Program XVIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek –
w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 • 10 maja (poniedziałek), godz. 9.00
  Spotkanie dla dzieci online: Tydzień Bibliotek – co to jest?
  Zaprasza Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 

 • 10 maja (poniedziałek), godz. 13.00
  Spotkanie autorskie online z Otylią Jędrzejczak. Promocja książki „Moja historia”

Otylia Jędrzejczak – najbardziej utytułowana polska pływaczka, sportowiec dekady polskiego sportu. Mistrzyni olimpijska i dwukrotna srebrna medalistka igrzysk olimpijskich, wywalczyła 25 medali mistrzostw świata i Europy. Trzykrotnie biła rekord świata i trzykrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski. Karierę oficjalnie zakończyła w styczniu 2014 roku. Ukończyła studia na stołecznej Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Jest też absolwentką Międzynarodowego Uniwersytetu Olimpijskiego w Soczi. Za działalność charytatywną otrzymała Order Uśmiechu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sportu Kobiet, jest także założycielką Fundacji Otylii Jędrzejczak, prowadzącej szereg akcji oraz projektów mających na celu propagowanie zdrowego trybu życia, sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. (źródło: materiały redakcyjne Wydawnictwa SINE QUA NON).

Spotkanie poprowadzi Mariusz Olejarczyk (Dział Naukowo-Wydawniczy WBP)

W dniach 8-9 maja 2021 na pływalni AQUA Lublin odbędzie się wydarzenie Otylia Swim Cup 2021 – są to zawody pływackie dzieci i młodzieży, których celem jest popularyzacja sportu pływackiego wśród dzieci i młodzieży oraz propagowanie pływania jako dyscypliny wpływającej na wszechstronny rozwój zdolności ruchowych dzieci i młodzieży. Organizatorem jest Fundacja Otylii Jędrzejczak. Gospodarz – Miasto Lublin.
fundacja – https://fundacjaotylii.pl/

zawody – https://otyliaswimcup.pl/

 • 11 maja (wtorek), godz. 13.00
  Spotkanie autorskie online z Katarzyną Kobylarczyk

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka.  Za książkę „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina. Autorka książek „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych poświęconych kulturze i historii regionu. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)

 • 12 maja (środa), godz. 9.00
  Spotkanie dla dzieci online: Historia książki
  Zaprasza Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 

 • 12 maja (środa), godz. 13.00
  Spotkanie autorskie online z Małgorzatą Swędrowską

Małgorzata Swędrowska – przyjaciółka dzieci i książek, edukatorka, autorka. Buduje mosty między światem literackim a czytelnikami. Od 15 lat upowszechnia literaturę dla dzieci wszędzie tam, gdzie tylko można: na warsztatach z dziećmi, na szkoleniach z nauczycielami i bibliotekarzami, na spotkaniach z rodzicami, na uczelni ze studentami, a nawet na wakacjach z taternikami czy plażowiczami. Pisze książki dla dzieci, publikuje dla dorosłych. Jej książka Moja mama, mój tata dwa razy znalazła się na liście 100 najpiękniejszych książek obrazkowych świata (wg rankingu dPictus). Z kolei Moja babcia, mój dziadek została nominowana w konkursie „Przecinek i Kropka” edycja 2020. Najnowsza pozycja dla dorosłych, którzy chcą rozkochać dzieci w świecie literatury to 777 pomysłów na zabawy z książką. Pierwszy nakład rozszedł się w niespełna miesiąc. Jest autorką koncepcji czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu literackiego w kilku wymiarach.
Miłośniczka górskich wypraw, żona, mama dwóch córek i dwóch synów.

Spotkanie poprowadzi Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 • 13 maja (czwartek), godz. 13.00
  Spotkanie autorskie online z Iloną Wiśniewską

Ilona Wiśniewska – reporterka i fotografka, współpracuje z „Dwutygodnikiem”, „Polityką” i „Dużym Formatem”. Autorka książek BiałeZimna wyspa Spitsbergen, Hen. Na północy Norwegii oraz Lud. Z grenlandzkiej wyspy. Była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, tytułu Kobiety Roku 2015 w plebiscycie portalu wp.pl oraz Nagrody im. Beaty Pawlak. Za książkę Hen otrzymała nagrodę w konkursie Travelery, a za Lud Kryształową Kartę Polskiego Reportażu — Nagrodę Prezydenta Lublina oraz nominację do nagrody MediaTory w kategorii ObserwaTOR i do Nagrody im. Beaty Pawlak. Jest również laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę zagranicą. Mieszka w północnej Norwegii. ((źródło: materiały redakcyjne Wydawnictwa Czarne).

Spotkanie poprowadzi Joanna Chapska (koordynator Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie lubelskim)

 • 14 maja (piątek), godz. 9.00
  Spotkanie dla dzieci online: Najlepsze książki dla dzieci ostatnich dwóch lat
  Zaprasza Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 

 • 14 maja (piątek), godz. 11.00
  XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online

Czytaj także na stronie >> WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie