Tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek 2020  towarzyszyło hasło ZASMAKUJ W BIBLIOTECE.

W dniach 8-15 maja tym razem zdalnie serwowaliśmy literackie dania… W różnorodnych  formach (posty, wydarzenia na fb, streaming live, plakaty, ulotki, banery, filmiki promocyjne, instagram) „ugotowaliśmy”  19 smakowitych potraw. : filmy, konkursy, zabawy literackie, dyskusje, spotkania autorskie, promocje publikacji, recenzje literackie, inauguracja nowej strony. Każdy dzień kipiał wręcz mieszanką literackich słów, zapachów i dźwięków. Oto relacja…

8 maja

 • Bogaty smakowo PROGRAM Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy od filmowej zapowiedzi

 

 • To był dzień dla nas bibliotekarzy szczególny, bowiem świętowaliśmy DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK. Nie zabrakło ciepłych słów i życzeń od czytelników oraz MUZYCZNEJ NIESPODZIANKI od zaprzyjaźnionego chrzanowskiego trębacza. Specjalnie dla nas zagrał piękne majowe melodie.

 • W tym samym dniu punktualnie o 9.00 ruszył STREAMING LIVE promujący nową publikację wydaną w Biblioteczce Regionalnej Ziemi Chrzanowskiej, nr 6: Kamil Krzysztof Bogusz – HISTORIA WODOCIĄGÓW CHRZANOWSKICH. Podczas spotkania rozmawialiśmy z Tadeuszem Arkitem – Prezesem Wodociągów Chrzanowskich  oraz autorem publikacji Kamilem Boguszem.

 • Kolejna realizacja  tym dniu miała miejsce na Instagramie… tutaj Instagramowcy mieli pole do popisu, aby w ramach akcji KONUMUJ NAS i #ZOSTANWDOMU zaprezentować  swój pomysł na biblioteczne UMAMI – czyli piaty smak, który nie podlega jednoznacznej definicji…
 • Rozpoczęliśmy również w tym dniu przekonywanie czytelników, że KSIĄŻKA MA SMAK… w konkursie na nazwę potrawy z tytułów książek.
 • Z kolei w Filii w Luszowicach ruszyła zabawa literacka APETYT NA KSIĄŻKĘ, w której czytelnicy wypożyczając książkę mieli szansę na swój „szczęśliwy numerek” z bonusem.
 • Przez cały tydzień trwała również zabawa filmowa – PYSZNY FILM, skierowana do pasjonatów kina i członków DKF- Dyskusyjnego Klubu Filmowego… odgadywali tytuły „pysznych” filmów: Ratatuj, Julie&Julia, Czekolada, Podróż na sto stóp, Ugotowany, Uczta Babette, Przepiórki w płatach róży, Niebo w gębie, Faceci od Łucji, Od kuchni, Życie od kuchni, Faceci od kuchni, Szef

9 maja

 • W Oddziale dla Dzieci zaczęło się serwowanie BAJKOWEGO SMOTHIE – czyli owocowo-literackiego mixu zdrowych i smacznych owoców oraz barwnych, kolorowych literek. Pychotka!

 • Przepis na najlepsza bibliotekę? Dlaczego nie?…  w tym temacie przygotowany został humorystyczny filmik – animacja BIBLIOTEKA CREME DE LA CREME

 • Filia w Płazie ogłosiła w tym dniu konkurs literacko-plastyczny dla dzieci zatytułowany W ŚWIECIE BAŚNI… tutaj dzieciaki dostały zadanie do wykonania ilustracji do ulubionej baśni.
 • W tym dniu również zachęcaliśmy do akcji konkursowej CzytamJA, CzytaszTY, CzytaMY, w której w pojedynkę lub grupowo, rodzinnie czytelnicy nagrywali filmiki, na których prezentowali w dowolnej formie ulubiony wiersz, fragment prozy lub dramatu, w formie głośnej lektury, recytacji lub scenki teatralnej. (https://www.facebook.com/search/top/?q=czytam%20ja%20czytasz%20ty&epa=SEARCH_BOX)

10 maja

 • Ten dzień rozpoczął MK2– czyli MOL KSIĄŻKOWY DO KWADRATU z pierwszą RECENZJĄ … DZIŚ BĘDZIE O WĘDRÓWCE W CZASACH KWARANTANNY… polecał bowiem książkę Raynor Winn, Słone ścieżki
 • CZAS NA MAŁE CO NIECO… przekonywała koleżanka bibliotekarka z Filii w Luszowicach ogłaszając konkurs na zilustrowanie swojego ulubionego wiersza. Organizatorem konkursu „Czas na małe co nieco” była Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie- Filia w Luszowicach oraz Rada Sołecka w Luszowicach. Konkurs w formie on-line adresowany był do dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Jego celem była: popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych, rozwijanie twórczej inwencji dziecka oraz kształtowanie sprawności manualnej, kreatywności i oryginalności myślenia

Wielkie brawa dla dzieciaków za piękne prace! NAGRODY już czekają na laureatów!

11 maja

 • ZAINAUGUROWALIŚMY NOWĄ STRONĘ WWW Całkowicie zmieniona szata graficzna, przede wszystkim ulepszona, dostosowana do urządzeń mobilnych struktura, dzięki której czytelnicy będą mieli szybszy i pełniejszy dostęp do informacji. A wszystko to dzięki zespołowej pracy bibliotekarzy i bibliotecznych informatyków To nasze nowe „DZIECKO”, z którego jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, że również Czytelnicy będą zadowoleni.

https://www.mbp.chrzanow.pl/o-bibliotece/promocja/tydzien-bibliotek/

 • … i ruszyło LITERACKIE GOTOWANIE! Rozpoczęły tę zabawę on-line bibliotekarki, gotując do przepisów z książek lub gdzie książka była inspiracją do kucharzenia w kuchni. Zachęcały do rewanżu gotujących i czytających czytelników! Filmiki z gotowania umieszczane były w komentarzu pod postem.

