Biblioteka to miejsce na czasie, niezależnie od wieku, umiejętności czy czytelniczych preferencji – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dziecko, młodzież czy też dorosły człowiek zaglądając do biblioteki doświadcza kultury poprzez standardowe i niestandardowe formy przekazu, ale zawsze najważniejsza jest w bibliotece książka – czy to tradycyjna, czy też przekaz wiedzy i kultury poprzez audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne i wiele innych. Najważniejsza dla nas-bibliotekarzy jest wspólnota, w której jest miejsce na dyskusję, spotkania, zdobycie wiedzy i dobrą zabawę, bo biblioteka, która łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jest miejscem na czasie, w którym spotykają się różne pokolenia czytelników.

Tak też było w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie podczas Tygodnia Bibliotek 2024.

TAJNIKI BIBLIOTEKI” W TYGODNIU BIBLIOTEK W ŻNINIE

6 maja 2024 r. w ramach rozpoczynającego się Tygodnia Bibliotek 2024 dzieci („Skowronki” i „Ważki”)  z Przedszkola Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Żninie odwiedziły Oddział dla Dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej pt.,,Tajniki Biblioteki”. Przedszkolaki dowiedziały się, co trzeba zrobić żeby zostać czytelnikiem biblioteki, jakie można wypożyczyć bajeczki, na jaki czas i jak są ułożone na półce. ,,Ważki” i ,,Skowronki” wysłuchały również książeczki o Franklinie, który opowiedział im historię o zagubionej bajce z biblioteki. Następnie zadaniem dzieci było narysowanie okładki swojej ulubionej książeczki. Pomysłów nie brakowało, dzięki temu powstały kreatywne prace.

         

Podczas lekcji bibliotecznej nie mogło zabraknąć zwiedzania biblioteki. Przedszkolaki odwiedziły Czytelnię i dowiedziały się, co można robić w tym dziale. A bibliotekarze z Wypożyczalni dla Dorosłych opowiedzieli dzieciom co znajduje się w ich dziale.

Maluchy opuściły bibliotekę z uśmiechami i wypiekami na twarzy oraz z obietnicą, że nie były to ich ostatnie odwiedziny.

Tym spotkaniem z najmłodszymi czytelnikami rozpoczęliśmy 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

AUTOR KRYMINAŁÓW Z „ZAPADLINĄ” W BIBLIOTECE

6 maja 2024 r. spotkaniem z Robertem Małeckim – autorem kryminałów – zainaugurowano Tydzień Bibliotek w naszej bibliotece dla dorosłych czytelników.

Robert Małecki uznawany jest za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Niedawno ukazała się jego najnowsza powieść pt. „Zapadlina”, której akcja dzieje się m. in. w Żninie i Wapnie. Zatem jedno z pierwszych spotkań autorskich musiało się odbyć właśnie w Żninie, w naszej książnicy.

Beata Czaczyk – dyrektor biblioteki powitała wszystkich uczestników spotkania, a następnie oddała głos moderatorce wydarzenia czyli Karolinie Górskiej. To ona poprowadziła spotkanie z Robertem Małeckim, którzy opowiedział o swoim pisarskim warsztacie, pasji pisarskiej i muzycznej, a także innych autorach, których książki ceni. W swoich książkach Robert Małecki porusza różne aspekty społeczne, bo one nurtują i ciekawią.

       

„Zapadlina” to powieść kryminalna, w której jest też epizod związany ze żnińską książnicą. Aby książka mogła powstać autor musiał poznać miejsca, w których ta historia się dzieje, a jak wyglądało poznawanie pałuckich okolic opowiedział w książnicy. A po spotkaniu chętnie podpisywał swoją książkę i robił sobie zdjęcia z fanami swojej twórczości.

Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WYSTAWA PT. „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA: ZDIGITALIZOWANE ZBIORY REGIONALNE MiPBP W ŻNINIE”

8 maja 2024 r. w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek zaprosiliśmy naszych użytkowników  na wystawę, która prezentowała wybrane, zdigitalizowane zbiory regionalne żnińskiej książnicy.

“Biblioteka miejsce na czasie” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Digitalizacja zbiorów i udostępnianie ich zgodne z prawem zabytków piśmienniczych (biblioteki cyfrowe), które to żnińska książnica rozpoczęła w 2009 roku, doskonale wpisuje się w wizję biblioteki nowoczesnej, wykorzystującej nowe technologie.

Biblioteka, już od piętnastu lat współpracuje z Pracownią Digitalizacji działającą przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przez ten czas przeniesione zostały na nośniki cyfrowe (płyty DVD) żnińskie regionalia takie jak: “Pałuczanin”, “Zniner Zeitung”, “Moja Przyjaciółka” i inne roczniki prasy międzywojennej, które znajdują się w zbiorach Książnicy. Przekazano do digitalizacji również znajdujące się w zasobach Biblioteki m.in. dzieła Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Mścisława Wartenberga, Michała Balińskiego czy Słowniki geograficzne Królestwa Polskiego.

Obecnie żnińska biblioteka nadal kontynuuje współpracę z Pracownią Digitalizacji i systematycznie przekazuje do opracowania kolejne roczniki tygodnika ”Pałuki”.

     

SPOTKANIE Z PLANSZÓWKAMI

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć gier planszowych na kolejnym spotkaniu miłośników gier w dniu 11 maja 2024 r. A to zagwarantował Klub Miłośników Planszówek działający od wielu lat w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie. Jest w czym wybierać, gdyż w książnicy jest już ponad sto gier planszowych i ciągle ich przybywa, o czym mogli się przekonać fani planszówek, którzy spotkali się w książnicy 11 maja 2024 r., żeby zagrać m. in. w znane i lubiane klasyki: Carcassonne oraz Kolejkę. Był to czas wspólnie spędzony w miłej atmosferze.

  

CZYTAJĄCY BIBLIOTEKARZE – ZGADNIJ TYTUŁY

15 maja 2024 r. bibliotekarze Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie zaprosili swoich użytkowników do udziału w czytelniczym konkursie. Należało odgadnąć autora i tytuł dzieła na podstawie czytanych przez bibliotekarzy fragmentów książek. Kto podał najwięcej to oczywiście zdobywał nagrodę główną . Emocji nie brakowało. Odpowiedzi należało przesyłać na adres mailowy wypożyczalni dla dorosłych. Byli tacy czytelnicy, którzy odgadli wszystkie tytuły i ich autorów, co ogromnie cieszy nas bibliotekarzy.