Zapraszamy do Biblioteki Śląskiej na energetyzujące spotkania z okładkami książek, śląską arystokracją, Goethem, patoposłuszeństwem i sztuką.

8 maja 2023 r. (poniedziałek)

godz. 12.00, Biblioteka Śląska, hol główny, plac Rady Europy 1, Katowice

Otwarcie wystawy „Ciche Arcydzieła. Sztuka introligatorska za zbiorów Biblioteki Śląskiej”
Prezentowane obiekty zaliczane są do grupy starych druków, to jest obiektów wydanych pomiędzy 1501 a 1800 rokiem. Przygotowano ja z myślą o przybliżeniu introligatorstwa jako rzemiosła artystycznego. Prezentowane na wystawie książki wyróżnia realizacja poszczególnych detali. Zobaczymy tłoczenia złotem na skórze, barwne dublury ze złoceniami w wewnętrznych partiach oprawy. Okładki pokryte atłasem jedwabnym czy papierem w technice marmurkowej wywodzącej się Persji i Turcji. Książki to nie tylko okładki, ale też krawędzie kart ze złoceniem i cyzelowaniem, barwione i stemplowane oraz marmoryzowaniem.
Kurator wystawy dr Agnieszka Biały.
Współudział studentów Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

9 maja 2023 r. (wtorek)

godz. 13.00, Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice

Debata „Arystokracja przyczyniła się do rozwoju Górnego Śląska”
Tezy broni dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki, atakuje ją Dariusz Zalega. Prowadzenie dr Krystian Węgrzynek
Debata składała się z trzech rund poświęconych kolejno: – rozwojowi przemysłu, – kwestiom socjalnym, – kwestiom kulturowym.
Debatującymi są wybitni znawcy historii regionu:

–    dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki- historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji, autor m.in. monografii Henckel von Donnersmarcków, Tiele-Wincklerów, Hochbergom. W tym roku ma się ukazać jego monografia poświęcona Schaffgotschom.

–    Dariusz Zalega – historyk, publicysta, filmowiec, badacz dziejów ruchu robotniczego na Śląsku; autor książek Śląsk zbuntowany oraz Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska. Przygotowuje się do obrony swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Śląskim.


11 maja 2023 r. (czwartek)

godz. 11.00, Biblioteka Śląska, Mediateka Instytutu Goethego, plac Rady Europy 1, Katowice

Otwarcie Mediateki Instytutu Goethego
Uroczyste otwarcie nowej agendy w siedzibie Biblioteki Śląskiej – Mediateki czyli centrum materiałów dydaktycznych. Instytut Geothego w ramach swojej misji promuje w Polsce literaturę piękną
i fachową z obszaru języka niemieckiego, która ma stanowić wsparcie dla nauczycieli i uczących się języka niemieckiego praz osobom zainteresowanym naszym zachodnim sąsiadem.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele obu instytucji – Goethe-Institut Kraków i Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz specjalnie zaproszeni goście.

12 maja 2023 r. (piątek)

godz. 13.00, Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice

Spotkanie z Mikołajem Marcelą.
Dr Mikołaj Marcela – pisarz, wykładowca akademicki, autor bestsellerowych poradników edukacyjnych, w tym „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”. Na Uniwersytecie Śląskim wykłada
w Instytucie Literaturoznawstwa oraz Instytucie Nauk o Kulturze, specjalista m.in. z zakresu popkultury, literatury grozy, Jamesa Bonda a nawet zombie. Współkoordynator i współautor kierunku sztuka pisania na Uniwersytecie Śląskim.
Wprowadzenie dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej

15 maja 2023 r. (poniedziałek)

godz. 10.00–13.00, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej, ul. Francuska 12, Katowice

Cykl wydarzeń MUZYKA/ LITERATURA/ SZTUKA w Domu Oświatowy Biblioteki Śląskiej

–    MUZYKA godz. 10.00 – Koncert literacko-muzyczny w wykonaniu członków zespołu Orkiestry MASO z Charkowa. Prowadzenie Alicja Kotyl

–    LITERATURA godz. 11.00 – Akcja literacko-artystyczna „PIĘKNE KSIĄŻKI DLA DZIECI” – dzień otwarty dla grup przedszkolnych i szkolnych. Głośne czytanie literatury dla najmłodszych czytelników między innymi „Piękno i sztuka. Co to takiego? Dzieci filozofują” Oscara Brenifiera. Prowadzenie: Zespół Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej.

–    SZTUKA godz. 12.00 –Oprowadzenie po wystawie „ZYGMUNT BRACHMAŃSKI – NOWE ODKRYCIE” – wystawa rzeźb artysty z lat 60-tych i 70-tych oraz pokaz masek afrykańskich z kolekcji Gabinetu Alfreda Szklarskiego. Prowadzenie: Ewa Kokot i Marcin Kapral.

18 kwietnia – 14 maja 2023 r.

Biblioteka Śląska – Wydawnictwo, plac Rady Europy 1, Katowice

Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej – promocja na wybrane publikacje
W kalendarzach bibliofilów dwie daty mają szczególne znaczenie: Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) oraz Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 maja). Z tej okazji Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej przygotowało niepowtarzalną promocję na wybrane publikacje! Od 18 kwietnia do 14 maja, czyli przez prawie 4 wiosenne tygodnie (w tym także w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek) 40 książek Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej będzie dostępnych
z aż 40-procentowym rabatem! To doskonała okazja, by nadrobić zaległości z kanonu (Celan, Arystofanes, Chaucer), ale też kupić w świetnej cenie książki poetyckie – idealnie nadające się do lektury na ławce w parku pełnym kwitnących drzew.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny! Szczegóły na kanałach informacyjnych Biblioteki Śląskiej. Zapraszamy!

Organizator

Biblioteka Śląska
plac Rady Europy 1
40-021 Katowice

strona internetowa: bs.katowice.pl