W wołomińskiej bibliotek XIX Tydzień Bibliotek obfitował w szereg wydarzeń. Opracowując harmonogram wydarzeń naszym celem było sprostanie hasłu – dla każdego coś dobrego. Prologiem XIX Tygodnia Bibliotek były warsztaty z Piotrem Sochą autorem ilustracji do bestsellerowych książek m.in. “Drzewa”, “Pszczoły” oraz najnowszej “Brud. Cuchnąca historia higieny”. To właśnie ostatnia z publikacji była tematem sobotniego spotkania. Pan Piotr nakreślił, jak na przestrzeni czasu rozumiano pojęcie czystości i brudu oraz jakie praktyki higieniczne stosowano w różnych epokach. Nie zawsze było czysto i pachnąco. W części warsztatowej tworzyły zarówno dzieci, jak i dorośli – do tej pory nie ustalono, kto miał przy tym więcej radości, ale najważniejsze – powstały fikuśne i wymyślne peruki.
Naszym kolejnym gościem był Andrzej Liczmonik – Wrocławianin, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracował jako archiwista w Archiwum Państwowym, Bibliotece Uniwersyteckiej i Urzędzie Skarbowym. W roku 2013 wydał debiutancki zbiór opowiadań zatytułowany „Mroczne blaski”. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Pan Andrzej rozpoczął od opowieści o początkach swojej literackiej drogi, która sięga czasów studenckich. Przez kilka lat uśpiona, zakiełkowała ponownie, kiedy Pan Andrzej przeszedł na rentę z powodu pogarszającego się wzroku. Wolny czas wykorzystał do tworzenia miniaturek literackich, których próbkę podczas spotkania, zaprezentował autor. Wieczór autorski odbył się ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, dlatego zebrani na sali Klubowicze chętnie rozmawiali na temat tekstów naszego gościa.
W ramach XIX Tygodnia Bibliotek “Biblioteka – świat w jednym miejscu”, zaprosiliśmy mieszkańców na spotkanie autorskie ze Stanisławą Celińską, aktorką teatralną i filmową, autorką recitali, artystką estradową. Rozmowę poprowadziła Karolina Prewęcka, autorka książki “Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam”.
Najważniejsze w życiu, to być komuś potrzebnym, te słowa Stanisławy Celińskiej poruszyły zebranych na sali gości. Podobnie jak wyznania o problemach z alkoholem i walce z nałogiem. Podczas spotkania padło wiele pytań na temat dorobku artystycznego Pani Stanisławy, który jest imponujący. Wystarczy wspomnieć o rolach w takich filmach jak „Noce i dnie”, czy „Panny z wilka”, których tytuły padły podczas wieczoru, a które można zaliczyć do klasyki filmowej. Artystyczne wyzwania i marzenia? Wziąć na teatralny warsztat twórczość Jerzego Szaniawskiego Rainera Marii Rilkego. Równie ciekawym elementem twórczości jest muzyka, która daje ludziom siłę i pocieszenie. Już wkrótce ukaże się nowa płyta „Przytul”, która ma odniesienie do życia naszego gościa, powstała z chęci pocieszenia i przytulenia wszystkich w tym dziwnym czasie.
Role filmowe, teatralne, praca z tuzami ze świata sztuki, to wszystko składa się na podziw i uznanie dla Pani Stanisławy, jako artystki. Ciepło, empatia, dobro, to wszystko z kolei, składa się na to, jakim człowiek jest Stanisława Celińska.
Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu Elżbiety Radwan Burmistrz Wołomina.
Wydarzenie finansowane w ramach Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

Tydzień Bibliotek to nie tylko spotkania autorskie, ale również wydarzenia, aktywizujące mieszkańców. Książka GO to gra, która polega na szukaniu i odnajdywaniu książek, które zostały ukryte w przestrzeni miasta. Od 9 do 14 maja o godz. 12:00 na bibliotecznym FB, pojawiały się wskazówki, gdzie ukryliśmy książki. Zadaniem uczestników było: odgadnąć, gdzie to miejsce się znajduje, udać się do tego miejsca, odebrać książki, zrobić zdjęcie książkowych zdobyczy i umieścić je w komentarzu pod postem z danego dnia, kto pierwszy ten lepszy. Gra na stałe wpisała się w kalendarz Tygodnia Bibliotek i od lat cieszy się dużym zainteresowaniem.
Kolejny konkurs do udziału w którym zaprosiliśmy mieszkańców, zachęcał ćwiczenia spostrzegawczości i refleksu. Od 9 do 15 maja na naszym bibliotecznym FB pojawiały się zdjęcia bibliotekarzy inspirowane okładkami książek. Zadaniem uczestników było wpisanie imienia, nazwiska oraz tytułu książki, który stał się inspiracja do zdjęcia.
Przed rozpoczęciem finałowego weekendu Tygodnia Bibliotek na parkingu przed biblioteką odbył się Kiermasz książki. To doskonała okazja na zaopatrzenie się w ciekawą literaturę, w strefie relaksu na leżakach można było od razu przetestować książkowe zdobycze.

Relacja Wołomin TV podsumowująca Tydzień Bibliotek:


Relacja Wołomin TV, spotkanie z Piotrem Sochą:


Relacja Wołomin TV, spotkanie ze Stanisławą Celińską :
 

 

 

 

Zdjęcia na Instagramie inspirowane książkami —–> https://www.instagram.com/p/CdqZTCUIGEY/

Zdjęcia na Instagramie inspirowane książkami —-> https://www.instagram.com/p/CdplWXRoybr/

Jedno ze zdjęć inspirowane książkami, konkurs na FB:


Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie