21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbędzie się w 2024 roku pod hasłem Biblioteka – miejsce na czasie”.

Hasło Tygodnia Bibliotek

Autorką hasła Biblioteka – miejsce na czasie jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Opolu, członek ZG SBP.

To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy.

Czytaj więcej o haśle>>>

Konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich co roku ogłasza konkurs na plakat Tygodnia Bibliotek.

Ogłoszenie konkursu na plakat

Wyniki konkursu na plakat

Nagranie webinarium informacyjnego na temat Tygodnia Bibliotek 2024

Spotkanie odbyło się 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 12:00.

W trakcie spotkania zostały zaprezentowane dotychczasowe działania podejmowane przez SBP, a także nowe propozycje dla bibliotek i bibliotekarzy chcących wziąć udział w tegorocznej edycji!

Sprawozdanie z webinarium informacyjnego

Zgłoszenie biblioteki do udziału w akcji

Biblioteki, które chcą wziąć udział w akcji, mogą się rejestrować poprzez formularz rejestracyjny:

Zgłoś bibliotekę

Materiały promocyjne do pobrania

Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP

Konkurs na akcję/wydarzenie Tygodnia Bibliotek

Zapraszamy biblioteki i ośrodki informacji do udziału w konkursie na akcję/wydarzenie w ramach Tygodnia Bibliotek 2024 r.

Dla kogo:

Udział w konkursie mogą wziąć:

• biblioteki i ośrodki informacji wszystkich typów działające na terenie Polski finansowane ze środków publicznych i/lub prywatnych,
  • biblioteki publiczne każdego szczebla samodzielne lub będące częścią innych instytucji kultury, szkolne, pedagogiczne, wyższych uczelni, naukowe, fachowe, specjalne, inne.

Warunki uczestnictwa:

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest przekazanie do Biura ZG SBP w terminie do 4 czerwca 2024 r. w wersji elektronicznej na adres e mail: konkurs@sbp.pl dokumentacji z realizacji wydarzenia w postaci dwóch załączników:

• formularz zgłoszenia (pdf – 119 KB), który należy wysłać jako skan z podpisem kierownika instytucji (Załącznik nr 1 do Regulaminu);
  • opis akcji/wydarzenia (doc19,3 KB), który należy wysłać jako dokument Word (Załącznik nr 2 do Regulaminu).

Regulamin konkursu TB 2024 TB2024_regulamin konkursu (pdf – 177 KB)

Rozstrzygnięcie konkursu

Realizacja kampanii będzie oceniana według następujących kryteriów:

• zgodność z hasłem i założeniami programowymi „Tygodnia Bibliotek 2024”,
  • zgodność z regulaminem,
  • oryginalność wydarzenia,
  • liczebność i różnorodność odbiorców (oceniana odpowiednio do zasięgu czytelniczego biblioteki),
  • zaangażowanie pracowników biblioteki, lokalnych struktur SBP oraz innych środowisk (partnerzy, sponsorzy, współorganizatorzy),
  • zaangażowanie pracowników biblioteki oraz partnerów (sponsorzy, współorganizatorzy),
  • formy promocji i udział lokalnych mediów.

Komisja Konkursowa SBP, powołana przez Przewodniczącego SBP, ogłosi wyniki konkursu nie później niż 30 czerwca 2024 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody książkowe od OSDW Azymut oraz innych wydawnictw.

Dodatkowych informacji o konkursie udziela Małgorzata Dargiel-Kowalska: m.dargiel-kowalska@sbp.pl

Konferencja prasowa

Relacje z Tygodnia Bibliotek

Biblioteki organizujące działania w ramach Tygodnia Bibliotek zapraszamy do dzielenia się informacjami na ten temat.

Zaproszenia i relacje z 21. Tygodnia Bibliotek można przesyłać na adres: redakcja.portal@sbp.pl

Dofinansowanie i partnerstwo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła w koronie, nazwę ministerstwa i szarfę w kolorach polskiej flagi

Partnerem wspierającym SBP w realizacji Tygodnia Bibliotek 2024 jest OSDW Azymut – dystrybutor przyjazny bibliotekom.