#CzytajZmysłami to zajęcia czytelnicze on-line w ramach Tygodnia Bibliotek 2020 odbywającego się pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” zaproponowane uczniom Szkoły Podstawowej nr 6 w Bytomiu i zaprzyjaźnionym przedszkolakom.

Zajęcia zostały przygotowane na podstawie książki Joanny Krzyżanek „Bajka pachnąca czekoladą”. Historię opowiada bibliotekarz dlatego idealnie wpisuje się w obchodzone święto.

Książka została podzielona na 3 części. Do wysłuchania w trzy dni podczas Tygodnia bibliotek zgodnie z przygotowanym harmonogramem. Czytelnicy mają zamknąć oczy i słuchając nagranego przez nauczyciela-bibliotekarza audiobooka otworzyć swoją wyobraźnię. Zasmakować w bibliotece, zasmakować w czytaniu, zasmakować w słuchaniu.

HARMONOGRAM:

piątek 8 maja:

1. UŁÓŻ PUZZLE – DZIEŃ BIBLIOTEKARZA 8 MAJA
  1. KTO ZOSTANIE WŁAŚCICIELEM SKLEPU Z CZEKOLADĄ?

Zanim posłuchasz książki wytypuj osobę, która wg Ciebie zostanie właścicielem sklepu. Zastanów się czy będzie to: kominiarz, kapelusznik, mleczarz, handlarka jajkami, rybak, malarka, zegarmistrz czy latarnik? Narysuj wybraną osobę na kartce. Schowaj kartkę. Będzie Ci potrzebna we wtorek 12 maja.

1. WYSŁUCHAJ AUDIOBOOKA CZ. 1 „BAJKA PACHNĄCA CZEKOLADĄ” PANI JOANNY KRZYŻANEK.

Poniedziałek 11 maja:

1. WYSŁUCHAJ AUDIOBOOKA CZ. 2 „BAJKA PACHNĄCA CZEKOLADĄ” PANI JOANNY KRZYŻANEK
  1. MALUJ SMAKOWICIE PACHNĄCYMI PALCAMI ( zał. 1)

Stwórz ilustracje do wysłuchanego audiobooka „Bajka pachnąca czekoladą”. Wysyp na stolnicę kakao (cynamon, inkę) i maluj palcami to, co podpowiada Ci wyobraźnia. Możesz także kakao wymieszać z odrobiną wody i malować palcami po kartce. Pełna dowolność. Smakowanie wcześniej wymytych palców po zabawie obowiązkowe.

Wtorek 12 maja:

1. KTO ZOSTANIE WŁAŚCICIELEM SKLEPU Z CZEKOLADĄ?
  • Zadanie dla przedszkolaków: Wyciągnij schowaną wcześniej kartkę. Zmieniłeś zdanie czy jest to dalej ta sama osoba?  W zależności od Twojej odpowiedzi dorysuj lub ozdób kartkę. Schowaj ją wrócisz do niej jutro.
  • Zadanie dla uczniów klas 4-8:Wyciągnij schowaną 96 godzin temu kartkę i dopisz: “Dalej myślę, że właścicielem sklepu zostanie … gdyż…Zmieniłem zdanie. Właścicielem sklepu, zostanie …. Uzasadnij.”

Schowaj kartkę wrócisz do niej jutro.

Środa 13 maja:

1. WYSŁUCHAJ AUDIOBOOKA CZ.3 „BAJKA PACHNĄCA CZEKOLADĄ” PANI JOANNY KRZYŻANEK
  1. ZAGRAJ W TELETURNIEJU ZA POMOCA PROGRAMU WORDWALL
  1. ZWERYFIKUJ SWOJĄ WIEDZĘ:
  • Zobacz na swój rysunek. Udało Ci się zgadnąć, kto będzie właścicielem sklepu z czekoladą, czy miałeś innego faworyta? (przedszkola klasy 1-3)
  • Przeczytaj swoją kartkę. Udało Ci się zgadnąć, kto będzie właścicielem sklepu z czekoladą, czy miałeś innego faworyta? Pochwal się. (klasy 4-8)

Czwartek 14 maja:

1. ZBUDUJ CZEKOLADOWE MIASTO (zał.2) zadanie dla przedszkolaków i klas 1-3

Wykorzystując książeczki z własnej biblioteczki zbuduj z książek miasto, które z lotu ptaka będzie wyglądało jak Czekoladowe miasteczko. Dotykaj, wąchaj książki, decyduj, które będą gdzie stały i jaką rolę pełniły. Poprzynoś maskotki, zabawki, autka i spędź mile ten czas.

1. POPISZ SIĘ LITERACKO  zadanie dla klas 4-8

Wybierz jeden z zaproponowanych tematów:

• Czy Ty mógłbyś zostać właścicielem sklepu z czekoladą? Czy dałbyś radę nie zjeść przez 24 godziny otrzymanej tabliczki czekolady? Uzasadnij, dlaczego tak lub nie.
  • Wymyśl inne zakończenie. Może być śmieszne, zaskakujące, może wprawiające innego czytelnika w zgrozę, może… Puść wodzę wyobraźni.

Piątek 15 maja:

1. POKAŻ GESTEM „JAK ZASMAKOWAŁEŚ W KSIĄŻKACH?” (zał.3)

Zrób zdjęcie obrazujące  „Jak zasmakowałeś w książkach”. Zaproś cała rodzinę do zabawy. W końcu dzisiaj obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY (mogą to być kciuki uniesione do góry, lub serduszka z dłoni. Nie musi być widać Ciebie/Was, liczy się gest). Prześlijcie swoje zdjęcia niech świat dowie się, jak bardzo zasmakowałeś/ zasmakowaliście w czytaniu. Dziękuję za poświęcony czas. I zabawę. ZASMAKUJ W BIBLIOTECE – CZYTAJ ZMYSŁAMI!

1. WYMYŚL PRZEPIS NA PRZYCIĄGNIĘCIE RÓWIEŚNIKÓW DO „SMAKOWANIA KSIĄŻEK W BIBLIOTECE”: Co oprócz 2 szklanek życzliwości jest potrzebne?

Z otrzymanych pomysłów powstałaby książka pt. „Przepisy jak zasmakować w bibliotece, w czytaniu”

Szczególne podziękowania dla Pani Joanny Krzyżanek i wydawnictwa WDS za zgodę na nagranie i udostepnienie audiobooka.

Pomysł na zajęcia #CzytajZmysłami jest autorstwa Joanny Wesołowskiej nauczyciela bibliotekarza z SP nr 6 w Bytomiu. Do pomocy w realizacji zaangażowali się również inni nauczyciele szkoły: poloniści, nauczyciel sztuki i wychowawcy przedszkolni z Bytomia (nr 20) i Sosnowca (nr 12).

Joanna Wesołowska / Szkoła Podstawowa nr 6 w Bytomiu