Tydzień Bibliotek w Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu i jej sześciu filiach: w Jarocinie, Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Pleszewie, rozpoczął się w poniedziałkowy poranek 8 maja ogłoszeniem konkursu na stronach wszystkich naszych placówek na Facebooku. Wśród osób, które polubiły konkursowy post, oznaczyły w komentarzu co najmniej dwóch znajomych oraz wpisały w  komentarzu hasło Tygodnia Bibliotek: MOJA, TWOJA, NASZA – BIBLIOTEKA!, każda z naszych placówek rozlosowała po trzy książki.

Nieco później świętowaliśmy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przy pysznym torcie. Tego samego dnia odbyło się także uroczyste podsumowanie V edycji autorskiego projektu Książnicy pt. „Aktywna Biblioteka”, skierowanego do bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli i uczniów. Spotkanie otwierał koncert w wykonaniu zaprzyjaźnionych muzyków, pani Haliny Mamos-Cembrzyńskiej oraz podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu. Po występie ogłosiliśmy wyniki i wręczyliśmy nagrody laureatom trzech odbywających się w ramach projektu konkursów. Podczas wydarzenia otwarta została wystawa prac konkursowych uczniów.

Laureaci projektu Aktywna Biblioteka

Relacja z wydarzenia na FB

We wtorek zaprosiliśmy okolicznych mieszkańców na dzień otwarty pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka – po sąsiedzku!”. Na odwiedzających czekały takie atrakcje jak: kiermasz książek, warsztaty plastyczne pt. „Wielobarwne zakładki do książek” podczas których można było wykonać zakładkę techniką enkaustyczną, warsztaty kaligrafii, koło fortuny z nagrodami, kolorowanki i rebusy dla najmłodszych. Przy znajdującej się w Książnicy izbie muzealnej – odtworzonej pracowni artystycznej Władysława Kościelniaka, zmarłego w 2015 r. lokalnego artysty plastyka, odbywały się amatorskie warsztaty rysowania pod czujnym okiem Mistrza (w którego wcielił się nasz kolega). Tego dnia odwiedzający bibliotekę mieli możliwość zwiedzenia zakamarków Książnicy, na co dzień niedostępnych dla czytelników.

Relacja filmowa na FB

W środę 10 maja gościliśmy w bibliotece młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Asnyka w Kaliszu. Tematem spotkania były: „Limeryki, moskaliki, zabawne wierszyki o/w Książnicy Pedagogicznej”. Lekcja nawiązywała do twórczości Wisławy Szymborskiej, patronki 2023 roku.

Zajęcia miały charakter warsztatów z pisania własnych, autorskich wierszyków, limeryków i moskalików. Uczniowie, tworząc swoje własne teksty, świetnie się bawili i z przyjemnością dzielili się swoimi przemyśleniami oraz efektami pracy w grupach.

Relacja na FB

Odwiedzili nas też uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu, których zaprosiliśmy na warsztaty kaligrafii i zajęcia pt. „Życie i twórczość Władysława Kościelniaka”. Kilka dni później spotkaliśmy się ponownie, tym razem w ramach Integracyjnego Klubu Książki.

Warsztaty artystyczne pod czujnym okiem Mistrza Władysława Kościelniaka pt. „Moje, Twoje, Nasze – wspólne rysowanie”

Wyjątkowe i niezwykle inspirujące spotkanie odbyło się w piątek 12 maja. W Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu gościliśmy Janka Melę, podróżnika, najmłodszego w historii zdobywcę dwóch biegunów w ciągu jednego roku, laureata wielu nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej oraz autora książki „Poza horyzonty”. W wypełnionej po brzegi sali nasz gość opowiadał o swoich podróżach i przekraczaniu granic, o odwadze i wytrwałości, po prostu o życiu.

Jan Mela z pracownikami Książnicy

Nagranie transmisji ze spotkania na FB

W naszych mediach społecznościowych zamieściliśmy także krótki filmik przypominający autorów, których do tej pory gościliśmy w Książnicy.

Link do filmu na FB

Z okazji Tygodnia Bibliotek w okresie 8 – 31 maja br. w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu i jej filiach obowiązywała abolicja książkowa. Każdy kto w tym okresie zwrócił przetrzymane książki uniknął regulaminowej kary, wpłacając jedynie symboliczne 10 zł.

W ramach podsumowania Tygodnia Bibliotek w Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu, na naszej stronie na Facebooku ukazała się krótka relacja filmowa:

FILIA W JAROCINIE

W poniedziałek 8 maja miało miejsce rozstrzygnięcie X Regionalnego Konkursu na Plakat Promujący „Zemstę” Aleksandra Fredry, organizowanego przez Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. Jadwigi Dziubińskiej w Tarcach.

Od lat konkurs objęty jest honorowym patronatem przez PBP Książnicę Pedagogiczną im. A. Parczewskiego w Kaliszu Filię w Jarocinie.

