W dniach 8-15 maja 2020 r. już po raz 17. będziemy celebrować Tydzień Bibliotek. Jest on symbolem jedności bibliotekarskiego środowiska, determinacji i kreatywności pracowników bibliotek w promowaniu unikalnych wartości kulturowych i edukacyjnych oraz pokazywaniu niezbędności biblioteki w życiu każdego społeczeństwa.

„Zasmakuj w Bibliotece” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja ogólnopolskiego święta bibliotekarzy. Będzie to odsłona zupełnie inna niż w poprzednich latach. Zostanie zorganizowana wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, a placówki biblioteczne z całego kraju zamanifestują użytkownikom swoją obecność i działalność poprzez wykorzystanie różnych form i narzędzi komunikacji online.

W tych dniach biblioteki publiczne z terenu gminy Zielonki również przygotowały dla czytelników wiele atrakcji za pośrednictwem Internetu. Polecamy śledzenie naszych Facebooków oraz strony internetowej, kanału YouTube i konta na Instagramie.

Oto nasze biblioteczne menu. Życzymy smacznego!

BIBLIOTEKA PUBLICZNA W ZIELONKACH – propozycje:

• Majowy ogród dobrych słów – wirtualne warsztaty biblioterapeutyczne na podstawie bajki „Ogród dobrych słów”, wykorzystujące japoński teatrzyk Kamishibai.
  • Biblioteczna krzyżówka, czyli literacki konkurs online dla dzieci i młodzieży prowadzony za pośrednictwem FB biblioteki.
  • #czytajzbibliotekąwzielonkach „Tajemniczy ogród” – wirtualny maraton wspólnego czytania książki autorstwa Frances Hodgson Burnett z udziałem zieloneckich bibliotekarzy, chętnych czytelników oraz zaproszonych gości. Nakręcone filmiki będą prezentowane na bibliotecznym kanale YT.
  • Spotkanie online z Janem Bulakiem, historykiem i regionalistą.

FILIA W WĘGRZCACH – propozycje:

• Literacka wieczorynka – atrakcja online dla najmłodszych użytkowników w formie bajkowych słuchowisk prezentowanych na FB węgrzeckiej biblioteki.
  • Biblioteka od kuchni, czyli wirtualna fotorelacja z okresu zamknięcia placówek bibliotecznych z powodu pandemii. Za pośrednictwem FB filii dowiemy się czym zajmuje się bibliotekarz poza udostępnianiem i wypożyczaniem książek.
  • Zrób to sam… z biblioteką – specjalna odsłona filmowego cyklu tutoriali pn. Biblioteczne Inspiracje Plastyczne, pokazującego w jaki sposób tworzyć proste kartki okolicznościowe. Projekt realizowany wspólnie z filią w Przybysławicach, materiały instruktażowe w formie e-kursów krok po kroku zostaną opublikowane na FB obu bibliotek.
  • Przepis na scrapową niespodziankę – warsztaty z online z KIT-em. Czytelnicy będą mogli odebrać materiały potrzebne do wykonania pracy w bibliotece, zaś nagranie instruktażowe zostanie umieszczone w sieci. Projekt realizowany wspólnie z filią w Przybysławicach.

Ponadto na czytelników, którzy odwiedzą bibliotekę będą czekać kolorowe zakładki, a na zakończenie Tygodnia – również książkowe prezenty.

FILIA W PRZYBYSŁAWICACH – propozycje:

• Odkryj znanych autorów na nowo, czyli majowe rocznice literackie w wirtualnej odsłonie. Za pośrednictwem FB filii poznamy ciekawostki z życia wybranych pisarzy; dowiem się także, jakie tytuły ich autorstwa można wypożyczyć z przybysławickiej biblioteki.
  • Zrób to sam… z biblioteką – specjalna odsłona filmowego cyklu tutoriali pn. Biblioteczne Inspiracje Plastyczne, pokazującego w jaki sposób tworzyć proste kartki okolicznościowe. Projekt realizowany wspólnie z filią w Węgrzcach, materiały instruktażowe w formie e-kursów krok po kroku zostaną opublikowane na FB obu bibliotek.
  • Przepis na scrapową niespodziankę – warsztaty z online z KIT-em. Czytelnicy będą mogli odebrać materiały potrzebne do wykonania pracy w bibliotece, zaś nagranie instruktażowe zostanie umieszczone w sieci. Projekt realizowany wspólnie z filią w Węgrzcach.

Ponadto na czytelników, którzy odwiedzą bibliotekę przez cały Tydzień będzie czekać słodka niespodzianka.

KULTUROTEKA BIBICE – propozycje:

• O znanych i lubianych, czyli wirtualne ciekawostki z życia pisarzy, artystów i innych sławnych ludzi prezentowane na FB Kulturoteki.

Biblioteka Publiczna w Zielonkach