W dniach 8-15 maja Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach zaprasza dzieci i dorosłych na wspaniałą literacką ucztę. „Nie moja wina, że jesteśmy tak ulepieni, w połowie z bezinteresownej kontemplacji, i w połowie z apetytu” – usprawiedliwiał się w swym wierszu Czesław Miłosz, patron roku 2024, któremu poświęcone zostaną wybrane wydarzenia 21. Tygodnia BIbliotek.

8 maja o godz. 11.00

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach rozpocznie obchody Tygodnia Bibliotek. Grupa bibliotekarzy i wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, przemieszczająca się na rowerach udostępnionych dzięki uprzejmości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, będzie rozdawać książki przechodniom. Start przy Ławeczce Karskiego. Pracownicy bibliotek udadzą się także z wizytą do czytelników – seniorów w ramach akcji „Książka na telefon”.

Od 8 do 15 maja

Potrwa akcja „Hamburger Czesława”. Dom Strawy przy ul. Tarnowskiej 40 będzie serwował craftowe burgery w promocyjnej cenie. Akcja inspirowana anegdotą opowiedzianą przez badacza literatury prof. Aleksandra Fiuta. Po wykładzie noblowskim, wygłoszonym w grudniu 1980 roku Czesław Miłosz zgłodniał i udał się na … hamburgera.

9 maja o godz. 17.30

W Poczytalni Na dVoRcu odbędzie się spotkanie z Ewą Błaszczyk – wszechstronną aktorką teatralną, telewizyjną, pieśniarką. Spotkanie poprowadzi Ryszard Koziej. Wstęp wolny.

10 maja o godz. 17.30

W Poczytalni Na dVoRcu gościć będzie Agnieszka Kosińska – pisarka, edytorka, bibliografka. W latach 1996-2004 sekretarz Czesława Miłosza. Opiekunka jego spuścizny. Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Zapała. Wstęp wolny.

13 maja

Bibliotekarze zaniosą książki do kieleckich Domów Pomocy Społecznej (ul. Tarnowska, ul. Sobieskiego, ul. Jagiellońska, ul. Żeromskiego) oraz do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

14 maja o godz. 17.30

W Poczytalni Na dVoRcu odbędzie się ogólnopolska premiera najnowszej książki Izabelli Frączyk „Plan doskonały”. Spotkanie z autorką powieści obyczajowych, felietonistką i scenarzystką poprowadzi Aleksandra Kępińska. Sprzedaż książek na spotkaniu. Wstęp wolny.

15 maja

Poczytalnia na dVorcu zaprasza dzieci na spotkanie pt. „Rola bajki w życiu młodego człowieka” z terapeutą ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach.

Podczas Tygodnia Bibliotek ogłoszone zostaną wyniki konkursu „Miłosz w komiksie” Nagroda główna w konkursie to okolicznościowe zwiedzanie krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza oraz nagroda niespodzianka.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Pilcha w Kielcach
Strona internetowa: http://mbp.kielce.pl/