FILIA W KĘPNIE

W kępińskiej filii Książnicy 9 maja odbył się Dzień Otwarty na wesoło pod hasłem: „MOJA, TWOJA, NASZA – BIBLIOTEKA!”. Czytelnicy mieli okazję zobaczyć bibliotekę (i bibliotekarzy) w odsłonie retro.

Tego dnia nasze koleżanki wzięły także udział w uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie, a 15 maja w Dniu Działacza Kultury w Kępińskim Ośrodku Kultury, gdzie odebrały List Gratulacyjny od Burmistrza Miasta i Gminy Kępno za pracę na rzecz mieszkańców gminy.

Odbyła się też akcja “Przygarnij książkę” (bookcrossing przed budynkiem biblioteki) (10 maja) oraz spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Kępińskiego (11 maja).

Dzień Otwarty na wesoło w Książnicy w Kępnie.

FILIA W KROTOSZYNIE

We wtorek 9 maja odbyły się zajęcia “Słowem klejone” – czyli przygotowywanie kolaży inspirowanych wybranym wierszem Wisławy Szymborskiej.

W kolejnych dniach miały miejsce zajęcia edukacyjne “Moja, twoja, nasza – Biblioteka!” (10 maja), podczas których uczniowie poznali drogę, jaką musi pokonać książka, by trafiła w nasze ręce, a następnie nadawali barwy kolorowankowym puzzlom, które później składali w całość, by powstał gigantyczny plakat promujący Tydzień Bibliotek.

Filia w Krotoszynie 11 maja zaprosiła na Drzwi Otwarte Biblioteki, a 15 maja na spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy z powiatu krotoszyńskiego.

FILIA W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

Bibliotekarze z filii Książnicy w Ostrowie Wlkp. 8 maja zorganizowali spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy oraz warsztaty: ,,Wykorzystanie elementów TUS  w bibliotece szkolnej”.

9 maja przeprowadzili warsztaty literacko-plastyczne ”Czytanie z Książnicą” w Szkole Podstawowej w Wysocku Wielkim, gdzie miało miejsce rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu plastycznego ,,Moja Twoja Nasza Biblioteka”. Prace uczniów ozdobiły mury ostrowskiej filii Książnicy; powstała także wirtualna galeria.

Nie zabrakło propozycji dla seniorów, z myślą o których 11 maja odbyło się spotkanie pt. ,,Aktywny Senior” połączone z warsztatami pt. „Moja Twoja Nasza Biblioteka”. Podczas zajęć m.in. czytano poezję i rozwiązywano quizy i łamigłówki. Do seniorów skierowane były też zajęcia, które odbyły się 12 maja, podczas których czytano “Rymowanki dla dużych dzieci” Wisławy Szymborskiej.

W ramach Tygodnia Bibliotek 12 maja w ostrowskiej filii odbył się Finał i podsumowanie I edycji Akcji ,,Czytanie jest Super”, a 15 maja – zwiedzanie zakamarków biblioteki ph. “Godzina dla Mnie, dla Ciebie, dla Nas”.

FILIA W OSTRZESZOWIE

W poniedziałek 8 maja w filii Książnicy w Ostrzeszowie odbyły się zajęcia dla mieszkańców Ostrzeszowa pt. ,,Gry i zabawy z książką w tle”.  Na zajęciach wprowadzono: głośne czytanie bajek terapeutycznych, prelekcję na temat ,,Mądry nawyk czytania”, gry: ,,Mini Kalambury”, ,,Słowa maja moc”, gry planszowe.

W kolejnym dniu pracownicy Książnicy zaprosili na spotkanie Klubu Miłośników dobrej lektury i X muzy, w ramach którego dyskutowano o książce „Duma i Uprzedzenie” Jane Austen oraz jej ekranizacjach przy słodkim poczęstunku.

Odbyły się też zajęcia z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Ostrzeszowie pt. ,, Książka dla Mnie, dla Ciebie, dla Nas” (10 maja) oraz „Trening uważności” dla seniorów (11 maja) poprowadzony przez psychologa, certyfikowanego nauczyciela uważności.

W ramach Tygodnia Bibliotek, w piątek 12 maja, w ostrzeszowskiej filii Książnicy miały też miejsce zajęcia z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrzeszowie ,,Lubię Bibliotekę, bo…”.

FILIA W PLESZEWIE

Bibliotekarki z pleszewskiej filii Książnicy 9 maja zorganizowały zajęcia edukacyjne dla klasy 2c ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, w ramach realizowanego projektu edukacyjnego pt. „Wyobraźnia zapisana w książkach”. Na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej, dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądają biblioteki dziecięce na świecie.

Dzieci wysłuchały też fragmentu książki „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” Justyny Bednarek, a następnie miały za zadanie uczynić swojej osobiste skarpetki, które założyły na zajęcia, bohaterami krótkiej opowieści.

11 maja w Książnicy w Pleszewie miało też miejsce spotkanie sieci nauczycieli bibliotekarzy szkolnych.

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu