Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku była to już XVIII edycja Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznej odsłony brzmiało „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Rok 2021 ( tak, jak i 2020 ) nie jest łatwym czasem również i dla naszej instytucji, która co chwilę musiała dostosowywać się do zmiennych wymogów epidemiologicznych. Mimo wielu utrudnień naszej Bibliotece udało się zapełnić cały tydzień różnymi przedsięwzięciami kulturalnymi.

Z okazji Tygodnia Bibliotek Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego przygotowała wiele atrakcji.

Od poniedziałku 10 maja do piątku 14 maja, w godzinach pracy biblioteki zorganizowaliśmy „Kiermasz Książki Przeczytanej”.

Tydzień Bibliotek 2021 w Jabłonnie rozpoczęliśmy 9 maja b.r. o godzinie 17.00 koncertem Danuty Stankiewicz pt. „Groszki i róże. I nie tylko”. Koncert był hołdem dla zmarłej niedawno wielkiej artystki Ewy Demarczyk; miał miejsce w Sali balowej Pałacu w Jabłonnie. Występ ten,  to również prapremiera najnowszej płyty Danuty Stankiewicz „Groszki i róże” z piosenkami Ewy Demarczyk. Ale nie tylko. Artystka przedstawiła także utwory  ze swoich poprzednich płyt, których wydała ponad 30. W tym spotkaniu muzycznym uczestniczyła niewielka liczba osób, z uwagi na istniejące obostrzenia. Publiczność  wraz z występującą artystką stworzyła niezwykle serdeczną, wyjątkową  atmosferę.

10 maja do naszej biblioteki przybył aktor Filip Borowski. Nagraliśmy na żywo jego spotkanie z twórczością Patronów Roku 2021, wspaniałych poetów: Cypriana Kamila Norwida i Krzysztofa Baczyńskiego. W jego interpretacji poezja tych twórców wybrzmiała wyjątkowo i wzruszająco.

11 maja naszym gościem była znana autorka wierszy dla dzieci – Hanna Niewiadomska.

Przeczytała swoje wiersze z najnowszego tomu „Bajczytanki Pani Hanki” naszym najmłodszym czytelnikom, dzieciom z przedszkola „Bajkowy Dom”. Po spotkaniu w Jabłonnie udała się wraz z przedstawicielem biblioteki do gminnego przedszkola w Chotomowie, gdzie również miała miejsce prezentacja najnowszej książki.

12 maja gościem naszej biblioteki był Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski, który przeczytał dzieciom z Gminnego Przedszkola w Jabłonnie wiersze znakomitej poetki i pisarki, a także autorki legend, Marty Berowskiej.

Te dwa spotkania dla dzieci były również nagrywane na żywo.

13 maja nasz kolejny gość, to Marek Dąbrowski, autor utworów dla dzieci i karykaturzysta.

Jego utwory pochodzące z  „Wielkiej księgi bajek i wierszy dla dzieci”, wcześniej nagrane przez autora, zamieściliśmy na FB biblioteki w Jabłonnie i Filii w Chotomowie.

14 maja aktor Robert Tondera zaprezentował w swoim autorskim nagraniu fragmenty prozy kolejnego Patrona Roku 2021, Stanisława Lema. Była to wyjątkowa interpretacja tekstu tego sławnego pisarza z książki pt. „Pokój na ziemi”.

Anna Czachorowska
GBP w Jabłonnie