Napis relacja, rysunek aparatu.

Biblioteka Publiczna w Kałuszynie corocznie uczestniczy w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W tym roku realizowano projekt pod hasłem Moja, Twoja, Nasza, Mazowiecka – BIBLIOTEKA! w ramach, którego placówka przygotowała cykl wydarzeń.

Dzięki dofinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 20 tysięcy złotych nasza kulturalna oferta była również bardzo atrakcyjna.

Tradycyjnie gminne obchody Tygodnia Bibliotek rozpoczęło „Głośne czytanie na drugie śniadanie”, podczas którego samorządowcy przeczytali dzieciom niezapomniane wiersze Aleksandra Fredry – literackiego patrona roku 2023. Na długo w pamięci pozostanie wiersz „Małpa w kąpieli”, ponieważ w specjalnej inscenizacji do niego wystąpił uczeń z klasy I oraz „Katechizm” Władysława Bełzy z powodu wspólnej deklamacji z uczniami.

Nieodłączną częścią święta, jakim jest Tydzień Bibliotek są spotkania z pisarzami. Drugiego dnia obchodów z uczniami z klas Ib, Ic i IIIb spotkała się ceniona pisarka literatury dziecięcej Pani Justyna Bednarek. Bohaterka spotkania „Nie tylko o skarpetkach” przeczytała dzieciom fragmenty swoich książek, opowiedziała m.in. o historii ich powstania, wyjawiła, że inspiracje do pisania czerpie z życia. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści podarowali Pani Justynie swoje rysunki inspirowane książką pisarki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”.

W trzecim dniu mieliśmy wielką przyjemność gościć wyjątkową Elżbietę Sieradzińską – autorkę powieści popularno-naukowych, kobietę wielu pasji i zamiłowań. Pisarka z pasją opowiedziała m.in. o swoim zamiłowaniu do gór i muzyki, o przyjaźni z Cesarią Evorą. I o tym ile wysiłku i zaangażowania wymaga praca pisarza-dokumentalisty. Nie zabrakło też wspomnień z rodzinnego Kałuszyna.

Dzięki współpracy z wydawnictwem Mamania naszym gościem był również „Zły Kocurek” – bohater serii książek dla początkujących czytelników. Podczas spotkań z dziećmi ze Żłobka Gminnego w Kałuszynie, Przedszkola Publicznego w Kałuszynie i Filialnej Szkoły w Chrościcach Kocurek opowiadał o kocich zwyczajach. Nie zabrakło również głośnego czytania, kocich zabaw i zajęć plastycznych.

Miłośniczkom rękodzieła oraz pasjonatom historii dedykowane były warsztaty tematyczne. W czwartek dr. Andrzej Marek Nowik przeprowadził warsztaty historyczno-genealogiczne z cyklu „Kałuszyńskie spotkania z historią”. Pasjonaci lokalnej historii zapoznali się z tematem „Kałuskie archiwum parafialne”. Zaś Panie w piątkowe popołudnie stworzyły dekoracyjne świece sojowe przypominające desery, pucharki lodowe, czy różnego typu kawy.

Zwieńczeniem całego Tygodnia Bibliotek była niedzielna uczta muzyczna, czyli koncert Orkiestry Na Dużym Rowerze. Muzycy wjechali pod scenę na wyjątkowym, bo sześcioosobowym rowerze, czym wzbudzili duże zainteresowanie. W plenerowej scenerii Parku Miejskiego publiczność podziwiała nie tylko muzyczny kunszt artystów, ale i wyjątkowy repertuar.  Zespół z łatwością zachęcił gości do wspólnej zabawy.

Partnerami tygodniowego cyklu imprez był Samorząd Województwa Mazowieckiego i Burmistrz Kałuszyna. Patron medialny – “Tygodnik Siedlecki”.

Facebook Biblioteki w Kałuszynie
Strona internetowa: www.bibliotekakaluszyn.pl