Napis relacja, rysunek aparatu.

Od 8 do 15 maja 2023 r. bibliotekarze z Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zorganizowali wiele różnorodnych wydarzeń, m.in. spotkanie z Parą Królewską, warsztaty slow fashion, zajęcia rękodzieła, spotkanie klubu dyskusyjnego…

9 maja

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 53 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 298 spotkali się z poetką i pisarką Alicją Patey-Grabowską. Artystka zachęcała do czytania i tworzenia wierszy. Zaprezentowała także swoje utwory.

10 maja

Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 rozmawialiśmy o skandynawskiej literaturze pięknej, która stale cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.

Wśród omawianych przez Klubowiczów tytułów znalazły się m.in.: „Dorośli” Marie Aubert, „Krystyna córka Lavransa” Sigrid Undset, „O zmierzchu” Therese Bohman, „Strega” Johanne Lykke Holm, „Szarady” Knut Hamsun, „Trylogia kopenhaska” Tove Ditlevsen.

Spotkania DKK moderuje Pani Justyna Żebrowska – polonistka, wydawczyni, redaktorka i korektorka, pasjonatka książek.

Poza tym w dniach 8–12 maja Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 64 przygotowała quiz „Historia książki”. Czytelnicy, którzy w tych dniach odwiedzili bibliotekę, mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu dziejów książki na przestrzeni wieków. Za prawidłowe odpowiedzi zwycięzcy otrzymywali nagrody książkowe. Na tych, którym się nie poszczęściło, czekały okolicznościowe przypinki.

Quiz „Historia książki” jest również dostępny w formie online na stronie internetowej Biblioteki.

Przypinki z hasłami czytelniczymi

11 maja

Czytelnia Naukowa nr I miała zaszczyt gościć Parę Królewską – Króla Jana III Sobieskiego i jego małżonkę Marysieńkę! W te postacie historyczne wciela się małżeństwo archiwistów – Katarzyna i Maciej Jasińscy. Upowszechniają w ten sposób wiedzę o życiu i dokonaniach króla.

Podczas prelekcji pt. „Biblioteka na kółkach” dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji m.in. o miłości Jana III Sobieskiego do książek, z którymi nie rozstawał się nawet podczas wypraw wojennych.

Z kolei na majowych warsztatach w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 60 pokazaliśmy uczestnikom, jak w prosty sposób (mając do dyspozycji karton, kolorowy papier, klej, nożyczki) można wykonać kolorowe zakładki do książek.

kolorowe, ręcznie robione z papieru zakładki do książek.

15 maja

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 12 warsztaty dla licealistów poprowadziła Monika Szymor, autorka książki pt. „Slow fashion”. Uczestnicy rozmawiali na temat jakości ubrań i funkcjonowania branży odzieżowej. Potem przyszła pora na pracę w grupach, podczas której powstały projekty metek ubrań. Na zakończenie uczniowie zapoznawali się z różnymi tkaninami i dzianinami.Młoda kobieta stoi prze grupą słuchaczy i opowiada o slow fashion.

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 52 od 8 do 31 maja można oglądać wystawę prac plastycznych młodej artystki i naszej czytelniczki – 12-letniej Hani Smolińskiej, która uwielbia rysować i malować od najmłodszych lat; jest samoukiem. Posługuje się akwarelami na papierze i płótnie, a także rysuje ołówkiem. W swoich pracach często nawiązuje do literatury fantasy oraz portretuje zwierzęta (głównie konie).

Pełny program wydarzeń w ramach Tygodnia Bibliotek na Targówku