Z okazji swego święta oraz trwającej tydzień ogólnopolskiej akcji, bibliotekarze zawsze organizowali imprezy promujące książki i czytelnictwo, a także zdradzali tajemnice swego zawodu. Świętowali jubileusze i spotykali się z przyjaciółmi instytucji, a także z emerytami.

W tym roku – ze względu na epidemię – obchody Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek będą wyglądały zupełnie inaczej.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada 8 maja i rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku.

W piątek, 8 maja br. o godzinie 12.00, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz władz Miasta Kalisza, złożą kwiaty pod pomnikiem patrona biblioteki Adama Asnyka oraz przed pomnikiem książki.

„XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” świętowany będzie od 8 do 15 maja, a jego hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała dla kaliszan wiele atrakcji, które – ze względu na stan epidemii – odbędą się w przestrzeni wirtualnej, dlatego serdecznie zachęcamy do śledzenia profilu Facebook oraz kanału YouTube naszej Biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka oraz kaliskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, z myślą o dzieciach i młodzieży, organizują akcję pod hasłem „Jak czytam?”. Zabawa on-line, koordynowana przez Annę Katarzynę Raczko z filii nr 5, skierowana jest do najmłodszych czytelników, których zachęcamy do uchwycenia w kadrze momentu lektury. Do 10 maja br. można przesyłać zdjęcia prezentujące sposób i okoliczności czytania książek. Fotografie pojawią się na fanpage’u: https://www.facebook.com/MBPKalisz/ oraz stronie internetowej biblioteki www.mbp.kalisz.pl podczas Tygodnia Bibliotek.
Szczegóły akcji: http://www.mbp.kalisz.pl/art,887,jak-czytam#skipVideoblog „W białych rękawiczkach” – nie bez powodu brzmi tajemniczo. Podczas Tygodnia Bibliotek – specjalnie dla naszych czytelników – pokażemy, oczywiście wirtualnie, wyjątkowe miejsce. Będzie to magazyn z najstarszymi i najcenniejszymi książkami oraz dokumentami z naszych zasobów. Każdego dnia, od 8 do 15 maja, Monika Sobczak-Waliś podzieli się swoją pasją i wiedzą na temat starodruków z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej. To wszystko na naszym profilu Facebook oraz kanale YouTube.Z okazji Tygodnia Bibliotek odbędzie się również wyjątkowa premiera teatrzyku Kamishibai. Nasi bibliotekarze przeczytają i zaprezentują bajkę pt. “Snyganki”, którą specjalnie dla czytelników kaliskiej biblioteki napisała i zilustrowała Agnieszka Zaśko. To wspólne przedsięwzięcie inscenizacyjne Joanny Piotrowskiej, Malwiny Nowackiej i Karola Pietrzaka z filii nr 9 oraz Grażyny Handke z filii nr 4. Serdecznie polecamy i zapraszamy na tę wyjątkową premierę w pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek – 8 maja 2020 roku.W tym czasie ukaże się również nowy tutorial „Podpisz się jak…”. Jego autorem jest Mateusz Halak, który zaprezentuje wyjątkową, szczególnie w erze mediów cyfrowych, umiejętność. Za pomocą pióra „sfałszuje” podpisy postaci historycznych. Nie jest to proste, natomiast Mateusz Halak – wielbiciel kaligrafii – wykonuje to perfekcyjnie. W pierwszej odsłonie „Podpisz się jak…” zobaczymy, jaki charakter pisma miał Franciszek Reinstein, słynny architekt, również kilku kaliskich budowli.

Z okazji Tygodnia Bibliotek ukażą się również posty nawiązujące dosłownie do głównego hasła tegorocznych obchodów – „Zasmakuj w bibliotece”. Cykl CZYTAM-MNIAM będzie przypominał, że są książki, przy lekturze których można wręcz zgłodnieć. Opisane w nich potrawy mogą stać się inspiracją dla wielu kulinarnych wyzwań. Przepisy prosto z literatury ukazywać się będą każdego dnia podczas Tygodnia Bibliotek na naszym profilu Facebook. CZYTAM-MNIAM zapewne przypomni wielu czytelnikom, że książki warto smakować. Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu organizuje konkurs skierowany do osób niepełnosprawnych. Od 8 maja zachęcamy do wykonywania prac pod hasłem „Świat w czasach pandemii”. Ze względu na okoliczności, ostateczna wersja powinna zostać utrwalona w formie elektronicznej i przesłana na adres mailowy Filii nr 3: filia3@mbp.kalisz.pl. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na profilu Facebook naszej biblioteki.
Szczegóły konkursu, regulamin oraz karta uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej MBP: http://www.mbp.kalisz.pl/art,888,swiat-w-czasach-pandemii#skip

Wirtualnych atrakcji przygotowanych przez kaliską bibliotekę będzie w czasie Tygodnia Bibliotek znacznie więcej, dlatego zachęcamy do śledzenia bibliotecznych profili w social media.

„Zasmakujmy w bibliotece” razem.


Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu