Napis relacja, rysunek aparatu.

Podczas Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Pilcha w Kielcach okazało się, że jest co robić w „Mojej, Twojej, Naszej – BIBLIOTECE!” Co więcej, jest co robić poza nią wraz z bibliotekarzami. Głównym punktem tegorocznego święta był projekt “Podróże ku kulturze: Przystanek: Fredro”, który zrealizowano w ciągu pięciu dni. Organizatorzy, mając na uwadze słowa Cześnika z „Zemsty” – „Niechże będzie dziś wesele, Równie w sercach, jak i w dziele!”, przygotowali ku uciesze mieszkańców prawdziwą literacką ucztę.

Niezwykła podróż autobusem komunikacji miejskiej

Tydzień rozpoczął się pełną humoru podróżą autobusem komunikacji miejskiej w towarzystwie aktorów Teatru Laki i Aktora „Kubuś”. W bohaterów najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry – „Śluby panieńskie”, „Mąż i żona” i „Zemsta” – wcielili się Agata Sobota i Rafał Iwański. Podróżujący zostali obdarowani przez wiceprezydenta Kielc Marcina Chłodnickiego, pracowników Biblioteki i wolontariuszy z RCW książkami i zakładkami. Specjalnie oznakowany autobus, promujący czytelnictwo i projekt „Podróże ku kulturze: Przystanek Fredro” będzie jeździł do końca maja na różnych liniach komunikacji miejskiej.

 

Spotkanie z Danielem Olbrychskim

W ramach wydarzenia nie mogło zabraknąć spotkania z wyjątkowym gościem, który właśnie dzięki Fredrze zmienił swoje życiowe plany. Mowa o Danielu Olbrychskim – charyzmatycznym aktorze, niekwestionowanym królu polskiego kina i scen teatralnych, który gościł we wtorkowe popołudnie w Poczytalni Na dVoRcu. Jego przygoda zaczęła się jeszcze w liceum, gdy w szkolnym przedstawieniu wcielił się w bohatera „Zemsty” – Papkina. Wystawiając tę sztukę wielokrotnie, m.in. w Teatrze Buffo, zetknął się po raz pierwszy ze sławą i uznaniem. To wtedy poczuł ogromną radość z grania i powołanie do aktorstwa, a nie sportu, który był jego pasją. Artysta opowiadał o licznych kreacjach aktorskich oraz współpracy ze swoim mistrzem i nauczycielem Andrzejem Wajdą. Spotkaniu towarzyszył występ zespołu folklorystycznego Echo Łysicy.

Spektakl cyrkowy „TotoTitoTamto”

Wieść o przedstawieniu cyrkowym i warsztatach teatralnych zgromadziła w Parku Miejskim duże grono młodych miłośników dobrej zabawy. Widzowie radosnymi okrzykami przywitali artystów Teatru Jednej Miny, którzy poprzez mowę ciała prezentowali żartobliwe scenki. Interakcja między aktorami a uczestnikami była znakomita. Rybny kankan i poleczka porwały wszystkich do wspólnego tańca. Śmiałkowie otrzymali w nagrodę balonowe kwiatki i słodycze. Widzów zachwyciły pokazy żonglerki, m.in. hamburgerami, a po przedstawieniu sami mogli spróbować cyrkowej sztuki żonglując kolorowymi chustkami, pałeczkami i talerzami. Szalony taniec w rytm przeboju “Gangnam Style” i pokaz baniek rozkręciły zabawę do czerwoności. Czy się podobało? Gromkie brawa i uśmiechy od ucha do ucha świadczyły o tym, że bardzo.

Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Najmłodsi czytelnicy MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach mieli ogromną przyjemność spotkać się z Renatą Piątkowską – autorką książek dla dzieci i młodzieży. Jak zaczarowani słuchali opowieści o przesądach, zwyczajach i przysłowiach. A wszystko to za sprawą wesołych i barwnych książek pisarki, takich jak „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Szczęście śpi na lewym boku” czy „Z przysłowiami za pan brat”. Opowieści o czarnym kocie, zbitym lustrze czy wstawaniu lewą nogą z łóżka wzbudzały uśmiechy na twarzach najmłodszych. Dzięki cudownej lektorce Malwinie Kożurno, która towarzyszyła pisarce podczas spotkania, młodzi goście wysłuchali fragmentu opowiadania „Prima Aprilis” poznając to popularne święto jeszcze lepiej.

Turniej „Potyczki językowe z Fredrą”

To ostatni akord tygodniowych spotkań z hrabią Aleksandrem. Do rywalizacji przystąpili uczniowie z dwóch szkół podstawowych w Kielcach. Zawodnicy „uzbrojeni” w transparenty i hasła, z uśmiechami rozpoczęli maraton. Siedem rund, siedem etapów. Każdy inny, ale wszystkie związane z twórczością Fredry. Rozbrykana małpa, Paweł i Gaweł, dwa koguty to bohaterowie zadań, z którymi borykali się mali zawodnicy. Była krzyżówka, zabawa w wymyślanie słów i test na spostrzegawczość. Zabawie towarzyszyła świetna atmosfera i doping godny naśladowania. Po siedmiu rundach okazało się, że obie klasy zdobyły jednakową ilość punktów – ogłoszono remis!

Podczas Tygodnia Bibliotek odbyło się także wiele sympatycznych spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi we wszystkich filiach Biblioteki. Czytelnicy, jak zawsze, składali mnóstwo ciepłych życzeń, do rąk bibliotekarzy trafiło wiele pięknych laurek. Za każde dobro słowo i miły gest pracownicy MBP im. Jerzego Pilcha w Kielcach serdecznie dziękują.

Relacje z wydarzeń Tygodnia Bibliotek dostępne są na stronach:

mbp.kielce.pl
Facebooku MBP w Kielcach
Instagramie MBP w Kielcach