Działo się! Tym krótkim zdaniem można podsumować dzień 8 maja i cały Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły im. Edmunda Calliera. Za nami pełen sympatycznych spotkań tydzień, a zaczęliśmy go od świętowania w gronie bibliotekarzy i bibliotekarek, także z bibliotek szkolnych, z całej gminy oraz emerytowanych koleżanek.

Czy w środku pandemii można przemierzyć pół Europy na rowerze, przekroczyć 14 granic i wwieźć do kraju nielegalnego imigranta w postaci kota? Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych- Ola Mae gościła 8 maja w naszej bibliotece zadając sobie i słuchaczom pytanie: Co sprawia, że jesteś szczęśliwa? Z humorem przedstawiła opowieść o swojej niezwykłej podróży, którą opisała także w książce „Cebula czarownic”.

Spotkanie z Olą Mae

O tym, że Polacy kochają góry przekonujemy się każdego roku, widząc tłumy na wielu popularnych szlakach turystycznych. O tym, że kochają książki i autorów piszących o górach, przekonaliśmy się podczas wieczornego spotkania ze Sławkiem Gortychem, które odbyło się 8 maja. Kilkadziesiąt osób przybyło posłuchać o kryminalnych zagadkach Karkonoszy oraz przygodach autora na górskich szlakach.

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem

Przygotowaliśmy także coś dla najmłodszych, więc 9 maja zaprosiliśmy grupy szkolne i przedszkolne na spektakl w wykonaniu Teatru Cieni „Latarenka” z Poznania.
Zaciemniona aula po brzegi wypełniła się dziećmi, które z zainteresowaniem patrzyły na przedstawienie, a nawet same brały w nim udział. Bajarka snuła opowieść przy akompaniamencie gitary, a publiczność wraz z nią tworzyła efekty dźwiękowe, to szumiąc jak drzewa, czy ćwierkając jak ptaki. Opowieść o żabim królu i trzech pięknych królewnach oczarowała wszystkie dzieci.

Miejsce na czasie- taka z pewnością jest Biblioteka Publiczna Gminy Sieraków, którą z wizytą studyjną odwiedzili nasi bibliotekarze 10 maja. Sierakowska biblioteka od 2022 roku mieści się w miejscu niezwykłym. Tuż przy Warcie, z pięknym widokiem na rzekę, z wspaniałym terenem zielonym wokół, ale nie tylko otoczenie budynku jest wyjątkowe. Także sama budowla. Biblioteka w Sierakowie znajduje się bowiem w zrewitalizowanym budynku po dawnym kościele ewangelickim. Z przyjemnością zwiedziliśmy tak niezwykłą przestrzeń biblioteki, ale także wymieniliśmy się doświadczeniami z bibliotekarkami Biblioteki Publicznej Gminy Sieraków. Takie wycieczki to także doskonała okazja do integracji pracowników, również tych pracujących na filiach.

W ramach Tygodnia Bibliotek przyspieszyliśmy trochę majowy Dzień Sąsiada (przypada na 31 maja) i 11 maja urządziliśmy go wraz ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową, Fundacją Varietae oraz Stylowym Ogrodnikiem przy zbiegu ulic Łąkowej i Sportowej. W ciągu kilku godzin kilkadziesiąt osób kopało, sadziło, grabiło, wykładało kartonami rabaty, podlewało  i świetnie się przy tym bawiło! To była prawdziwie Zielona inicJATYwa! Posadziliśmy razem 158 roślin w tym 114 traw, 6 drzew i 6 krzewów oraz byliny. Rozłożyliśmy niezliczoną ilość kartonów (a wiele osób poznało ekologiczną alternatywę dla agrowłókniny), rozsypaliśmy około 7 m3 zrębków i zużyliśmy około 2 tony kompostu! Był czas na przerwę przy cieście i kawie, rozmowy, a dzieci (oprócz tego, że chętnie pracowały razem z dorosłymi) bawiły się między drzewami lub tworzyły zakładki pod okiem pani Marii, bibliotekarki z Filii nr 1.

Dzień Sąsiada

13 maja zadaliśmy trudne pytanie: Książka papierowa czy elektroniczna? i do dyskusji zaprosiliśmy lokalnych młodych autorów oraz szamotulską młodzież. Co jest bardziej na czasie? W dyskusji wzięli udział Karolina Zielińska, szamotulska autorka powieści obyczajowych i romansów oraz Robert Batory, od niedawna związany z Szamotułami, pochodzący z Koszalina i debiutujący pod koniec ubiegłego roku autor powieści „Granice Nieskończoności. Synimet”. Towarzyszyły im uczennice z szamotulskich szkół średnich: Maria, Zuzanna oraz Małgorzata z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi oraz Julia, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Prowadząca pytała o ulubioną formę książki, wady i zalety książki papierowej, ebooków czy audiobooków oraz czy paneliści wyobrażają sobie, że książka papierowa kiedyś „umrze”. Dyskusja interesująco przedstawiała różne punkty widzenia, ale podsumowując i pytając na zakończenie uczestników panelu oraz publiczności, większość opowiedziała się za… książką papierową.

Nie zapomnieliśmy też o czasie przeszłym. Czy książki mogą być niebezpieczne? Dlaczego podejrzliwie i z ostrożnością należy spoglądać na stare, zielone księgi? Czym jest introligatorstwo antropodermiczne? Przez mroczne karty historii książki 14 maja poprowadziła słuchaczy dr Alicja Szulc z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu z pasją opowiadając kryminalne zagadki starych bibliotek

Arszenik i stare księgi

To był wspaniały tydzień, pełen atrakcji i spotkań oraz sal wypełnionych czytelnikami po brzegi- wszak biblioteka, to miejsce na czasie!