Napis relacja, rysunek aparatu.

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – akcję promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegorocznym hasłem przedsięwzięcia  było „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”; w myśl tych słów barcińska bibliotek przygotowała wydarzenia dla niemal każdego.

Barciński Tydzień Bibliotek rozpoczął się już w poniedziałkowy poranek, kiedy w czytelni książnicy rozpoczęło się spotkanie z Marcinem Kozłem – autorem książek dla dzieci i młodzieży, w którym. uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Barcinie. Pan Marcin nie tylko w fascynujący i zabawny sposób opowiedział o pracy pisarza, ale też – w nawiązaniu do swojej książki „Skrzynia władcy piorunów” wykonał z dziećmi kilka elektryzujących doświadczeń.

Popołudnie tego dnia z kolei poświęcone było zespołowi The Beatles. Fan grupy, Dawid Burdelak, na spotkaniu przeznaczonym dla osób dorosłych opowiedział o historii zespołu i jego członkach; pojawiło się wiele ciekawostek, w tym tych kontrowersyjnych.

Autorka powieści obyczajowych Sylwia Trojanowska z prowadzącą na scenie. W tle plakat Dyskusyjnych Klubów Książki.

Kolejne wydarzenia w ramach Tygodnia Bibliotek miały miejsce w środę. Do południa uczestnicy Domów Samopomocy Społecznej z Barcina i Tonowa oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Barcinie stanęli do rywalizacji w turnieju układania puzzli.

O godz. 16:00 natomiast miłośnicy literatury mieli możliwość spotkania się z jedną z najpopularniejszych polskich autorek powieści obyczajowych – Sylwią Trojanowską. Jej ostatnie książki pt. „Łabędź” i „Żona nazisty”, rozgrywające się w czasach II wojny światowej, zawierają liczne nawiązania do naszego regionu, także samego Barcina. Podczas spotkania pisarka przybliżyła zebranym tajniki pracy nad książką z historycznym tłem; mówiła min. o konsultacjach z historykami oraz lokalnymi przewodnikami.

Spotkanie z Marcinem Rucińskim, sportowcem, weteranem jednostki wojskowej GROM. Prelegent stoi przy ekranie, przed nim widownia.

Tydzień Bibliotek zakończył się w barcińskiej bibliotece w piątek; rankiem w murach książnicy można było usłyszeć radosne głosy pierwszaków ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Barcinie, które wzięły udział w warsztatach językowych. Na podstawie przygód ciekawskiej muchy FeFe z książki Marty Galewskiej – Kustry powstały językowe wygibasy, przy których śmiechu było co niemiara.

Jakiś czas potem w bibliotece pojawili się uczniowie barcińskiego Liceum Ogólnokształcącego; ci spotkali się z Marcinem Rucińskim, sportowcem, weteranem jednostki wojskowej GROM oraz założycielem Fundacji SODA. Gość przybliżył działanie jednostki i podzielił się swoimi doświadczeniami z misji, w których brał udział; swoją wypowiedź ilustrował wyświetlanymi za pomocą projektora zdjęciami i filmami.

W Tygodniu bibliotek, 8 maja obchodzono też Dzień Bibliotekarza. Barcińscy bibliotekarzy otrzymali wiele słów uznania i sympatii, które bardzo cieszą .

Więcej w relacjach na:

Strona Facebook