Data dodania: 22.05.2018

Koło nr 11 Oddziału Szczecińskiego SBP we współpracy z Biblioteką im. M. Skłodowskiej-Curie w Policach i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie, zorganizowało 14 maja 2018 w Dziale Regionalnym – w ramach obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – 9. spotkanie kulturalno-oświatowe dla bibliotekarzy z bibliotek, publicznych, szkolnych z terenu gminy i powiatu polickiego.

Hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA” stało się inspiracją dla tematu szkolenia – „Komiks w edukacji humanistycznej i czytelniczej w bibliotekach oraz nowinki przydatne w pracy bibliotekarza i nie tylko…”, które poprowadziła, już po raz piąty, pani Marta Kostecka – bibliotekarka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, przewodnicząca Oddziału Szczecińskiego SBP i członkini Komisji Komunikacji Społecznej przy Zarządzie Okręgu Zachodniopomorskiego SBP. Celem szkolenia była prezentacja najnowszych trendów z zakresu edukacji humanistycznej i czytelniczej, nowinek technologicznych. Spotkanie było owocem współpracy bibliotek i kół OZ SBP, a także świetną okazją do integracji środowiska polickich bibliotekarzy.

Komiks obecnie przechodzi renesans dzięki nowym technologiom. Jest popularny na całym świecie. Stał się inspiracją do pisania powieści i tworzenia filmów. Ma swoich zwolenników wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Po tę formę ekspresji twórczej sięga coraz więcej twórców. Wśród polskich miłośników komiksów cenione są m. in. klasyczne serie Kaczora Donalda, Batmana, Thorgala. Obecnie komiksy stały się lekturami w szkołach podstawowych – Kornela Makuszyńskiego „120 przygód Koziołka Matołka”, czy “Szkoła latania” Christy. Dla bibliotekarzy komiks jest nie tylko inną formą wydawniczą, ale stał się źródłem badań i narzędziem do prowadzenia ciekawych zajęć i warsztatów.

Pani Marta Kostecka zaprezentowała uczestniczkom szkolenia wyniki swoich badań dotyczących czytelnictwa komiksów w polskich bibliotekach. Dane zostały zebrane zarówno wśród internautów, jak i w bibliotekach udostępniających komiksy. Jedną z prezentowanych bibliotek była Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, w której strukturach działa filia nr 28 posiadającą wyodrębnioną kolekcję komiksową dla osób dorosłych.

Spotkanie było bardzo interesujące i mamy nadzieję, że stanie się inspiracją dla bibliotekarzy i zostanie wykorzystane jako forma w pracy z czytelnikiem. W wydarzeniu wzięło udział 15 bibliotekarzy.

Oprac.i fot.: Elżbieta Kacprzak / Przewodnicząca Koła 11 Police OZ SBP