XIX Tydzień Bibliotek dobiegł końca. Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim
w terminie od 8 do 15 maja zorganizowała wiele wydarzeń na terenie miasta i w przestrzeni internetowej, których celem była popularyzacja literatury oraz bibliotek.

W tym czasie spotkaliśmy się z uczniami  tomaszowskich przedszkoli i szkół. Łącznie przeprowadziliśmy 15 lekcji, z których skorzystało około 400 dzieci. Zajęcia przede wszystkim prezentowały bibliotekę jako miejsce ciekawe i warte odwiedzenia.  Przygotowaliśmy zajęcia
o tematyce podróżniczej, detektywistycznej, rozmawialiśmy o ważnych wartościach w życiu jak: przyjaźń czy tolerancja. Jednak w centrum zainteresowania zawsze  znajdowały się książki,
które stanowiły punkt wyjścia czytelniczych spotkań.

W naszych placówkach przygotowaliśmy także szereg wystaw. W Bibliotece Głównej mieszkańcy miasta mogli obejrzeć ekspozycje: „Biblioteka. Miejsce tajemnicy”, „Biblioteczne tropy”, „Schodami
w świat Biblioteki”. Tomaszowskie filie prezentowały m.in. „Historię Tygodnia Bibliotek” czy „Najwybitniejszych polskich ilustratorów i ilustratorki”.

W Tygodniu Bibliotek nie zapomnieliśmy o seniorach. W Bibliotece Głównej odbyły się warsztaty komputerowe, podczas których uczestnicy szlifowali umiejętności związane z wyszukiwaniem informacji w Internecie oraz bezpieczeństwem w sieci.

Wszyscy czytelnicy mogli wziąć udział w quizie bibliotecznym oraz wykonać sleeveface czyli selfie
z książką. Z kolei w Pokoju Bajek Oddział dla Dzieci i Młodzieży przygotował kreatywne zabawy dla maluchów. Dzieci  kodowały książki, budowały wieże, malowały twarze oraz oglądały teatrzyk kamishibai.

Dużym powodzeniem cieszyły się kiermasze, bookcrossing i akcje rozwijające kreatywność czytelników: „Zostawiam swój ślad w bibliotece” i  “Ulubiona książka mojego dzieciństwa” (Oddział dla Dzieci i Młodzieży) oraz „Dokończ  zdanie” (Biblioteka Główna).

Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek było spotkanie autorskie z tomaszowskim poetą –  Piotrem Gajdą połączone z promocją tomiku poezji pt.: “O włos”.