Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprasza do świętowania Tygodnia Bibliotek.

W tym roku aleksandrowska biblioteka zarejestrowała się w Programie Tydzień Bibliotek 2021, który z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbywa się w bibliotekach w całej Polsce w dniach 8-15 maja, pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece” i otrzymała bezpłatne materiały promujące TB w formie elektronicznej, do wykorzystania na stronach www, mediach społecznościowych oraz do wydruku. Te materiały wsparły promocyjnie i wizualnie nasze działania związane z obchodami tej akcji.

GBP w Aleksandrowie ze względu na panującą sytuację przygotowała dla swoich odbiorców różne propozycje dostępne w formie online oraz tradycyjnej (dla indywidualnych uczestników).

Patronat honorowy nad akcją objął Wójt Gminy Aleksandrów. Wsparli nas partnerzy: Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, Przedszkole „Leśne Skrzaty” w Aleksandrowie, Urząd Gminy Aleksandrów i Dyskusyjny Klub Książki „Okładka”.

Na program będą składały się:

• Zabawa czytelnicza online na fanpage ’u i Instagramie biblioteki „Znajdziesz mnie w bibliotece”

Zapraszamy odbiorów naszych mediów społecznościowych do zamieszczenia w komentarzach pod postem tytułu książki i jej autora, która szczególnie ich zaciekawiła.

• Warsztaty online na fanpage ’u biblioteki „Zakładka do książki”

W krótkim filmiku zachęcamy całe rodziny do wspólnej zabawy podczas  robienia prostej zakładki do książki.

• Wystawa fotografii „Domowe Biblioteczki”

Na wystawie (dostępna w wersji tradycyjnej i wirtualnej) zostały zaprezentowane fotografie wykonane przez uczestników zabawy fotograficznej pod tym samym tytułem.

• Wystawa prac plastycznych laureatów – XIV Konkurs Plastyczny „Malowane poezją” o zasięgu ogólnopolskim (wirtualna)

Na wystawie wirtualnej dostępnej na stronie  www.ealeksandrow.pl, będzie można zobaczyć prace plastyczne 26 laureatów nagrodzonych i wyróżnionych oraz  17 uczestników, których prace uzyskały kwalifikację do wystawy. Autorami prac są uczniowie kl. I- VIII szkoły podstawowej. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: Portal sbp.pl „Poradnik Bibliotekarza, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”.

• Wystawa prac plastycznych wykonach przez uczniów klas VII Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie „Literaccy Patroni Roku 2021” (wirtualna i tradycyjna). Na wystawie zostanie pokazanych około 30 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami do wybranych utworów: K. K. Baczyńskiego, S. Lema, C. K. Norwida i T. Różewicza.
  • Zabawa online dla najmłodszych „W jakiej książce mieszka…”

Zabawa polegać będzie na odgadywaniu o jakich bohaterów nam chodzi i umiejscowieniu ich w konkretnych utworach literackich. Do zabawy zapraszamy dzieci wspólnie z opiekunami.

• Cykl „Polecamy do czytania…” (online)

Na Instagramie będziemy publikować fotografie  promujące konkretne tytuły literackie. Będą to propozycje dla czytelników różnych wiekowo i o różnorodnych  zainteresowaniach literackich.

• Quest „Biblioteka bez tajemnic”

Tematyka questu pozwali poznać bibliotekę. W czasie wędrówki po zakamarkach bibliotecznych  uczestnicy będą mogli pojedynczo rozwiązywać zadania zawarte w wierszu. Odcisk pieczęci w miejscu na skarb będzie poświadczeniem ukończenia wyprawy. Uczestnicy, którzy porwanie rozwiążą quest otrzymają także upominki.

• Drzewo cytatów „Biblioteka”

Czytelnicy odwiedzający bibliotekę będą mogli na specjalnym „drzewie” (ogromny fikus) przeczytać wybrane cytaty autorstwa pisarzy, bibliotekarzy, myślicieli  itd., których tematem jest  biblioteka. Cytaty zostały wybrane przez bibliotekarzy ale również czytelnicy mogą podawać swoje propozycje, które też zostaną zaprezentowane.

• Spotkanie online Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” – „Autor, którego szczególnie lubię” -11.05.2020 r., godz. 19,00

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka”  obędzie się na grupie DKK za pomocą Messengera. Podczas spotkania klubowiczki podyskutują o swoich ulubionych autorach i ich najgłośniejszych powieściach.

Nasze propozycje na Tydzień Bibliotek dostępne będą na: www.ealeksandrow.pl, www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Publiczna-w-Aleksandrowiewww.instagram.com/gbpaleksandrow. Mamy nadzieję, że nasi wirtualni użytkownicy i  ci odwiedzający bibliotekę znajdą coś ciekawego dla siebie.

Justyna Bździuch
GBP w Aleksandrowie