Biblioteka i Ośrodek Kultury w Piotrkowie Kujawskim brała udział w  21. Tygodniu Bibliotek 8-15 maja pod hasłem ” Biblioteka na czasie” Program był adresowany do różnych grup wiekowych, od najmłodszych po seniorów włącznie. Były zabawy z książką, po cenne informacje jakie książki nam mogą dostarczać.

” Biblioteka dla Seniora” – spotkanie z mieszkańcami Domu Seniora ” Pod Topolami”

Hasło tegorocznej akcji brzmi ”Biblioteka na czasie” i zapewnia, że biblioteka to ” przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku i umiejętności, czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. Nie ogranicza się do tradycyjnych książek- promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, ebooki, gry edukacyjne, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy ”.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK DLA DZIECI

Tegoroczny Tydzień Bibliotek w Piotrkowskiej placówce, w dziale dla dzieci przebiegał tradycyjnie pod znakiem dobrej książki i zabawy. Z naszego zaproszenia skorzystały dzieciaczki z przedszkola „Kujawiaczek” – grup: Pszczółki, Misie i Jerzyki oraz klasy I-III ze Szkoły Podstawowej z Bycza. Młodzi goście wsłuchiwali się w tekst bajeczek oraz zapoznali się z księgozbiorem dla najmłodszych a następnie zajęły się sprawdzeniem, jak ciekawymi zabawkami oprócz książek dysponuje biblioteka  oprócz książek dysponuje biblioteka.

” Tydzień z Książką ” – prezentacje multimedialne w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębołęce

Udaliśmy się do Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębołece z prezentacją multimedialną ”Tydzień z Książką”. Mieliśmy dwa spotkania z klasą V i VI i z klasą VII i VIII. Prezentacja dotyczyła książki w szerokim jej znaczeniu. Rozpoczęliśmy prezentacje od wyjaśnienia idei Tygodnia Bibliotek, które obchodzimy już po raz XXI. Organizatorem tej akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, a jej głównym celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek. Program ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa” i bibliotek.

”Imieniny Książki ”

23 kwietnia obchodzone jest wyjątkowe święto – Imieniny Książki. Wydarzenie to poświęcone jest celebrowaniu literatury i popularyzowaniu czytelnictwa. To święto wyobraźni i wspólnego odkrywania magicznego święta ukrytego na kartkach książek. W dniu Imienin Książki warto podziękować tym niezwykłym towarzyszom naszego życia. Książki nie tylko dostarczają nam wiedzy, ale także otwierają przed nami drzwi do innych światów, kształtując nasze marzenia i poglądy.