 

 


NAGRODA została przyznana naszej czytelniczce Agnieszce Bachtenko, która przyrządziła w swojej kuchni szwedzkie bułeczki cynamonowe wg przepisu z książek Kamili Lackberg. Pysznie wyglądały i na pewno cudownie smakowały!

 • Ciąg dalszy serwowania BAJKOWEGO SMOTHIE w Oddziale dla dzieci i czytania ciąg dalszy…

 • I czas już był najwyższy na kolejną publikację w BIBLIOTECZCE REGIONALNEJ ZIEMI CHRZANOWSKIEJ nr 7 . W tym dniu promowaliśmy publikację MARIUSZA PAŹDZIORY, DZIEJE CMENTARZA PARAFIALNEGO W CHRZANOWIE. Z autorem łączyliśmy się na video-konferencji, podczas której autor odpowiadał na pytania z dalekiej Danii, gdzie mieszka od 30 lat, co jednak nie przeszkadza mu w rozwijaniu i pogłębianiu swojej pasji badań nad historia Ziemi Chrzanowskiej i miasta Chrzanów, gdzie się urodził i spędził dzieciństwo.

 • W tym dniu przypomnieliśmy również o konkursie CZYTANY OBRAZ, który trwał przez cały Tydzień Bibliotek… zachęcaliśmy do literacki8ego czytania obrazów Romana Kułakowskiego, którego wystawa i wernisaż miał się odbyć w TB 2020, ale z przyczyn oczywistych została odłożona na dogodny czas po pandemii. Ale konkurs trwa nadal do 15.06.2020.

12 maja

 • Kolej przyszła na wyczekiwane ogłoszenie wyników w konkursie MÓJ PIERWSZY WIERSZ, który organizował Oddział dla Dzieci wraz z Promykiem Niepublicznym Terapeutycznym Przedszkolem w Chrzanowie . Przez trzy kolejne dni ogłaszaliśmy laureatów, zaczynając od wyróżnień, II, II a kończąc 15.05 na I miejscu. Brawo dla laureatów, którzy wraz z dyplomami odebrali swoje NAGRODY.

Cieszymy się, że nasza literacka propozycja dla najmłodszych spotkała się z tak dużym odzewem: łącznie napłynęły 24 prace.

 • … i ponownie czas dla MK2. Tym razem MOL KSIAZKOWY DO KWADRATU w RECENZJI… DZIŚ BĘDZIE O SERCU… polecał książkę Stephena Westaby, Kruche życie. Historie życia i śmierci prosto z sali operacyjnej… warto przeczytać!

13 maja

 • BAJKOWE SMOTHIE cd… kolejny dzień kręcenia kolorowego koktajlu i czytania pysznych bajeczek…

 • Przypominaliśmy… że nadal trwa konkurs CHEMIA W ŚWIĘTA, który ogłosiliśmy w okolicy Świąt Wielkanocnych. To był ostatni dzwonek dla spóźnialskich….

14 maja

 • To również był ostatni dzwonek dla wszystkich, którzy mieli zamiar wziąć udział w akcji CzytamJA, CzytaszTY, CzytaMY… przedostatni dzień naszej zabawy literackiej.
 • I w końcu mogli podyskutować… klubowicze DKK – DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (niestety nie w całym komplecie) wzięli udział w dyskusji on-line, podczas której jak zawsze z entuzjazmem wymieniali swoje opinie … tym razem na temat książki Marty Sztokfisz, Pani od obiadów: Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia.

Jak zawsze towarzyszyło im klubowe motto: ROZMOWA JEST PRZEDŁUŻENIEM PRZYJEMNOŚCI CZYTANIA!!!!!

 • Ostatnia recenzja polecana przez MK2. MOLK KSIAŻKOWY DO KWADRATU … dziś będzie o reportażu, polecał dwie pozycje Asne Seierstad: Dwie siostry oraz Jeden z nas . opowieść o Norwegii. Godne przeczytania!

 15 maja

 • Ostatni pokaz i czytanie w cyklu BAJKOWE SMOTHIE… licząc na to, że dzieciaki będą piły zdrowe koktajle i czytały mądre książeczki!

 • I czas przyszedł w tym dniu na podsumowanie całego tygodnia… czego efektem był filmik w cyklu MBP Production – podsumowujący wszystkie nasze zdalne działania, w tym jak innym , ale jakże  smakowitym –  nie tylko literacko  TYGODNIU BIBLIOTEK 2020.

Statystyka: 19 różnorodnych realizacji, samodzielnych oraz przy udziale lokalnych partnerów:  filmy, konkursy, zabawy literackie, spotkania autorskie, promocje publikacji, DKK, DKF, blok recenzji literackich, inauguracja nowej strony internetowej.

Serwowaliśmy on-line w formie: postów i wydarzeń na fb, streaming livów, plakatów, ulotek,

banerów, filmików promocyjnych, materiałów na Instagramie

Kończąc Tydzień Bibliotek 2020 nie mieliśmy sumienia poinformować naszych Czytelników,  że SMAKOWANIE W BIBLIOTECE kończymy, wiec obiecaliśmy… że smakować będziemy również po zakończeniu całego tygodnia… słowami oczywiście – BON APETIT!


Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.