Czytelnicy Szkoły Podstawowej nr 43 w Gdańsku mają możliwość brać udział w atrakcjach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną. W tym szczególnym trudnym czasie pandemii mogą oni zdalnie „Zasmakować w bibliotece”.

Z okazji Tygodnia Bibliotek 8-15 maja czytelnicy z SP43 w Gdańsku każdego dnia mają serwowane smakowitości!

A wszystko przepysznie się zaczęło od razu był tort dla czytelniczych łasuchów czyli dowiedzieli się oni, że szkoła otrzymała ogromne wsparcie w ramach “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” i, że będzie duuuuużo nowości na bibliotecznych półkach!!!

O nadchodzącym święcie bibliotek mówił 8 maja specjalny plakat – w tym roku z mottem przewodnim “Zasmakuj w bibliotece”.

Następnie w przygotowanym filmie z zebranymi cytatami o bibliotece, pokazane zostało to wyjątkowe miejsce. Tak, bo Biblioteka to magia, to niekończąca się podróż przez wyobraźnię.

Również tego dnia Czytelnicy SP43 w Gdańsku, skoro Święto Bibliotek i przeddzień Dnia Europy otrzymali specjalne zadanie. Było to wyzwanie dla poliglotów i lubiących podróże po Europie i oczywiście książki “BIBLIOTEKA” w różnych językach europejskich – kto odgadnie o jaki kraj chodzi?

W tygodniu bibliotek odbyły się literackie urodziny – kultowa Pippi świętowała 75 urodziny i Jej historia zaczęła się od… kwarantanny zaś 125 lat temu urodził się Jan Parandowski (1895-1978), prozaik, eseista i tłumacz, znany przede wszystkim ze swojej twórczości związanej z kulturą antyczną. Autor m.in. “Mitologii”, dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1957, 1959)

Ważne przesłanie miało zadanie BIBLIOTECZNE MENU – BOGACTWO SMAKÓW! Pokazywało Czytelnikom, że w bibliotece znajdą pełen wachlarz smaków! W specjalnie zaprezentowanym menu uczniowie mieli połączcie literki z … przystawek, dań głównych oraz oczywiście z deserów z odpowiednimi tytułami książek!

 

Kolejnego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 43 mogli zmierzyć się z równie smacznym zadaniem, mianowicie – KULINARIA W POWIEŚCIACH. Polegało ono na wykorzystaniu swojego oczytania i pamięci. Czytelnicy mieli połączyć przedstawione rekwizyty kulinarne z książkami, z którymi im one się kojarzą oraz uzasadnić swoje skojarzenie! 
Następnym razem Czytelnicy mogli zagrać w przygotowaną dla nich przez bibliotekę grę multimedialną „SMACZNE KSIĄŻKI”. Polegała ona na odgadywaniu tytułu książki zawierającego w sobie coś … smacznego! Link do zabawy: https://learningapps.org/watch?v=pwppx4u2n20

I oczywiście, smakowity tydzień nie mógłby się odbyć bez krzyżówki czyli KSIĄŻKA NA TACY – specjalna łamigłówka dla Czytelników SP43, w ramach akcji “Zasmakuj w bibliotece”.

Ruszył też KONKURS CZYTELNICZY INNY NIŻ ZAWSZE! Czytelnicy mają przedstawić tytuł baśni lub swojej ulubionej książki za pomocą dostępnych w domu rekwizytów, przedmiotów

Ostatni dzień świętowania Tygodnia Bibliotek 2020 w Szkole Podstawowej nr 43 im. Jana Kochanowskiego, to Dzień Niezapominajki oraz zapowiedzi kulturalnego weekendu!

Tegoroczne hasło pozwoliło zarówno Czytelniom zasmakować w różnorodnej ofercie biblioteki szkolnej, jak również nauczycielom bibliotekarzom stworzyć nowe przepisy, podzielić się sprawdzonymi daniami literackimi, jak i przyprawić szczyptą co nieco, tak żeby sprostać czytelniczym smakom!


Agnieszka Kłopotowska, nauczyciel bibliotekarz, Szkoła Podstawowa nr 43 w Gdańsku