Tydzień bibliotek 2023 za nami. To był bardzo intensywny, ale i niezwykle przyjemny czas spędzony z naszymi przyjaciółmi i czytelnikami. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem  „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Każdy mógł się zaangażować w nasze działania i każdy mógł skorzystać z oferty kulturalnej starannie przygotowanej przez zespół Biblioteki w Stężycy.

Świętowanie rozpoczęliśmy już w sobotę, kosmiczną odyseją z mobilnym smart planetarium. Ponad 120 obejrzało galaktyczne seanse w kopule, która na kilka godzin zaparkowała na scenie Auli Multimedialnej. Kolejne dni również upłynęły nam w iście kosmicznej atmosferze.

Człowiek ubrany w strój astronauty stoi przed sceną i mówi do zgromadzonych widzów. W tle olbrzymia dmuchana kopuła.

Poniedziałek rozpoczęliśmy warsztatami kreatywnymi „Kosmiczne farby”, którymi malowaliśmy planety układu słonecznego.

We wtorek, za sprawą Akademii Artystycznej Art2You, dzieci odbyły „Kosmiczną podróż” z muzyką. Tego dnia mogły poznać kosmiczne dźwięki syntezatora, odwiedzić planety układu słonecznego, zatańczyć taniec robota oraz samodzielnie zagrać na padzie perkusyjnym.

W środę dorośli widzowie mogli się na dwie godziny zatracić w komediowym kinie akcji. Obejrzeliśmy amerykańską produkcję ze znakomitą obsadą aktorską, w akcji której dwójka astronomów szturmuje media, aby ostrzec ludzkość przed zmierzającą w stronę Ziemi zabójczą kometą. Problem w tym, że mało kogo to obchodzi. Jak się zakończyła ta groźna przygoda wiedzą Ci, którzy tego dnia byli z nami w kinie!

Pięcioro dzieci pochyla się nad kartkami z narysowanymi planetami i wykonują napisane na nich zadania.

W czwartek obudziliśmy się 4.5 biliona kilometrów od ziemi z pytaniem – którędy do domu?! Razem z grupą śmiałków odbyliśmy kosmiczną wyprawę i pokonaliśmy serię zagadek podczas gry terenowej po bibliotece. Nagrodą były pyszne lody. Tydzień zakończyliśmy familijnym seansem filmowym, w którym zdeterminowana i bystra dziewczynka buduje rakietę, aby wyruszyć w kosmos i udowodnić, że legendarna bogini Księżyca istnieje naprawdę. Jej wyprawa obiera jednak nieprzewidziany kurs i prowadzi ją do niezwykłej krainy pełnej dziwacznych stworzeń.

To nie koniec naszej kosmicznej przygody. Przez cały maj i czerwiec biblioteka przyjmuje grupy zorganizowane (klasy 1-3 szkół podstawowych) na zajęcia biblioteczne „Wyprawa na księżyc”. Są to interaktywne zajęcia, przygotowane na podstawie przepięknie ilustrowanej książki „Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc”, autorstwa Joyce Lapin, które zabierają uczestników w wirtualną podróż pełną ciekawych przygód.

Grupka dzieci siedzi pod sceną w mroku i ogląda pokaz książki o kosmosie.

Podczas lekcji uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat odległych galaktyk, biorą udział w zabawach ruchowych, oglądają ziemię widzianą z kosmosu oraz słuchają dźwięków planet. W programie zajęć przewidziany jest też czas na zajęcia kreatywne, podczas których uczestnicy malują księżycowy kamień (świecący w ciemności), oraz konkurencja – układanie tematycznych puzzli, w której zwycięzcy zdobywają „kosmiczny deser”. Szczegółowa oferta dostępna jest w bibliotece.

Do zobaczenia w bibliotece!

Facebook biblioteki: Gminna Biblioteka Publiczna w Stężycy