Zapowiedź Tygodnia Bibliotek w Centrum Biblioteki i Kultury w Gminie Jeżewo ogłosiliśmy jeszcze przed majówką, kiedy to zachęciliśmy naszych Czytelników do robienia sobie lub bliskim zdjęć na łonie natury, koniecznie z książką. O fotografie poprosiliśmy, ogłaszając konkurs „Przyłapani na czytaniu”.

O tym, jakie książki lubią czytać mieszkańcy Gminy, przekonaliśmy się w kolejnym ogłoszonym przez nas konkursie, tym razem pod hasłem „Czytelnicy polecają”, w którym padły takie propozycje jak: „Najlepszy” Ł. Grassa, „Ogród Zuzanny” J. Bednarek i J. Kaczanowskiej, „Żniwiarz” P. Hendel, czy „Dziewczyna z sąsiedztwa” J. Ketchuma – każdy okraszona ciekawym opisem.

Po raz drugi, z okazji tygodnia bibliotek, zaprosiliśmy naszych użytkowników do zabawy, której nadaliśmy nazwę „Siedem pytań do” – przez cały tydzień, każdego dnia, na naszym Facebooku, pojawiało się pytanie dotyczące CBiK. Trzy osoby, które najszybciej, ale i poprawnie odpowiedziały na pytanie, otrzymywały odpowiednio 3, 2 lub 1 pkt. Na koniec tygodnia punkty zostały zsumowane, a trzy osoby z największą ilością punktów nagrodzone, oczywiście książkami.

Na naszym fb pojawiały się również posty dotyczące: Najchętniej czytanych książek w 2023 r. (skomentowały go również autorki: Barbara Wysoczańska, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Agnieszka Olejnik, Maria Paszyńska), Nowości czytelniczych w naszych bibliotekach, czy też przypomnienie o możliwości oddania bez kary zaległych książek.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek był wyjątkowy dla CBiK, gdyż w dniach 10-12 maja zorganizowaliśmy 1. Dziecięcy Festiwal Literacki „Mamo, Tato! Poczytaj mi!”, z okazji którego powstała piosenka pod tym samym hasłem. Festiwal trwał trzy dni, a w jego ramach odbyły się m.in.: rozmowa online z ambasadorką ogólnopolskiej akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek” Emilią Komarnicką-Klynstra, układnie napisu „I love book”, wystawa „Książki mojego dzieciństwa” (wśród których znalazły się nawet perełki z lat 60-tych), czytanie książki „Lewy, gola!” i mecz piłki nożnej dzieci kontra dorośli, warsztaty komiksu, spotkanie autorskie z Zofią Stanecką i zabawy czytelnicze pod hasłem „Paszport Czytelniczy”. Festiwal został objęty honorowym patronatem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz Wójta Gminy Jeżewo Macieja Rakowicza.

Tydzień Bibliotek to dla nas również czas, kiedy z życzeniami i laurkami odwiedzają nas dzieci z gminnych placówek oświatowych, tym razem gościliśmy pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Laskowicach i dzieci z Przedszkola „Pod Kasztankiem” w Laskowicach.