Biblioteka Publiczna w Zielonkach wraz z filiami w Węgrzcach, Przybysławicach i Bibicach zaplanowały na tę okazję dla swoich czytelników wiele atrakcji. Zapraszamy do odwiedzania w Tygodniu Bibliotek publicznych placówek bibliotecznych funkcjonujących w gminie Zielonki i udziału w przygotowanych wydarzeniach.

Polecamy też śledzenie strony internetowej zieloneckiej książnicy i bibliotecznych mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować szczegółowo o naszej ofercie.

Program

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH

08.05Zakład, że zakładka? – zabawa dla użytkowników zieloneckiej placówki. Każdy czytelnik odwiedzający w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek bibliotekę główną w Zielonkach otrzyma drobny upominek w postaci zakładki do książki.

08-12.05 Biblioteka oczami dzieci – akcja organizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Zielonkach. Uczniowie klas nauczania początkowego wykonają w Tygodniu Bibliotek prace plastyczne, które zostaną przekazane do dekoracji pomieszczeń bibliotecznych.

11.05Tajemnicza książka – zabawa dla użytkowników zieloneckiej placówki. Co trzeci czytelnik dokonujący wypożyczeń otrzyma w prezencie zapakowaną w gazetę tajemniczą książkę-niespodziankę.

15.05 Spotkanie autorskie z psycholożką i pisarką Joanną Świercz – spotkanie warsztatowe z autorką bliskościowych książek dla dzieci kierowane do grup przedszkolnych z Samorządowego Przedszkola w Zielonkach.

16.05Spotkanie Czytelniczego Klubu Książki na Osiedlu Łokietka – spotkanie dyskusyjne dla czytelników dorosłych organizowane we współpracy z Sołectwem Osiedle Łokietka. Dyskusja będzie dotyczyła zbioru reportaży „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii” Małgorzaty Rejmer.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – FILIA W PRZYBYSŁAWICACH

08-09.05Lekcje biblioteczne pn. „O książce i bibliotece” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci wczesnoszkolnych kierowane do uczniów klas 2 SP ze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybysławicach, połączone ze zwiedzaniem przybysławickiej placówki.

10.05Lekcja biblioteczna pn. „Z pierwszą wizytą w bibliotece” – zajęcia literacko-ruchowe dla dzieci przedszkolnych kierowane do grup najstarszych z Niepublicznego Przedszkola „Mali Wielcy” w Januszowicach, połączone ze zwiedzaniem przybysławickiej placówki.

10.05Biblioteczne Warsztaty Plastyczne pn. „Domek bajkowego skrzata” – przygotowana na Tydzień Bibliotek odsłona cotygodniowych warsztatów plastycznych dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy pomalują farbami akrylowymi i ozdobią mixmediowymi dodatkami makiety domku krasnoludka w kształcie grzybka.

12.05Zajęcia pn. „Tajemnice pracy bibliotekarza” – zajęcia literacko-plastyczne kierowane do dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Przybysławicach, podczas którego uczniowie wykonają drewniane breloczki.

12.05Wieczór w Bibliotece – nocne spotkanie w bibliotece kierowane do dzieci i młodzieży połączone z warsztatami artystycznymi i seansem filmowym. Podczas części plastycznej uczestnicy ozdobią technikami mieszanymi z elementami decoupage’u szklane wazony na kwiaty.

15.05 Spotkanie autorskie z psycholożką i pisarką Joanną Świercz – spotkanie warsztatowe z autorką bliskościowych książek dla dzieci kierowane do grup przedszkolnych z Samorządowego Przedszkola w Przybysławicach.

15.05Warsztaty scrapowe pn. „Exploding boxy” – kreatywne warsztaty artystyczne dla osób dorosłych, podczas których uczestnicy wykonają w technice scrapbookingu okolicznościowe kartki przestrzenne typu exploding box.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – FILIA W WĘGRZCACH

08.05 Imieniny Wyspiańskiego – przemarsz mieszkańców Węgrzc ubranych w stroje krakowskie spod budynku biblioteki pod obelisk upamiętniający pobyt Stanisława Wyspiańskiego w Węgrzcach w latach 1906-1907.

08-12.05 Wiosenny Regał Bookcrossingowy – przygotowana na Tydzień Bibliotek odsłona bezgotówkowej Wiosennej Wymiany Książkowej pod hasłem „Podaruj Książce Drugie Życie”. Na osoby pragnące odświeżyć zawartość swojej prywatnej biblioteczki będzie czekać w bibliotece specjalne stoisko bookcrossingowe.

10.05 Lekcja biblioteczna pn. „Z historii książki i druku…” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci wczesnoszkolnych kierowane do uczniów klasy 2 SP z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Krakowie, połączone ze zwiedzaniem węgrzeckiej placówki.

10.05 Zajęcia pn. „Rakiety i planety – druk 3D i robotyka” – warsztaty dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy wykonają kosmiczne konstrukcje i otrzymają wydruki 3D z projektem Układu Słonecznego. Zajęcia poprowadzą instruktorzy z centrum edukacyjnego „Kraina Twórczości” w Bibicach.

11.05 Spotkanie DKK Przedszkolak – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przedszkolnych kierowane do grupy VI z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach.

12.05 Lekcja biblioteczna pn. „Z pierwszą wizytą w bibliotece” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci przedszkolnych kierowane do grupy najstarszej z Niepublicznego Przedszkola „Chata Skrzata” w Węgrzcach, połączone ze zwiedzaniem węgrzeckiej placówki.

13.05 Wiosenne Warsztaty Artystyczne pn. „Zestaw książkowego mola” – kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy ozdobią technikami mieszanymi akcesoria czytelnicze w postaci m.in. zakładek, literackich zawieszek na drzwi oraz notesów dla miłośników książek tzw. book journali.

15.05 Spotkanie autorskie z psycholożką i pisarką Joanną Świercz – spotkanie warsztatowe z autorką bliskościowych książek dla dzieci kierowane do grup przedszkolnych z Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach z siedzibą w Bibicach.

15.05 Warsztaty mixmediowe pn. „Słoik pełen miłości” – kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy ozdobią technikami mieszanymi okolicznościowe upominki dla mam w postaci szklanych lampionów. Zajęcia poprowadzi instruktorka Agnieszka Szymańska.

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – KULTUROTEKA BIBICE

09.05 Lekcje biblioteczne pn. „O książkach słów kilka” – zajęcia literacko-plastyczne dla dzieci wczesnoszkolnych kierowane do uczniów klas 3 SP ze Szkoły Podstawowej im. St. Wyspiańskiego w Bibicach.

10.05EKO-Warsztaty Kosmetyczne pn. „Wiosenne kremy i kule do kąpieli” – warsztaty kosmetyki naturalnej dla dzieci i młodzieży, podczas których uczestnicy przygotują odżywcze kremy na wiosenne dni oraz kule do kąpieli o różnych kształtach i zapachach. Zajęcia poprowadzi eko-instruktorka Beata Godynia-Kapałka.

11-12.05Randka z książką – zabawa dla użytkowników bibickiej placówki. Każdy czytelnik dokonujący wypożyczeń będzie miał możliwość wylosowania książki-niespodzianki.

12.05Wieczór w Bibliotece – nocne spotkanie w bibliotece kierowane do dzieci i młodzieży połączone z warsztatami artystycznymi i seansem filmowym. Podczas części plastycznej uczestnicy ozdobią techniką decoupage’u skrzyneczki z płyty HDF przeznaczone do przechowywania różnych drobiazgów.


Ponadto czytelnicy, którzy odwiedzą nasze biblioteki w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek będą mogli skorzystać z Wielkiej Majowej Abolicji Książkowej i bez konsekwencji finansowych zwrócić przetrzymane książki lub audiobooki.

Organizator

Biblioteka Publiczna w Zielonkach
ul. Galicyjska 17A
32-087 Zielonki

strona internetowa: biblioteka.zielonki.org