„Zasmakuj w bibliotece” – to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który obchodzony jest po raz. 17. Tegoroczne święto wszystkich bibliotek i bibliotekarzy rozpocznie się 8 maja i potrwa przez tydzień (8 – 15 maja).
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, w tym roku ta wielka ogólnopolska impreza odbędzie się wyłącznie online.

Uczestnicy Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Bibliotekę Norwida, mogą liczyć na prawdziwą literacko-kulturalną ucztę, pełną smakowitych i wyszukanych kąsków!

Zielonogórski „Norwid” przygotował dla swoich czytelników wiele ciekawych wydarzeń, które w tym roku przebiegać będą w wirtualnej rzeczywistości. Swoją ofertę adresujemy zarówno do dorosłych czytelników, jak i do dzieci, osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach.
W programie nie zabraknie, tak lubianych przez wszystkich, spotkań autorskich, bowiem gościć będziemy znakomitych twórców. Spotkamy się także z debiutującymi pisarzami oraz zaprezentujemy najnowsze książki wydane przez nasze wydawnictwo Pro Libris.
Naszymi gośćmi będą m.in.: Jakub Żulczyk, Ewa Lipska, Joanna Szarańska, Izabela M. Krasińska oraz debiutujący pisarz, Paweł Brol. Spotkania z pisarzami, na żywo w internecie, odbędą się na Facebook’u Biblioteki.

Podczas Tygodnia Bibliotek odbędzie się także premiera najnowszej książki poetyckiej Agnieszki Ginko, „Modlitwa spod znaku ryb” (Wydawnictwo Pro Libris).

W programie imprezy znajdą się również warsztaty, konkursy i spotkania z bohaterami literatury dziecięcej. W ofercie dla najmłodszych zaprezentujemy m.in. cykl „Zostań w domu z Pippi”, w którym znakomita aktorka Edyta Jungowska, opowie o Pippi Pończoszance, bohaterce książek Astrid Lindgren oraz w przedstawi kolejne części audiobooków z udziałem tej niezwykle zabawnej postaci.

Tydzień Bibliotek w Lubuskiem zainauguruje Wojewódzki Dzień Bibliotekarza, organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Transmisję online z tej uroczystości zobaczymy na kanale YouTube biblioteki gorzowskiej 8 maja, o godz. 12.00 (https://www.youtube.com/watch?v=B3I4WATngps)

Obchodom Tygodnia Bibliotek 2020 towarzyszyć będzie I Maraton Czytania online – akcja na Facebook’u, organizowana przez Bibliotekę Norwida, do której może dołączyć każdy. Wystarczy nagrać krótki filmik, na którym przeczytamy fragment wybranej książki lub wiersza i umieścić na swoim profilu wraz z hashtagiem #IMaratonCzytania i #ZasmakujwBiblioteceNorwida. Swój udział w akcji zadeklarowało już wielu czytelników i przyjaciół zielonogórskiego „Norwida” oraz miłośników książek. Mamy nadzieję, że dołączy do niej także liczna grupa Lubuszan.

Wszystkie spotkania w ramach Tygodnia Bibliotek odbywać się będą w wersji online, dlatego warto śledzić nasze kanały komunikacji: strona www, Facebook, Instagram i kanał YouTube.
http://www.wimbp.zgora.pl/
https://www.facebook.com/biblioteka.norwida/
https://www.instagram.com/biblionorwid
https://www.youtube.com/channel/UC_UzFRYUq5BOll8Ej9Sz-sQ?feature=watch

Poniżej harmonogram wydarzeń Tygodnia Bibliotek 2020:

TYDZIEŃ BIBLIOTEK ONLINE
8-15 MAJA 2020
ph.

