konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2023

15 marca 2023 roku odbyło się posiedzenie Jury konkursu na plakat Tygodnia Bibliotek 2023.

Spośród 68 nadesłanych prac wyłoniono najlepszy projekt, którego autorem jest Emil Idzikowski.

W uzasadnieniu wyboru przewodniczący Jury Andrzej Tomaszewski podkreślił, że:

Plakat Emila Idzikowskiego ma siłę graficznego oddziaływania. Kompozycja czystych barw niesie ze sobą nie tylko efekt optyczny, ale też przekaz racjonalny. Biel w centrum grafiki symbolizuje światło wiedzy, czystość prawdy. Dla większości osób znane ze szkoły zjawisko rozszczepienia światła oraz efekt barw dopełniających przypominają, że nieskazitelna czystość światła jest sumą wszystkich barw, a więc… różnorodnych treści, nauki i emocji, dostępnych na bibliotecznych półkach.

Agresywny wizualnie plakat dobrze spełnia funkcję agitacyjną.

Jury przyznało również 3 wyróżnienia:

Wyróżniony projekt Natalii Witasik

Plakat Tygodnia Bibliotek w kolorystyce czarno-białej rysowany jakby kreską rysika przedstawia zarys głowy osoby czytającej książkę w zmultiplikowanej wersji. jedne obraz zawiera się w drugim. napis: 20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2023, Moja Twoja, Nasza Biblioteka. logo SBP.
Autorka: Natalia Witasik

Uzasadnienie Jury:

Plakat Natalii Witasik graficznie prosty, pozbawiony zbędnych elementów graficznych, jest wypełniony znaczeniami. Możliwości interpretacyjne opierają się głównie na spostrzeżeniu, że książka czytana ponownie lub po przerwanej lekturze odkrywa przed czytelnikiem niezauważone wcześniej wątki lub skojarzenia. Multiplikacja rysunku pokazuje związek z książką, którą odczytuje się na nowo albo też inną, pozwalającą zgłębić interesujący temat.

Wyróżniony projekt Moniki Delik

Plakat Tygodnia Bibliotek 2023 przedstawia 3 postaci wycięte z gazet lub książek, dwie kobiety i mężczyznę. Dwie osoby czytają. napis: 20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka! 8-15 maja 2023. Logo SBP.
Autorka: Monika Delik

Uzasadnienie Jury:

Plakat Moniki Delik, dzięki zaskakującemu zabiegowi graficznemu – wypełnieniu tekstami sylwetek czytelników – obrazuje myśl, że przeczytane treści po lekturze pozostają w pamięci. Wielość fragmentów tekstowych zapełniających sylwetki pokazuje, że zawartość przeczytanych książek kumuluje się kształtując osobistą, indywidualną wiedzę.

Wyróżniony projekt  Elizy Ravets.

Plakat Tygodnia Biblioteka 2023 przedstawia po dwóch stronach regały z kolorowymi ksiązkami, między nimi 3 osoby, chłopiec, dziewczyna i kobieta trzymają w rękach książki, każda ma na okładce napis moja, twoja lub nasz. Na podłodze leży otwarta książka z napisem Biblioteka oraz stoi wesoły piesek, patrząc na ludzi. Rysunek jest zrobiony prostą czarną kreską i tylko niektóe lementy są wyróżonione kolorami podstawowymi: żółtym, czerwonym i niebieskim. U góry napis: 20. tydzień bibliotek 8-15 maja 2023
Autorka: Eliza Ravets

Uzasadnienie Jury:

Plakat dla dzieci Elizy Ravets jest subtelnie radosny. W twarzach czytelników dobrze uchwycone zaciekawienie i przyjemność lektury. Lekko narysowane regały z książkami wizualnie nie zdominowały sylwetek Pani i dzieci, a wyznaczyły biblioteczną przestrzeń swobody i luzu (dodatkowo podkreślonego obecnością pieska).

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP
wydawnictwo@sbp.pl
Tel. 22 827 52 96

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła w koronie, nazwę ministerstwa i szarfę w kolorach polskiej flagi

Partnerem wspierającym SBP w realizacji Tygodnia Bibliotek jest OSDW Azymut – dystrybutor przyjazny bibliotekom.