Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zaprasza na wydarzenia organizowane w ramach XIX Tygodnia Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja mająca na celu pokazanie jak wielką rolę odgrywają biblioteki w życiu społecznym, edukacji i kulturze. To dla nas bardzo ważne wydarzenie. Tydzień Bibliotek traktujemy jako święto bibliotek i jak co roku zapraszamy Was byście spędzili ten tydzień z nami.

Biblioteka – świat w jednym miejscu”

Hasło, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w każdym zakątku naszej lub wyimaginowanej Ziemi. Tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

W tym roku przygotowaliśmy następujący program w Bibliotekach Żoliborskich:

9.05 i 13.05 – Wypożyczalnia nr 111 ul. Mickiewicza 65 – w godzinach  – Zakładki do książek

9.05  – Interaktywna mapa reportażu” – link z mapą reportaży na stronie biblioteki, na której zaprezentujemy wybrane pozycje z literatury faktu znajdujące się w naszych księgozbiorach.
10.05 – godz.  10.00   Wypożyczalnia nr 111 ul. Mickiewicza 65 – „Barwy świata” – spotkanie dla dzieci z podróżniczką Elżbietą Wichrowską, podczas którego dzieci poznają takie
kraje jak Peru, Meksyk, Galapagos. Prezentacja będzie połączona z warsztatami malarskim.

10.05 – godz. 11.00 – Czytelnia Pod Sowami ul. gen. J. Zajączka 8 – „Europa mało znana” – spotkanie podróżnicze z Michałem Szulimem. Tym razem odwiedzimy nieznane miejsca Europy –
z dala od utartych szlaków!
10.05 – godz. 18.00 – „Żoliborz Spółdzielczy” – bezpłatny spacer na stulecie WSM!
Sto lat po tym wydarzeniu zapraszamy na spacer, który przybliży nam historię i architekturę WSM.
Spacer poprowadzi Marcin Strachota – licencjonowany przewodnik po Warszawie, współtwórca Skarbów Warszawy.    Zbiórka: Plac Wilsona przy wejściu do Parku im. Żeromskiego

11.05 –  godz.  15.00 – 18.00 – Czytelnia Pod Sowami ul. gen. J. Zajączka 8Zakładki do książek metodą decoupage – Międzypokoleniowe Warsztaty Plastyczne.

11.05 i 13.05 – godz. 15.00 – 18.00 – Biblioteka dla Dzieci nr XX ul. Śmiała 24 – „Krasnoludki są na świecie” – Rodzinne Warsztaty Artystyczne. Warsztaty inspirowane twórczością Marii Konopnickiej podczas, których będziemy wykonywać skarpeciaki-krasnoludki.

12.05 – godz 16.30 – Biblioteka dla Dzieci nr XX ul. Śmiała 24            „Na perskim dywanie” – warsztaty etnograficzne ” dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym inspirowane „Baśniami z Tysiąca i jednej nocy”. Warsztaty zostaną poprowadzone przez animatorów
z Pracowni Etnograficznej. Obowiązują zapisy: 22 839 04 20.

12.05 – godz. 17.00 – Wypożyczalnia nr 111 ul. Mickiewicza 65 – „Maski Weneckie” – Rodzinne Warsztaty Artystyczne. Zajęcia, podczas których uczestnicy ozdobią gipsowe
odlewy masek weneckich.

12.05 – godz. 18.00 –  Wypożyczalnia nr 138 – ul. Broniewskiego 9A – Jakub Małecki – spotkanie autorskie. Autor znany jest z powieści z gatunku literatury pięknej takich jak:
„Święto ognia”, „Rdza”, „Horyzont”, „Dżozef” i wielu innych. Za książkę „Ślady” został nominowany do Nagrody Literackiej “Nike” 2017.

12.05 i 13.05  –  godz. 10.00 – 18.00 – Wypożyczalnia nr 16 ul. Słowackiego 19A  – Kiermasz książek używanych. Książki o różnej tematyce, cena od 2 do 5 złotych.

12.05 i 13.05  – g. 16.00 – 18.00 – Wypożyczalnia nr 16 ul. Słowackiego 19A – Zakładki do książek dziergane na drutach –warsztaty artystyczne prowadzone przez wolontariuszki.
Obowiązują zapisy: 22 833 21 83

12.05 i 13.05 – godz.  16.00 – 18.00 – Wypożyczalnia nr 16 ul. Słowackiego 19A – Planszówki – zagraj z wolontariuszem na świeżym powietrzu!

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy