8 maja rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w tym roku pod hasłem #biblioteka. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie tradycyjnie zaczęła go od obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, który przypada właśnie 8 maja. Pracownicy Biblioteki Głównej oraz jej filii, a także bibliotekarze z Biblioteki Pedagogicznej spotkali się przy uroczystym torcie z władzami miasta.

W czwartek, 9 maja, do pińczowskiej Biblioteki Publicznej przyjechali artyści z Teatru Krak-Art z Krakowa ze sztuką “Pan Twardowski”. Przedstawienie obejrzały dzieci z klas III i IV ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Zespołu Szkół Nr 1 w Pińczowie. Uczniowie poznali legendę o panu Twardowskim, ale nie tylko. Aktorzy przedstawili im także tradycje krakowskie, zapoznali z historią hejnału oraz nauczyli tańczyć krakowiaka. Dzieci były zachwycone występem, tym bardziej, że same aktywnie uczestniczyły w spektaklu.

Kolejną atrakcją zaproponowaną przez pińczowską Bibliotekę były warsztaty zatytułowane “Monety-banknoty, co w sobie kryją?”. Przeprowadziła je pani Iwona Grabczak z Muzeum Historii Kielc. Wzięli w nich udział uczniowie klas VII i VIII z Zespołu Szkół Nr 1 w Pińczowie.Jak wskazuje nazwa, bohaterem warsztatów był pieniądz. Pani Iwona Grabczak przedstawiła na prezentacji multimedialnej historię pieniądza. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak zmieniała się jego wartość na przełomie wieków i jak wiele można dowiedzieć się o historii patrząc na awers i rewers monety. Podczas zajęć warsztatowych, w oparciu o podstawowe zasady sztuki menniczej, uczniowie projektowali swoje banknoty. Wyszły z tego naprawdę piękne prace.

W kolejnych dniach czekają na naszych czytelników kolejne atrakcje, m.in. prelekcja Dariusza Wiecha o gatunkach inwazyjnych na Ponidziu, spotkanie z pisarką Beatą Andrzejczuk, czy konkurs recytatorski dla dzieci.

Źródło: Informacja prasowa MGBP w Pińczowie