„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek, obchodzonego, jak co roku, w dniach 8-15 maja. Jest ono swojego rodzaju zaproszeniem, ale wybór, czy zaproszenie zostanie przyjęte zależy od Czytelnika, ale także i nas, bibliotekarzy, którzy kreują to miejsce na żywe, prawdziwe, bezpieczne, wolne, dające wiele możliwości, otwarte na idee.

Z tej okazji w całej Polsce odbędą się liczne imprezy promujące czytelnictwo
i biblioteki. Mają one na celu między innymi podkreślenie korzyści płynących z czytania
i uczestnictwa w kulturalnym życiu bibliotek. Podobnie jak w roku ubiegłym, ze względu na pandemię, część działań odbędzie się w rzeczywistości wirtualnej, ale liczymy także, że będziemy mieli okazję się z Wami zobaczyć.

Przygotowaliśmy mnóstwo czytelniczych niespodzianek dla dużych i małych, zatem warto zaglądać na nasze kanały społecznościowe. Każdego dnia będą czekały na Was quizy, konkursy, zabawy. Ale zachęcamy także do odwiedzania naszej Biblioteki, bo mamy nie lada atrakcje dla starszych i młodszych Czytelników. Tym drugim polecamy szczególnie zabawę „Klikam – odpowiadam”konkurs literacki dla Czytelników. Dział dla Dzieci i Młodzieży przygotuje kody QR do sczytania przez smartfon Czytelnika, w których zaszyfrowane zostaną pytania dotyczące wybranej postaci literackiej, fragmentu książki, itp. Za poprawne odpowiedzi Czytelnikowi przyznawane będą punkty. Suma zebranych punktów wskaże na koniec tygodnia zwycięzcę.

„Znajdź mnie w bibliotece” – to nasza kolejna propozycja: na Facebooku Biblioteki będzie można obejrzeć filmik z teatrzykiem KAMISHIBAI, za pomocą którego będzie czytany „Miś Paddington”. Po obejrzeniu filmiku zadaniem Czytelników będzie przyjście do Działu dla Dzieci i Młodzieży oraz odnalezienie książki o przygodach Misia Paddingtona, jak również innych książek Michaela Bonda. Nagrody czekają!

Wiemy, jak bardzo kochacie książki, dlatego w dniach 10 – 14 maja  od godz. 10.00 – 19.00 w Bibliotece Centralnej odbędzie się kiermasz książek pod hasłem „Czytelniku! Wydaj pieniążki na tanie książki!”. Będzie to doskonała okazja do uzupełnienia domowej biblioteczki. Dla tych, którym umknął termin oddania książki (nie dłużej niż trzy miesiące) przygotowaliśmy akcję „Dni wolności książki, czyli książkowa abolicja!” – będzie można oddać książki bez konsekwencji finansowych. Natomiast w poniedziałek 10. maja o godz. 15.30 zapraszamy na zajęcia z pilatesu, które odbędą się w plenerze, przy  Bibliotece Centralnej (dla zapisanych osób).

Poza tym przez cały maj będzie można podziwiać wystawę w naszej Galerii Otwartej zatytułowaną „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”. Jest to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów ( autorstwa Marty Frej), przedstawiających w skali 1:1 trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku, związanych z burzliwą historią Górnego Śląska, a w szczególności ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową. Wystawę prezentujemy dzięki uprzejmości Instytutu Korfantego.

To tylko część atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Szczegółowy pogram znajdziecie na naszej stronie internetowej www.mbpsiemianowice.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.

Znajdziecie nas w Bibliotece!