Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy zaprasza na XIX Tydzień Bibliotek.

10 maja, godz. 18.00: Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata. Spotkanie z Markiem Łasiszem.

Przed nami XIX Ogólnopolski Tygodzień Bibliotek. Z tej okazji zapraszamy 10 maja na godzinę 18.00 do Biblioteki “Przy Zawiszy” (Al. Jerozolimskie 121/123) na spotkanie z Markiem Łasiszem “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”.
Trzysta lat temu pierwsi Europejczycy zobaczyli wybrzeże nieznanej wyspy. Zamieszkiwał ją odizolowany od świata lud, który tworzył unikalne dzieła sztuki — ogromne kamienne posągi. Jak powstawały, jak były transportowane? Te i inne pytania zadawali sobie pierwsi odkrywcy oraz całe pokolenia badaczy. Dziś wiemy znacznie więcej o tej zagubionej wśród fal oceanu wyspie. Czy naprawdę ma ona jeszcze przed nami jakieś tajemnice?

Dzięki zajmującej opowieści i wielu fotografiom przeniesiemy się na niezwykłą wyspę. Odwiedzimy dawne stanowiska i będziemy wędrować przez unikalny krajobraz. Zajrzymy na plażę Anakena, wejdziemy do wnętrza wulkanu i zdobędziemy najwyższy szczyt wyspy. Zejdziemy do jaskiń stworzonych przez lawę. Odwiedzimy też współczesne miasteczko Hanga Roa i spotkamy jego mieszkańców. Staniemy wobec wielu zagadkowych kwestii. Skąd przybyli pierwsi osadnicy? Jak żyło się na małym skrawku lądu na środku Oceanu Spokojnego? Jak powstawały słynne posągi? Czy naprawdę tutejsza kultura upadła w wyniku katastrofy ekologicznej? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć autor, archeolog i kulturoznawca, dzieląc się wrażeniami z podróży, mnóstwem ciekawostek i intrygujących faktów.
O autorze:
Marek Łasisz ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem powieści przygodowych “Dom wilka” i “Fenomen” oraz książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata”.
Spotkanie dofinansowane jest ze środków Instytutu Książki.

https://www.facebook.com/events/1335964370259347

11 maja, godzina 17.00: Czy Polsce grozi wojna? – spotkanie z Robertem Kuraszkiewiczem

Zapraszamy na spotkanie organizowane z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia BibliotekCzy Polsce grozi wojna?” z Robertem Kuraszkiewiczem, autorem książki “Polska w nowym świecie”, które odbędzie się 11 maja (środa) 2022 roku o godzinie 17.00 w Bibliotece “Pod Skrzydłami” przy Grójeckiej 109. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Wysocki, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ochota. Wstęp wolny.

Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że zaczęliśmy zadawać sobie wiele pytań na tematy, które do niedawna jeszcze znajdowały się na marginesie debaty publicznej. Dotyczą one bezpieczeństwa, rzeczywistych możliwości obronnych naszego kraju, ale przede wszystkim miejsca Polski we współczesnym świecie i naszej polityki zagranicznej.
Książka Roberta Kuraszkiewicza, którą zaczął pisać już w czerwcu 2021 roku jest interesującą próbą odpowiedzi na te wątpliwości w aspekcie zmian w polityce globalnej. Autor stawia w niej wiele śmiałych tez, dotyczących przeniesienia głównej uwagi Stanów Zjednoczonych ze strefy atlantyckiej na Pacyfik i analizuje rzeczywiste i potencjalne konsekwencje tego faktu. Wynikają z niego bowiem konkretne zagrożenia dla Europy, która może pozostać na uboczu toczącej się wojny ekonomicznej pomiędzy Chinami a USA.
Jakie płyną stąd wnioski i jaka jest nasza racja stanu w tej tworzącej się, nowej epoce będą mogli Państwo dowiedzieć się po lekturze książki, a także podczas spotkania z autorem, na które serdecznie zapraszamy.

Robert Kuraszkiewicz – współpracownik Nowej Konfederacji. W latach 80-tych działacz opozycji antykomunistycznej w Ruchu Młodzieży Niezależnej i Ruchu Młodej Polski, jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego, publicysta, przedsiębiorca i menadżer, w latach 2011 – 2016 Vice prezes i Prezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, w latach 2016 – 2020 Vice Prezes i prezes Banku Pocztowego, w latach 1997 – 1998 w ramach programu East Central European Scholaship Program odbywał miedzy innymi praktyki w Center for Strategic and International Studies Washington D.C. autor książki “Polityka Nowoczesnego Patriotyzmu”. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Autor książki “Polska w nowym świecie”. Źródło: https://nowakonfederacja.pl/autor/robert-kuraszkiewicz/

https://www.facebook.com/events/726343478553604/

VII Rodzinny Festyn Biblioteczny, 13 maja, 15.00-19.00, Plac “Pod Skrzydłami”, Grójecka 109

VII Rodzinny Festyn Biblioteczny już 13 maja (piątek) na Placu “Pod Skrzydłami” przy Grójeckiej 109. Zaczynamy o 15.00 i wspólnie bawimy się do 19.00. Festyn organizowany z okazji XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło to “Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Dla uczestników bajkę przeczyta Pani Dorota Stegienka Burmistrz Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Festyn odwiedzi także kot Stefan, który opowie o swoich przygodach. Będziemy gościć zespół taneczny Ocho-Squad. W programie również karaoke, zabawy podwórkowe, warsztaty plastyczne, rysowanie Mangi, warsztaty origami, tworzenie biżuterii, zagadki, kalambury, bookcrossing, koło fortuny z upominkami i wiele innych! Zapraszamy!

https://www.facebook.com/events/521462202813663/

Nasza strona: https://bpochota.waw.pl/