Tegoroczny Tydzień Bibliotek w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie przebiegał pod hasłem „Moja Twoja Nasza Biblioteka”.
8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek w książnicy gościli przedstawiciele zaprzyjaźnionych z nią instytucji (z gminy, powiatu i stowarzyszeń oraz szkół z biblioteką współpracujących).
9 maja 2023 r. odbyło się spotkanie z Przemysławem Piotrowskim – autorem powieści kryminalnych. Spotkanie poprowadziła Anna Jarecka z Radia Żnin FM. Było przesympatycznie, chwilowo mrocznie ze względu na kryminalną tematykę książek autora.
Popularność zdobył cyklem thrillerów o komisarzu Igorze Budnym, a fani jego twórczości nie mogli się doczekać ostatnio wydanej (w maju tego roku) książki „La Bestia”, przybliżającej postać najokrutniejszego seryjnego mordercy w historii świata – Luisa Alberto Garavito Cubillos.
Zdaniem autora to życie pisze scenariusze, które bywają straszne i czasem wręcz niewiarygodne, on zaś szuka tematów, które przedstawia na kartkach swoich książek. Bycie pisarzem go satysfakcjonuje i nie zamieniłby obecnie tego na żadną inną pracę, co chyba ucieszy fanów jego twórczości. Przemysław Piotrowski chętnie odpowiadał też na pytanie zadawane przez uczestników, jednak za dużo szczegółów śledczych, które przy pisaniu książek wykorzystywał, zdradzić nie chciał. Po spotkaniu zaś podpisywał swoje publikacje, rozdawał autografy, a chętni mogli zrobić sobie z autorem wspólne zdjęcie.
10 maja 2023 r. z autorką dla dzieci Joanną Krzyżanek spotkały się dzieci z Przedszkola Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Żninie. Pani Joasia jest miłośniczką liter i gałgankowych lalek. Jej bajki o Cecylii Knedelek, Lameli Szczęśliwej, Kurze Adeli czy Kocie Papli wywołują uśmiech na twarzach maluchów. Tak też było na spotkaniu w przedszkolu z dziećmi, bo autorka w fantazyjny sposób opowiadała o bohaterach swoich książek. Podczas warsztatów kreatywnych dzieci wraz z autorką spełniały własne fantazje wykonując m. in. serduszka, kółeczka, kwiatki, a nawet pizzę.
Żnińska Książnica w każdą sobotę o 9.30 ma w Radiu Żnin FM swoją audycję pt. „Bajdurzynie do gzuba”, gdzie bibliotekarze czytają bajki. Niespodzianką było pojawienie się w tejże audycji pani Joasi Krzyżanek, która przeczytała jedną ze swoich bajek i zaprosiła do czytania kolejnych, które oczywiście można wypożyczyć w żnińskiej bibliotece.
11 maja 2023 r. odbył się wernisaż wystawy Zofii Gawron pt. “Pałuckie kwiatki naszej Żninianki”. Pani Zofia od wielu lat tworzy z bibuły i krepy pałuckie kwiaty, palmy, bukiety, które są piękną ozdobą wnętrz. Wymaga to cierpliwości, ale zadowolenie z wykonanych własnoręcznie dzieł wywołuje uśmiech na twarzy. Mogli się o tym przekonać uczestnicy tego wyjątkowego spotkania, gdyż pani Zofia Gawron wraz z mężem Wojciechem pokazali jak takie cudeńka stworzyć. Atmosfera spotkania była fantastyczna, tym bardziej, że na tychże warsztatach zetknęły się różne pokolenia Pałuczan, które chcą podtrzymywać pałucką tradycję kwiatowych ozdób. W spotkaniu uczestniczyli pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Podobowicach oraz słuchacze Uniwersytetu III Wieku im. Wandy Dobaczewskiej w Żninie.
12 maja o 9.30 do “Magicznego świata bajek i zabawek z dzieciństwa” zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego Nr 2 im. Jana Brzechwy w Żninie. W radosnej atmosferze wspólnie oddawano się grom i zabawom. Było gwarno i radośnie, a dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach.
12 maja o 12.00 odbyło się spotkanie autorskie z Kamilem Sobikiem (gościnnie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żninie), autorem książki „W drodze do wolności” traktującej o Powstaniu Wielkopolskim. Autor przybliżył dzieciom to historyczne wydarzenie tak ważne również dla naszego pałuckiego regionu. Szkoła, w której autor wraz z bibliotekarzami gościł, nosi imię Powstańców Wielkopolskich, stąd nieprzypadkowe było wybranie jej właśnie na spotkanie z autorem książek o powstaniu.
Tego samego dnia (12 maja) o godz. 18.00 fani bliskich i dalekich podróży wyruszyli w magiczną podróż kolejką wąskotorową. Michał Jankowski w ramach Klubu Podróżnika zabrał wszystkich na wyprawę „Małą kolejką. Trasa Bydgoszcz-Koronowo”.
W Tygodniu Bibliotek po raz kolejny biblioteka włączyła się w zbiórkę pomocową. Tym razem na rzecz dzieci z Ośrodka Opiekuńczego w Legnicy, aby przygotować dla nich niezapomniany Dzień Dziecka. Przy wejściu do wypożyczalni dla dorosłych umieszczono karton, w którym zostawiać można było rzeczy, które zostaną przekazane osobom związanym z akcją. Zbierano słodycze w każdej ilości i formie, drobne zabawki i książki, materiały szkolne (kredki, farby, plastelina), ubrania dla dzieci (od 4 do 17 lat).
W Tygodniu Bibliotek Książnica zaprezentowała również szerokiej rzeszy użytkowników odwiedzających tę instytucję kultury wystawę Wydawnictwa Zakamarki pt. „Żadnej Przemocy! Pokój na świecie wg Astrid Lindgren”. Składały się na nią plansze z cytatami z przemówienia wygłoszonego przez Astrid Lindgren w 1978 r. gdy otrzymała pokojową Nagrodę Księgarzy Niemieckich. Tęsknota za pokojem na świecie jest wciąż aktualna, jak i mowa przeciwko przemocy, zwłaszcza wobec dzieci, stąd też pomysł wystawy w żnińskiej bibliotece.
Zaplanowane było również 13 maja 1. Wielkie Pałuckie Dyktando Ortograficzne na świeżym powietrzu przed żnińską Basztą o Pióro Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (kategoria: dorośli), o Pióro Starosty Żnińskiego (kategoria: młodzież), o Pióro Burmistrza Żnina (kategoria: dzieci). Jednak z przyczyn od naszej biblioteki niezależnych odbyło się ono 20 maja. Przedsięwzięcie to było doskonałą okazją do integracji lokalnego środowiska i rozbudzenia zainteresowania ortografią oraz współzawodnictwa w ortograficznych potyczkach.
Kontynuacją kampanii Tygodnia Bibliotek było zorganizowane w Książnicy spotkania promującego tom V z cyklu Dzieje Pałuk pt. „Pałuki w czasach najnowszych” autorstwa prof. dr. hab. Włodzimierza Jastrzębskiego. Jego organizatorami było Żnińskie Towarzystwo Kultury (wydawca publikacji) przy współudziale żnińskiej książnicy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele żnińskiego samorządu (Gminy Żnin i Powiatu Żnińskiego), pałuckiej kultury oraz lokalnej społeczności.
Barbara Filipiak