20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka”
w słubickiej bibliotece obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych, a przede wszystkim literackich. Od 8 do 15 maja 2023 r. biblioteka słubicka zaprosiła swoich czytelników oraz mieszkańców gminy Słubice do wspólnego świętowania i aktywnego udziału w życiu biblioteki.

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem autorskim z lokalną pisarką Haliną Śliwką. W kameralnej atmosferze autorka opowiadała o sobie, swoim życiu i procesie powstania książki „Odcienie marzeń i wspomnień”.

W ramach „Teatru przy regale” mali aktorzy z przedszkola „Jarzębinka”, zaprezentowali przedstawienie ”Witaj wiosno!” dla kolegów i koleżanek ze słubickich przedszkoli. Codziennie odbywały się spotkania z przedszkolakami, podczas których dzieci zapoznawały się z działalnością biblioteki, zasadami korzystania z naszych zbiorów i brały aktywny udział w zajęciach plastycznych i literackich.

Dzieci w trakcie przedstawienia.
Przedszkolaki z “Jarzebinki” w roli aktorów

W kolejnych dniach trwania akcji do biblioteki zostali zaproszeni seniorzy z Domu Dziennego „Senior +”, którzy wzięli udział w warsztatach z elementami biblioterapii pt. „Ja też jestem bogaczem” oraz młodzież ze szkół licealnych w Słubicach, której zaprezentowano życie i twórczość Wisławy Szymborskiej.

Sala wypełniona pamiątkami po środku której stoi stół, a przy nim siedzą seniorzy.
Warsztaty dla seniorów “Ja też jestem bogaczem”

W poniedziałkowy poranek, wieńczący 20. Tydzień Bibliotek odbyło się spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim. Autor popularnych książek podróżniczo przygodowych dla dzieci, m.in. „Afryka Kazika”, „Machiną przez Chiny”, „Dziadek i niedźwiadek: historia prawdziwa” zabrał licznie zgromadzonych uczniów słubickich szkół podstawowych  w niezwykłą literacką podróż. Nasz Gość przygotował ekspresyjne, barwne opowieści o podróżach po świecie, w trakcie których pojawiały się rekwizyty w postaci lwa, węża czy kolorowych, morskich ryb.

W trakcie trwania akcji na wszystkich wypożyczających nasze zbiory czekały książkowe niespodzianki, zakładki i kolorowe balony, a na gości pamiątkowe, personalizowane torby biblioteczne. Ponadto wszyscy odwiedzający mogli wybrać dla siebie interesujące książki przygotowane w ramach akcji „Bookcrossing”, polegającej na przekazaniu innym swoich przeczytanych książek.

Grupa dorosłych na leżakach trzyma książki pod kwitnącym drzewem.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, aktywny udział i wsparcie naszych działań. W trakcie tego tygodnia przypomnieliśmy, że bibliotekę tworzy każdy z nas – podsumowując jest to Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka.

To był wyjątkowy Tydzień Bibliotek!

Zespół BPMiG w Słubicach

Strona biblioteki