Tydzień Bibliotek to akcja promująca książkę i czytelnictwo, organizowana corocznie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tradycyjnie rozpoczyna ją 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, czyli święto wszystkich osób związanych z tworzeniem bibliotek, udostępnianiem zbiorów oraz innymi pracami bibliotecznymi.

Zazwyczaj Tydzień Bibliotek obchodzony jest „z przytupem” poprzez organizację różnego rodzaju wydarzeń – spotkań autorskich, warsztatów, wykładów, koncertów, konkursów oraz wielu innych, często bardzo kreatywnych inicjatyw, których adresatami są zarówno dorośli, jak i dzieci. W tym roku hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmi: ZASMAKUJ W BIBLIOTECE, a wszelkie działania ze względu na pandemię koronawirusa prowadzone są sieci.

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie od kilku tygodni również intensywnie przygotowuje się do obchodów tego wyjątkowego dla bibliotekarzy czasu. Zaplanowaliśmy szereg działań, które można będzie obserwować i brać w nich udział poprzez nasze media społecznościowe: profil na Facebooku i Instagramie oraz na stronie internetowej. Staraliśmy się, by przedsięwzięcie trafiło zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych czytelników.

Tydzień Bibliotek zainaugurujemy już w najbliższy piątek, 8 maja br. o 8 rano niespodzianką dla czytelników oraz koleżanek i kolegów z branży.

Również z piątek o godz. 10.00 rozpoczniemy cykl: Czytanki – palce lizać!, w którym nasi bibliotekarze będą czytać smakowite fragmenty zaczerpnięte z literatury dla dorosłych oraz dla dzieci – wiersze z kulinarnymi odniesieniami. Czytać będziemy zawsze o tej samej porze codziennie od 8 do 15 maja włącznie, poza niedzielą 10 maja.

W samo południe prezentować będziemy czytelnikom znane lub mniej znane przepisy na potrawy regionalne w ramach: Literackich Kulinariów Regionalnych. Wnikliwy obserwator naszych działań bez najmniejszego kłopotu będzie miał możliwość skompletowania przepisów na najprawdziwszy, regionalny obiad. Literackie Kulinaria Regionalne publikowane będą codziennie od 8 do 15 maja oprócz weekendu 9-10 maja.

Sobotę 9 maja o godz. 10.00 rozpoczniemy Czytankami – palce lizać!, a o 12.00 naszych czytelników zabierzemy na spacer ulicami Ciechanowa dzięki Krzyżówce Spacerowej, którą będzie można rozwiązać zdalnie.

Od poniedziałku 11 maja do piątku 15 maja w naszym harmonogramie pojawi się również konkurs pod nazwą Literatura ze Smakiem, w którym wśród uczestników codziennie losować będziemy nagrodę książkową. Zadaniem konkursowym będzie na podstawie cytatu i przepisu kulinarnego zaczerpniętego z literatury pięknej wskazać autora i tytuł książki, a odpowiedź wysłać na maila: konkurs@pbpciechanów.pl. Każdego dnia będziemy publikować nową zagadkę i każdego dnia będziemy losować zwycięzcę konkursu. Zapraszamy do udziału, bo naprawdę warto. Zagadki będą pojawiać się na naszym fb codziennie o 8.00 rano, a odpowiedź na zagadkę przysłać trzeba będzie tego samego dnia do godziny 14.00. Godzinę później odbędzie się losowanie.

To tyle jeśli chodzi o nasze codzienne, regularne działania.

W zanadrzu mamy jeszcze jedną niespodziankę, tym razem dla najmłodszych. Otóż zwieńczeniem akcji będzie Wielkie Gotowanie z Książką, które rozpocznie się 15 maja o godz. 17.00 na naszym FB (https://www.facebook.com/pbpciechanow)

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie