Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach obchodzi w tym roku jubileusz 20-lecia swojej działalności. Specjalna okazja wymaga wyjątkowej oprawy i – jak zapewnia dyrekcja Biblioteki – „Coolturalny Jubileusz” będzie niezapomniany. Wypada przypomnieć, że w tym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach otrzymała tytuł Biblioteki Roku 2021 województwa świętokrzyskiego, a dyrektor Anna Żmudzińska tytuł Świętokrzyskiego Bibliotekarza Roku 2021. Świętowanie zaplanowano na Tydzień Bibliotek. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się w poniedziałek 9 maja, a podsumowanie ostatnich akcji odbędzie się w sobotę 14 maja. Na jubileuszowy tydzień zaplanowano m.in.: uroczyste wręczenie pracownikom Biblioteki odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, uhonorowanie najlepszych czytelników, wystawy – „20-lecie MBP w Kielcach” i Biennale Ilustracji Bratysława 2021, spotkanie autorskie z Joanną Bator. Uczniowie kieleckich szkół sprawdzą swoją wiedzę podczas „Literackiego Biblioturnieju”, a dorośli przekonają się o terapeutycznej mocy rękodzielnictwa podczas warsztatów „Senior w Sieci”. Każdego, kto darzy Bibliotekę sympatią, zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Podaruj bibliotece książkę z dedykacją”, a miłośników rozwiązywania zagadek w zabawie z nagrodami „Każdy szuka e-booka”. 12 maja wyruszą „Bibliotekarze na pomoc” obdarowując książkami dzieci z Ukrainy, pacjentów szpitala, przychodni rejonowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, pasażerów kieleckich dworców. W sobotę 14 maja zostanie opublikowany w mediach społecznościowych raport z całotygodniowej akcji „Czytamy na kilogramy”, która pokaże jak wielką wagę mieszkańcy Kielc przywiązują do czytania.

Zaproszenie na „Coolturalny Jubileusz” Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach kieruje nie tylko do czytelników, ale także do wszystkich mieszkańców Kielc i swoich sympatyków. Realizacja poszczególnych wydarzeń będzie możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 20-lecie kieleckiej książnicy przypada na rok 2022, choć w rzeczywistości większość filii oraz bibliotekarzy związana jest z Kielcami i czytelnikami znacznie dłużej. Najstarsze z placówek bibliotecznych służą mieszkańcom już 70 lat.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach powołana została Uchwałą nr 977/2002 Rady Miejskiej w Kielcach 28 lutego 2002 r. i wpisana do rejestru instytucji kultury pod pozycją 7/02 z datą 24 kwietnia 2002 r. Powstała z wydzielenia 12 filii bibliotecznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach; ówczesna filia na Barwinku pozostała w strukturze WBP.

Swoją działalność jako odrębna instytucja rozpoczęła 1 maja 2002 r. Osobą upoważnioną do podejmowania czynności prawnych został Radosław Wojewódzki – pełnomocnik Zarządu Miasta do spraw utworzenia miejskiej biblioteki. Od 1 czerwca 2002 r. funkcję dyrektora sprawował Marek Gębski. W kwietniu 2003 r. w wyniku konkursu dyrektorem został Andrzej Maćkowski, który powołał na swego zastępcę Katarzynę Zarębę-Kowalczyk, później zaś Bożenę Iwan. 18 listopada 2019 r. dyrektorem MBP została Anna Żmudzińska, która na stanowisko zastępcy powołała Ewelinę Iwan.

