W dniu 13 marca 2024 roku odbyło się posiedzenie Jury konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2024 pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie”.

Spośród 86 nadesłanych prac wyłoniono najlepszy projekt, którego autorem jest Łukasz Chmielewski.

W uzasadnieniu wyboru przewodniczący Jury Andrzej Tomaszewski podkreślił, że:

Będąca dominantą graficzną szklana książka nie zasłania świata. Przeciwnie, otwiera szeroką przestrzeń przed oczami czytelnika. Pionowy, biały napis z hasłem nie zakłóca ilustracji, a jednocześnie jest dobrze widoczny. Praca ma walory metafizyczne, wręcz poetyckie. Nowoczesna w formie i o subtelnej kolorystyce. Dobrze nadaje się do witryny biblioteki. Nie epatuje barwą, jak inne współczesne plakaty, a zarazem jest pociągająca.

Jury przyznało również 3 wyróżnienia:

Wyróżniony projekt Barbary Majewskiej

Uzasadnienie Jury:

Nowoczesna grafika, intensywnie plakatowa, sama w sobie jest elementem współczesności. Spodnie z książką w kieszeni zamiast smartfona, to pożądana przez bibliotekarzy preferencja młodej osoby idącej do biblioteki. Napisy nie przeszkadzają w odbiorze grafiki i dobrze spełniają funkcje informacyjne. Ciekawa jest kreacja samego hasła „Biblioteka – miejsce na czasie”, bowiem nie tylko realne miejsce, ale też sama biblioteka jest na czasie.

Wyróżniony projekt Emilii Guźnik

Uzasadnienie Jury:

Ciekawa praca wykorzystująca elementy grafiki generowanej przez sztuczną inteligencję (AI). Przewrotna idea: robot przy kawie z namysłem czytający książkę, jest w tym czasie nieco humorystyczny i niezupełnie możliwy w rzeczywistości. Jednak można przypuszczać, że przedstawia futurystyczną sytuację, gdzie biblioteka będzie traktowana jako baza danych dla ludzi i cyfrowych akcesoriów.

Wyróżniony projekt  Tomasza Łuczyńskiego

Uzasadnienie Jury:

Plakat przeznaczono dla bibliotek dziecięcych i taki właśnie jest jego przekaz treściowy. Dziewczynka ze słuchawkami i smartfonem przyszła do biblioteki pełnej książek! Jest absolutnie nowoczesna, ma odpowiednie dzisiaj rekwizyty i makijaż, ale wie, że biblioteka to ważne miejsce i wypada w niej bywać. Grafika i typografia tego plakatu jest na tyle sympatyczna i rozbrajająca, że trafia do niemal każdego dziecka, niezależnie od estetycznego wychowania.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!