#ZASMAKUJwBIBLIOTECENORWIDA 

8 maja (piątek)

 • Wojewódzki Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2020 – uroczyste obchody online.
  Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim i WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
  8 maja, godz. 12.00, YouTube WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim

9 maja (sobota)

 • Quizzy, rebusy, krzyżówki – związane z biblioteką, książką, filmem oraz muzyką dla czytelników umieszczane na fb mediateki Szklana Pułapka.
  9-15 maja, godz. 10.00, mediateka Szklana Pułapka

11 maja (poniedziałek)

 • Literackie oblicze Mediateki Szklana Pułapka, czyli poznaj autora – dzień z autorką  Joanną Szarańską na profilu na Fb.
  11 maja, godz. 10.00 – 17.00, mediateka Szklana Pułapka
 • Zostań w domu z Pippi – o Pippi Pończoszance bohaterce książki Astrid Lindgren opowie Edyta Jungowska, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, producentka audiobooków dla dzieci z najlepszymi książkami Astrid Lindgren, właścicielka wydawnictwa Jung-off-ska.
  11 maja – odc.1 “Pierwsze spotkanie”
  12 maja – odc. 2 “Policjanci”
  13 maja – odc. 3 “Szkoła”
  14 maja – odc. 4 “Teatr”
  15 maja – odc. 5 “Wycieczka”
  16 maja – odc 6. “Tata pirat”
  17 maja – odc 7. “Pożegnanie”

11-17 maja, godz. 11.00, Facebook Biblioteki

 • I Maraton Czytania online – czytanie na żywo wybranego fragmentu książki lub wiersza oraz oznaczenie w poście Biblioteki i umieszczenie hasztagu #IMaratonCzytania.
  11-15 maja, godz. 12.00, Facebook Biblioteki
 • Opowieści na każdy tydzień – czytanie tekstów pochodzących z rożnych stron świata, opatrzonych grafiką i podkładem muzycznym.
  11 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów

12 maja (wtorek)

 • Spotkanie autorskie z Jakubem Żulczykiem, pisarzem, felietonistą, scenarzystą. Prowadzenie: Agnieszka Sobiak.
  12 maja, godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida

13 maja (środa)

 • Quiz na temat Niemiec – wśród osób, które prześlą prawidłowe odpowiedzi na: b.obcojezyczna@wimbp.zgora.pl rozlosowane zostaną nagrody. Wręczenie po otwarciu Biblioteki.
  Współorganizator: Punkt Informacji Europejskiej “Europe Direct” Zielona Góra.
  13 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
 • Chatka Małgorzatki i Biblioteka Żółwia Franklina łączą siły!– zdobienie piernikowej książki online (konkurs dla dzieci z nagrodami).
  13 maja, godz. 12.00, Filia nr 5

14 maja (czwartek)

 • Pacynkowa Wieczorynka online – pacynka o wdzięcznym imieniu Rysiu zabierze wszystkie chętne dzieci w świat bajek, opowiadań i wierszyków. Wydarzenie w formie filmu możliwego do odtwarzania na profilu fb Biblioteki Pana Kleksa. Prowadzenie: Justyna Stachura.
  14 maja, godz. 17.15, Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży – Biblioteka Pana Kleksa
 • Czwartek Lubuski z Ewa Lipską, poetką i felietonistką, autorką wielu znakomitych tomików wierszy. Prowadzenie: ks. prof. Andrzej Draguła.
  14 maja (czwartek), godz. 18.00, YouTube Biblioteki Norwida 

15 maja (piątek)

 • Promocja najnowszego tomiku poezji Modlitwa spod znaku Ryb Agnieszki Ginko (Zielona Góra, ProLibris, 2020) – prapremiera na fb Biblioteki Obcojęzycznej. Poetka przeczyta wybrane wiersze z tomiku.
  15 maja, godz. 10.00, Biblioteka Obcojęzyczna
 • E-recenzja wideo gry – recenzje pracowników Góry Mediów gier dostępnych w zbiorach biblioteki.
  15 maja, godz. 13.00, mediateka Góra Mediów
 • Spotkanie autorskie z Izabelą M. Krasińską, autorką powieści obyczajowych, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej, pedagogiem specjalnym i logopedą, prowadzi blog książkowy Kate in bookland.
  15 maja, godz. 17.00, mediateka Szklana Pułapka

Pozostałe wydarzenia TYGODNIA BIBLIOTEK 2020 znajdziecie TUTAJ

Wydarzenie na FB:  https://www.facebook.com/events/2554910808092152


WiMBP im. Cw Zielonej Górze