Tydzień Bibliotek odbywający się w tym roku pod hasłem Biblioteka – świat w jednym miejscu,
 w naszej placówce rozpoczął się już w dniu 6 maja, wyjazdem szkoleniowym bibliotekarzy
z całego  powiatu ciechanowskiego do  Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy , Mediateki Start-Meta, oraz Biblioteki Publicznej w Piasecznie. Poznaliśmy jak pracują, funkcjonują i co robią nasze koleżanki i koledzy z innych placówek. W dniach 9- 12 maja gościliśmy w naszej bibliotece  dzieci z zaprzyjaźnionych z nami przedszkoli. Na zajęciach Podróże po kontynentach  zainspirowanych hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek,  odwiedziliśmy wirtualnie wraz z przedszkolakami wszystkie kontynenty kuli ziemskiej,zajęciom z dziećmi towarzyszyła wystawa w holu biblioteki – Podróże przez świat. W wirtualnych podróżach uczestniczyło 115 dzieci wraz z opiekunami.
Dorośli czytelnicy, wielbiciele poezji śpiewanej licznie przybyli 10 maja na  Benefis Wojtka Gęsickiego, znanego ciechanowskiego barda, który jak nakazuje nasza biblioteczna tradycja, brawurowo odśpiewał  Balladę o niepoczytalnym bibliotekarzu.

Herbatka u Marii Konopnickiej – związanej z Ciechanowem poetki i nowelistki, jednej z patronek 2022 roku,  zgromadziła również liczne grono miłośników literatury, odbywała się w kameralnej atmosferze i dostarczyła uczestnikom spotkania wielu niezapomnianych wrażeń.
Z okazji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej 16 maja ulicami Ciechanowa przemaszerowała Pierwsza Ciechanowska Parada Krasnoludków. Barwny korowód przedszkolaków w przepięknych strojach krasnali w którym wzięło udział 440 uczestników zachwycił mieszkańców naszego miasta.
Na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek 17 maja odbyło się odbyło się rozstrzygniecie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego  zorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną pod honorowym Patronatem Starosty Ciechanowskiego – Młodzi romantykom. Dziewiętnastu miłośników poezji recytowało wiersze wybitnych polskich romantyków: Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamilla Norwida oraz Aleksandra Fredry. Wręczenie nagród laureatom zakończyło tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek w naszej placówce.

Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie