Napis relacja, rysunek aparatu.

Tydzień Bibliotek odbywający się w tym roku pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”, rozpoczęliśmy zgodnie z tradycją 8 maja w Dniu Bibliotekarza! Tego słonecznego dnia każdy kto odwiedził nasza bibliotekę mógł „poczęstować się” słodkim cukierkiem oraz zakładką.

Zakładka stworzona przez sympatyków naszej placówki – uczniów szkoły podstawowej – na drukarce 3D, z kolorowych i trwałych materiałów, z napisem „Biblioteka Szczerców” okazała się prawdziwym hitem – szybko znikała z lady bibliotecznej!

Kolejnego dnia odwiedziła nas, po raz pierwszy, grupa dzieciaczków ze szczercowskiego żłobka. Maluchy wysłuchały bajki „Psotna kotka” przedstawionej za pomocą teatrzyku kamishibai. Jest to technika czytania wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynię – na wzór wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki. Ta ciekawa forma czytania bajek pozwala skupić uwagę małych słuchaczy aż do zakończenia opowiadania.

10 maja gościliśmy w naszej placówce dzieci z zaprzyjaźnionych z nami przedszkoli oraz dorosłych z ośrodka zajmującego się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych w Ruścu. Przybyli goście obejrzeli i interaktywnie uczestniczyli w lalkowych teatrzykach wystawionych w czytelni. Trzy przedstawienia, trzy grupy widzów, dużo pozytywnych wrażeń.

W czwartkowy poranek odbyło się spotkanie autorskie z pisarką dla dzieci i młodzieży Katarzyną Wasilkowska w ramach akcji „Z książką na walizkach”. Było to już jedenaste łódzkie spotkanie z młodymi czytelnikami. Tegoroczne hasło „Bliżej gwiazd”. Pani Katarzyna zaprezentowała słuchaczom swoją literacką twórczość. Akcji towarzyszył konkurs plastyczny „Bliscy nieprzeciętny”. Nagrodzono 8 prac, w tym jedną wyróżnioną pracę pisarka zabrała ze sobą do dalszego etapu konkursu. Trzymamy kciuki za Sebastiana i jego pracę.

Dorośli czytelnicy, przybyli 12 maja na spotkanie z Lidią Liszewską i Robertem Kornackim pisarskim duetem z Bełchatowa. Autorzy, którzy zadebiutowali cyklem książek o Matyldzie i Kosmie, zaprezentowali swój wieloletni dorobek literacki.

Podczas spotkania nie zabrakło pytań ze strony publiczności. Czytelnicy interesowali się głównie literackimi inspiracjami autorów, wykreowanymi postaciami, wydarzeniami, miejscami. Spore zainteresowanie wzbudziła najnowsza książka pisarzy „Czarny motyl”. Emocjonująca, pełna zwrotów akcji, oparta na faktach historia Polki, która miała wpływ na przebieg drugiej wojny światowej i zagrała na nosie Hitlerowi.

Piątkowe spotkanie z dorosłymi czytelnikami było zwieńczeniem trwających od poniedziałku wielu wydarzeń wpisanych w ogólnopolski Tydzień Bibliotek.

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczercowie dziękuje serdecznie wszystkim osobom, które wzięły udział w naszych wydarzeniach promujących czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce przyjazne dla każdego.