Tegorocznej edycji XVIII Tygodnia Bibliotek 2021 towarzyszyło hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Z tej okazji w dniach 8-15 maja nasza placówka przygotowała szereg ciekawych propozycji skierowanych do Czytelników – zarówno tych młodszych, jak i starszych.
Pierwszego dnia tego tygodnia jak zwykle świętowany był Dzień Bibliotekarza. Z tej okazji otrzymaliśmy wiele życzeń od Czytelników oraz słodką niespodziankę w postaci tortu od zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Kolejną z atrakcji w Tygodniu Bibliotek był konkurs recytatorski „Poeci dla dzieci”, który miał na celu popularyzowanie utworów o tematyce dziecięcej oraz doskonalenie umiejętności recytatorskich wśród najmłodszych. Zadaniem każdego z uczestników było zaprezentowanie na nagraniu filmowym jednego wiersza lub fragmentu prozy polskiego poety.
W dniach 12-13 maja odbyło się podsumowanie ww. konkursu. Prezentacje przeszły wszelkie nasze oczekiwania, dzieci były świetnie przygotowane, często przebrane i z rekwizytami, wzbudzały zachwyt i trudno było wybrać tych najlepszych. Po burzliwych obradach jury przyznało pięć nagród głównych oraz dwadzieścia jeden wyróżnień. Nagrody zostały wręczone przez specjalnie zaproszonego gościa, Panią Joannę Micotę Sekretarz Urzędu Gminy, która pogratulowała uczestnikom i życzyła dalszych sukcesów.
Filia Biblioteczna w Płonce Kościelnej również zorganizowała konkurs recytatorski, którego finał odbył się podczas Tygodnia Bibliotek. Konkurs pt. „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba…” miał na celu m.in. promowanie twórczości Cypriana Kamila Norwida – jednego z głównych patronów literackich 2021 roku. Dodatkowo w filii w Płonce zainaugurowano akcję Book Tour, do której biblioteka pozyskała kilka darmowych egzemplarzy książek wprost od ich twórców. Książki te mogą krążyć wśród Czytelników wraz z notatnikiem do spisywania swoich przemyśleń, refleksji na temat tych lektur. Po upływie określonego czasu egzemplarze wraz z notatnikiem wrócą do autorów, a ci nagrodzą najciekawsze wpisy Czytelników dodatkowymi książkami. Inne filie też miały swoje pomysły na działania w Tygodniu Bibliotek. Filia Biblioteczna w Daniłowie przedstawiła atrakcyjną propozycję filmiku on-line dla najmłodszych w formie pacynkowego teatrzyku pt. „W Pacynkowie”. Z kolei Filia Biblioteczna w Uhowie ogłosiła zwycięzców konkursu filmowego pt. „Co ciekawego można znaleźć w książkach/ w bibliotece?”. Ponadto w filii zaprezentowano nowości książkowe dla różnych grup wiekowych podczas transmisji na żywo na Facebooku. W kolejnym dniu Tygodnia Bibliotek Piotr Sobieszczak – nauczyciel, historyk, autor książek, m.in. „Łapy. Miasto przy kolei” – z wielką pasją opowiedział o tym, co ciekawego można znaleźć w naszej bibliotece, a tym samym zachęcił słuchaczy do wypożyczania naszych bogatych zbiorów z dziedziny historii i nie tylko. Ponadto, specjalnie dla naszych Czytelników, Wydawnictwo Poznańskie przygotowało film z książkowymi poleceniami, który jest dostępny na naszym Facebooku. W ramach
Tygodnia Bibliotek zorganizowaliśmy też akcję „Schowane zakładki” trwającą do końca roku. Czytelnicy, którzy zbiorą minimum 8 zakładek ukrytych w wypożyczanych książkach, będą mogli zamienić je na nagrody. Dla fanów łamigłówek przygotowaliśmy też zagadki detektywistyczne, które były umieszczane na naszym Facebookowym profilu.
Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie stacjonarne pod hasłem „Działamy w bibliotece”, na które przybyli znamienici goście, m. in. Burmistrz Łap – Krzysztof Gołaszewski, Dyrektor Książnicy Podlaskiej – Beata Zadykowicz, Kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego – Małgorzata Rokicka-Szymańska i przedstawiciele zaprzyjaźnionych bibliotek z regionu. Na początku spotkania zaprezentowano film pt. „Tydzień Bibliotek – prezentacja łapskiej biblioteki w nowej odsłonie” podsumowujący działania łapskiej biblioteki oraz filii podejmowane od momentu przeprowadzki do nowej, wyremontowanej siedziby aż do chwili obecnej. Kolejnym punktem spotkania było szkolenie pt. „Samorealizacja i rola motywacji w rozwoju zawodowym” prowadzone przez Pana Ireneusza Gralika, który jest inspiratorem rozwoju osobistego, a także autorem wielu publikacji aktywizujących. Następnie wszyscy zebrani mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim w formie on-line z debiutującą pisarką pochodzącą z Łap – Izabelą Carlos Choińską. Jej pierwsza powieść pt. „Drugie życie” została wydana pod koniec 2020 roku nakładem wydawnictwa Rozpisani.pl. To książka z gatunku powieści obyczajowej z tajemnicą w tle.
Ostatnim punktem spotkania była prezentacja Kierownik Biblioteki Powiatu Białostockiego – Małgorzaty Rokickiej-Szymańskiej pt. „Konsekwencje pandemii w powiatowej statystyce bibliotecznej”. Mamy nadzieję, że cały Tydzień Bibliotek dostarczył naszym Czytelnikom wielu wrażeń, a wszystkim bibliotekarzom przyniósł wiele inspiracji i pomysłów na kolejne działania.
MŁ/ Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy