W dniach od 8 do 15 maja Gminna Biblioteka Publiczna w Ciasnej oraz jej Filie: w Glinicy, Sierakowie Śląskim i Zborowskiem obchodziły 21. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,Biblioteka – miejsce na czasie”. Był to doskonały czas, aby zwrócić uwagę na misję bibliotek, jaką realizują dla lokalnych społeczności.

W Ciasnej przygotowano kilka atrakcji: Tydzień Bibliotek rozpoczęto od wymiany książek, każdy kto przyniósł książkę wydaną po 2010 roku, mógł wymienić ją na inną spośród dostępnych w akcji biblioteki.

Fajną atrakcją dla najmłodszych okazały się  ,,Opowiastki z bajkowej skrzyni”. Była to bajka czytana przy pomocy Teatrzyka Kamishibai. Bibliotekę odwiedziły dwie grupy: SÓWKI oraz WRÓBELKI   z przedszkola z Ciasnej. Również nasza bibliotekarka pojechała do przedszkola w Jeżowej, gdzie także przeczytano bajkę. Po Teatrzyku Kamishibai (w nawiązaniu do opowiastki), dzieci miały wymienić urządzenia, które sprawiają, że w dzisiejszych czasach przestajemy ze sobą rozmawiać oraz  jaki mają wpływ na nasze życie. Z łatwością odpowiedziały, że są to: telefony, tablety, telewizory, komputery itp.  Sprzęt, który pochłania nasz czas, tak bardzo, że oddalamy się od siebie. Nie wiemy co słychać u drugiej osoby, zostajemy sami z własnymi problemami, stajemy się samolubni. Później wszystkie dzieci miały za zadanie namalować jak lubią spędzać wspólnie czas w rodzinie. Obrazki maluszków można oglądać  na wystawie w bibliotece.

W ramach Tygodnia Bibliotek w Ciasnej miłośnicy układania puzzli mogli oddać się swojemu hobby, relaksując się w towarzystwie książek, ciszy i spokoju.

Podczas całego Tygodnia Bibliotek  dostępne były wystawy:

,,Komiksy o książkach” pana Jarosława Kozłowskiego. Znanego twórcy rysunków satyrycznych i komiksów.

,,Tydzień Bibliotek 8-15 maja” oraz ,,Polscy nobliści w kategorii literatura”.

W Filii Bibliotecznej w Zborowskiem w ramach Tygodnia Bibliotek w jednym dniu były ,,Opowiastki z bajkowej skrzyni”, bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, które chętnie i ze skupieniem wysłuchały bajki czytanej z Teatrzyka Kamishibai.

W drugim dniu zapraszaliśmy na akcję: ,,Zielony szał w bibliotece”. Każdy kto wypożyczył minimum 1 książkę mógł zabrać ze sobą roślinkę. Do wyboru były rośliny ogrodowe i domowe. Czytelnicy oraz nieużytkownicy mogli zasięgnąć porady ogrodniczej u bibliotekarki, która z zamiłowania interesuje się roślinami. Do dyspozycji były książki oraz czasopisma o roślinach, ich pielęgnacji oraz rozmnażaniu. Akcja ta przyciągnęła sporą ilość zainteresowanych i to w różnym wieku: dzieci, dorośli oraz seniorzy. Znalazły się również osoby, które pierwszy raz przyszły do biblioteki.

Świętowanie w Gminnej Bibliotece Publicznej Filii w Glinicy rozpoczęliśmy, od przedstawienia Teatrzyka KAMISHIBAI i prezentacji książek interaktywnych dla przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Filii w Glinicy. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały historię o „Kemushim”małej gąsienicy, która wiosną przeobraziła się w kolorowego motyla oraz książki z czytającym długopisem, który po włączeniu i przyłożeniu czubka do książki, zaczyna odtwarzać nagrania „ukryte” w tym miejscu na papierze. W kolejnym dniu z zaproszenia skorzystały starsze dzieci, które mogły w bibliotece pograć w gry planszowe, co okazało się być świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi. Finałem Tygodnia Bibliotek, było spotkanie poświęcone sztuce składania papieru „origami”. Korzystając ze zgromadzonych w bibliotece czasopism „Hobby” i „Mały Artysta”, dzieci w miłej atmosferze tworzyły papierowe cuda: żaby, gąsienice oraz plecaki.

W Filii Bibliotecznej  w Sierakowie  Śląskim  w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek zorganizowano Teatrzyk Kamishibai dla dzieci szkolnych. Bajkę  pt.: ,,Umiem mówić NIE” wysłuchała klasa 2 ze Szkoły Podstawowej , później wspólnie został stworzony plakat o asertywności, omówiono zagadnienia i przeprowadzono zabawę jakie zachowania są prawidłowe, a których unikać.

Dla grupy TYGRYSKÓW  z Przedszkola Samorządowego w Sierakowie Śląskim zorganizowaliśmy grę terenową . Dzieci wyruszyły z latarkami na wieczorne tropienie literackich zagadek, poszukiwały zaginionych z biblioteki książek na terenie Sierakowa Śląskiego oraz rozwiązywały łamigłówki  i zagadki zbierając punkty . Gdy udało się odzyskać zaginiony skarb przy ognisku obyły się gry i tańce.

Odbył się również  piknik pt.: ,, Poranek z bajką” dla przedszkolaków z przedszkola w Sierakowie Śląskim. W tym dniu dzieci przyszły przebrane w bajkowe stroje oraz przyniosły swoje ulubione książki. Przeczytana została maluszkom bajeczka pt.: ,,Przyjaciele”. Dzieci odgadywały zagadki oraz odbyły się gry i zabawy przy muzyce.

Pod hasłem ,,O książki dbamy zakładek używamy” odbyły się w bibliotece zajęcia plastyczne , dzieci robiły zakładki do książek  , mogły również wykonać glutki zdobiąc je według własnego pomysłu i  gniotki  sensoryczne . Miło spędziły czas rozwijając swoje zdolności plastyczne.