W ciągu kolejnych lat struktura MBP i liczba filii zmieniała się. W 2005 r. na osiedlu Pod Dalnią uruchomiono Filię nr 13. Kilka filii zmodernizowano, przeniesiono do nowych, przestronniejszych lokali. 1 września 2020 r. uruchomiono Filię nr 7 – Mediatekę mieszczącą się w budynku Centrum Komunikacyjnego w Kielcach. W chwili obecnej sieć biblioteczna składa się z 13 placówek znajdujących się na różnych osiedlach naszego miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach jest całkowicie zautomatyzowana. Pracuje w Systemie Bibliotecznym MATEUSZ. Oferuje użytkownikom zbiory w formie tradycyjnej i elektronicznej. Prowadzi działalność kulturalną promując czytelnictwo. Służy mieszkańcom Kielc i okolic, obcokrajowcom, dzieciom, młodzieży, dorosłym, osobom niepełnosprawnym. Jest otwarta na użytkowników dostosowując swoją ofertę do ich potrzeb.

Obchody jubileuszowe połączono z Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Trwać będą od 9 do 14 maja. Bibliotekarze mają nadzieję, że ten i kolejne jubileusze mieszkańcy Kielc będą świętować razem z nimi ciesząc się z coraz bardziej nowoczesnej i jak zawsze – przyjaznej Biblioteki.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Poniedziałek, 9 maja 2022

  • „Literacki Biblioturniej” (Filia nr 5, godz. 10.00) – literackie potyczki z udziałem uczniów kieleckich szkół.
  • „Podaruj bibliotece książkę z dedykacją” (wszystkie filie) – rozpoczęcie całotygodniowej akcji, czytelnicy mogą podarować ulubionym placówkom książki opatrzone okolicznościowymi życzeniami.
  • „Czytamy na kilogramy” (wszystkie filie) – rozpoczęcie całotygodniowej akcji polegającej na ważeniu książek zwracanych przez czytelników. Jej celem jest sprawdzenie, jak wielką wagę mieszkańcy Kielc przywiązują do czytania.

Wtorek, 10 maja 2022

  • Jubileusz 20-lecia (Filia nr 7, godz. 10.00) z udziałem władz miasta i województwa, byłych oraz obecnych dyrektorów i kierowników MBP w Kielcach, dyrektorów innych instytucji kultury: uroczyste wręczenie honorowych odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej” pracownikom Biblioteki; uhonorowanie najlepszych czytelników w kategoriach kobieta, mężczyzna, dziecko; wystawa fotografii „20-lecie MBP w Kielcach” (zdjęcia z najciekawszych spotkań autorskich) oraz kronik; program artystyczny w wykonaniu artystów Kieleckiego Teatru Tańca.

Środa, 11 maja 2022

  • Biennale Ilustracji Bratysława 2021 (Filia nr 7, godz.17.00) z udziałem dyrektora Instytutu Słowackiego w Warszawie Adriana Kromki – międzynarodowy przegląd współczesnych ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, podczas wydarzenia odbędzie się degustacja słowackich smakołyków. Wystawa będzie czynna 2 tygodnie.
  • „Każdy szuka e-booka” (wszystkie filie) – MBP w Kielcach przygotowała 20 audiobooków, którymi obdaruje czytelników. Zostaną one ukryte w poszczególnych filiach, zadaniem czytelników będzie ich odnalezienie.

Czwartek, 12 maja 2022

  • „Senior w Sieci” (DŚT – Pałac T. Zielińskiego, godz. 11.00) – warsztaty kreatywne prowadzone przez Agnieszkę Kucharską, instruktorkę plastyczną, animatorkę kultury, współzałożycielkę marki Prażymy Ażurem; ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia w Filii nr 10.
  • „Bibliotekarze na pomoc”  – dyrekcja Biblioteki odwiedzi Ukraiński Dom przy ul. Planty 9 wręczając dzieciom bajki i upominki; bibliotekarze udadzą się z książkami do pacjentów szpitala, przychodni rejonowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, pasażerów kieleckich dworców.

Piątek, 13 maja 2022

  • Spotkanie autorskie z Joanną Bator – pisarką, publicystką i felietonistką (Filia nr 7, godz. 17.30) – ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia w Filii nr 7.

Sobota, 14 maja 2022

  • Podsumowanie akcji „Czytamy na kilogramy” (media społecznościowe).
  • Prezentacja najciekawszych dedykacji dla Biblioteki (media społecznościowe).