„Zasmakuj w Bibliotece” – pod takim hasłem odbywać się będzie tegoroczne święto bibliotek. Czy można połączyć bibliotekę z kuchnią, a książkę ze smakiem? Oczywiście! Zapraszamy na prawdziwą ucztę smaków, która trwać będzie od 8 do 15 maja 2020 r.

Premiera nowego logotypu MBP w Kielcach, ciekawostki dotyczące bibliotek świata, nagrania od Maksyma Rzemińskiego, artystów kieleckich teatrów, Tetiany Galitsyny, biurka znanych pisarzy – Tess Gerritsen, Robina Cooka, Joanny Bator, Andrzeja Pilipiuka i Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, recepta na literacki smak mistrzów kuchni Roberta Sowy, Jakuba Kuronia i Grzegorza Zawieruchy, savoir-vivre dla dzieci według Grzegorza Kasdepke, aranżacje wnętrz z książką w roli głównej, konkursy z nagrodami to tylko nieliczne z atrakcji, które czekać będą na Państwa podczas Tygodnia Bibliotek online w MBP w Kielcach.

Już wkrótce XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Bibliotekarze będą celebrować swoje święto w dniach 8-15 maja, chociaż w tym roku nieco inaczej niż zwykle. Nie będzie tradycyjnych spotkań bibliotecznych w gronie Czytelników i zaprzyjaźnionych Gości. Tym razem Tydzień Bibliotek odbędzie się online.

W taki sposób będzie świętować Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach, która na wirtualnych talerzach zaserwuje dla każdego coś dobrego. Solidna porcja dań, rozmaite smaki i smaczki – wszystko po to, aby zaspokoić głód spragnionych dostępu do bibliotek i książek użytkowników.

Na Facebooku i stronie internetowej MBP w Kielcach odbędzie się premiera nowego logotypu, ukazywać się będą ciekawe informacje przybliżające kieleckie placówki i sylwetki bibliotekarzy, m.in. Bożeny IwanŚwiętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2019 oraz dawnych pracowników bibliotek, którzy obecnie mieszkają w różnych zakątkach Polski i świata. Odbędzie się także przegląd niezwykle interesujących bibliotek z różnych kontynentów i prezentacja archiwalnych zdjęć MBP w Kielcach.

Specjalnie dla MB P w Kielcach życzenia, nagrania i wyjątkowe zdjęcia z okazji święta przygotowali:

• znakomity pianista Maksym Rzemiński,
  • Kielecki Teatr Tańca,
  • Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”,
  • Teatr Piasku Tetiany Galitsyny,
  • kieleckie restauracje, cukiernie i kawiarnie.

Czytelnicy będą mogli zajrzeć do miejsc, w których znani i lubiani pisarze doprawiają słowami swoje utwory.

Cykl „Biurka znanych pisarzy” na pewno przypadnie do gustu Czytelnikom, którzy dowiedzą się, gdzie powstają znakomite thrillery Tess Gerritsen i Robina Cooka, jak wygląda warsztat pisarski Wojciecha Chmielarza, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Małgorzaty Kursy, Alka Rogozińskiego oraz laureata Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły Roberta Małeckiego. Otrzymają także odpowiedzi na pytania, która z autorek lubi pisać w łóżku, kto podczas pisania podjada lub w ogóle zapomina o jedzeniu i piciu. Elżbieta Cherezińska opowie o tym, dlaczego jej kocice obsikują stworzone przez autorkę postaci historyczne. Joanna Bator wyjaśni, w czyim towarzystwie czuje się najlepiej. Małgorzata Gutowska-Adamczyk opisze magiczny widok roztaczający się za jej oknem, a Andrzej Pilipiuk zdradzi, nad jaką książką pracuje obecnie.

W naszym świątecznym bibliotekarskim menu nie zabraknie również spotkań z mistrzami kuchni, takimi jak Robert Sowa, Jakub Kuroń, Grzegorz Zawierucha, Tomasz Pawlusek, Piotr Kucharski, Marieta Marecka, Jagna Niedzielska, Gosia Molska. Każdy z nich poda własną receptę na literacki smak.

Wszyscy, którzy będą w tych dniach z MBP w Kielcach, poznają również obcokrajowców z Regionalnego Centrum Wolontariatu poszukujących nowych smaków w literaturze.

Biblioteka nie zapomina o najmłodszych. Dla nich przygotowała przedstawienie „Nocne hece w bibliotece”. Podczas Tygodnia Bibliotek dzieci będą mogły posłuchać rad dotyczących dobrych manier, udzielanych przez prawdziwych ekspertów, m. in. Grzegorza Kasdepke.

Osobom kreatywnym dekoratorka wnętrz Monika Grzegorczyk zaproponuje ciekawe aranżacje wnętrz z książką w roli głównej. Biblioteka będzie także zachęcać do tworzenia z gazet lub tektury pięknych rzeczy użytkowych.

Oczywiście, dla wszystkich będzie także dostępny biblioteczny katalog, który niczym menu oferuje literackie kąski dla wytrawnych czytelników, poszukiwaczy nowych smaków czy wiernych swoim gatunkom tradycjonalistów. Czytelnicy będą mogli wybierać z niego swoje ulubione książki, zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Na wiernych Czytelników czeka mnóstwo nowości. MBP w Kielcach, przy współpracy z Instytutem Dizajnu przygotowała również konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez firmy i wydawnictwa: Dwukropek, Jedność, RM, Adamada, Muchomor, Polarny Lis, Widnokrąg, Poradnia K, Kocur Bury, Wydawnictwo Kobiece, Instytut Dizajnu, Metalowe dekoracje. Zapraszamy na prawdziwą ucztę, której początek już 8 maja.

Świętujcie z Miejską Biblioteką Publiczną w Kielcach. Skosztujcie smakowitych dań! Czekamy na Was!

W towarzystwie wszystko lepiej smakuje!

MBP w Kielcach