Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Międzyrzeczu od 1995 roku działa w strukturze  Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Zarówno dom kultury, jak i biblioteka znajdują się w osobnych budynkach i dysponują innym zapleczem technicznym, dlatego mogliśmy obchody 20. Tygodnia Bibliotek w Międzyrzeczu prowadzić  równoległe w różnych miejscach.

Rozpoczęliśmy już 6 maja 2023 od odsłony artystycznej twórczości Niny Strzeleckiej – międzyrzeczanki, studentki trzeciego roku architektury wnętrz w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jej koncepcje projektowe wyróżniano w konkursach projektowych, m.in. ostatni projekt mebla z recyklingu turbin wiatrowych w konkursie UZ we współpracy z firmą Anmet, wystawione koncepcje modernizacji wnętrza kościoła NMP w zielonogórskiej dzielnicy Jędrzychów. Wernisaż odbył się w Galerii 30 MOK.

Natomiast „biblioteczna” odsłona Tygodnia Bibliotek – to maraton spotkań z ciekawymi osobami.

Zaczęliśmy 8 maja 2023r. od obchodów Dnia Bibliotekarza. Już z samego rana na międzyrzeckie bibliotekarki czekała niespodzianka – tort bezowy od czytelniczek. Następnie kwiaty i życzenia od Dyrektorki Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Potem cykl spotkań z międzyrzeckimi przedszkolami połączone z warsztatami tematycznymi nt. biblioteki oraz pracy bibliotekarza.

Sri Lanka oczami małej blondyneczki – 9 maja 2023 r.

Spotkanie z “Małą Blondyneczką”, czyli Martą Błaszczak, która zabrała nas w  wirtualną podróż po Sri Lance.

Metr pięćdziesiąt w kapeluszu, dwadzieścia kilogramów na plecach. Przez pięć miesięcy podróżowała po Azji. Marta Błaszczak oszczędności odłożone z wynagrodzenia za pracę w korporacji przeznaczyła na podróże. Także bardzo dalekie, bo np. do egzotycznej dla nas Sri Lanki. Dlaczego do Azji – bo tam jest bezpieczniej dla kobiety niż np. w Ameryce Południowej SRI LANCA – “ŁZA Z POLICZKA INDII” – kusi różnorodnością, przepiękną naturą i ciekawą kuchnią. Nasz gość zabrał nas w podróż po Sri Lance. Usłyszeliśmy wiele faktów dotyczących historii, skomplikowanej sytuacji gospodarczej, turystyki. Pani Marta opowiadała o ludziach, których spotkała i różnych sposobach podróżowania. Opowiadała o zabytkach pamiętających bardzo długą historię Sri Lanki, dawnych pałacach, budynkach sakralnych położonych w lasach, pięknych krajobrazach, polach herbaty, z których słynie ten kraj. Na zakończenie wzruszona opowiedziała o wspaniałej osobie, która zainspirowała ja do podróżowania. Tą osobą okazał się znany wszystkim międzyrzeczanom – Michał Ilczuk. Poznali się na Gryfińskim Festiwalu Miejsc i Podróży “Włóczykij”. Był podróżnikiem zakochanym w górach. Niestety zginął w październiku 2020, podczas wspinaczki na szczyt Dih Sar w paśmie Karakorum w Pakistanie.

Spotkanie z Martą Błaszczak zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty w ramach cyklu “Spotkania z podróżnikami”.

Spełniam marzenia – 10 maja 2023 r.

W naszej bibliotece, oprócz książek, na ścianach – galeria obrazów Teresy Miki z Witnicy, emerytowanej nauczycielki, germanistki, absolwentki Wydziału Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Co ciekawe naszą bibliotekę poleciła Pani Ewa Horodyska – podróżniczka, uczestniczka ubiegłorocznej odsłony Tygodnia Bibliotek. Wernisaż poprzedziła oprawa muzyczna w wykonaniu Bogdana Jana Springera, inżyniera elektryka z zawodu, utalentowanego wokalisty o charakterystycznej barwie głosu, kompozytora i autora tekstów, muzyka z wykształcenia, z zamiłowania fotografa i żeglarza. Na minirecital, złożyły się etiudy poetycko-muzyczne na gitarę klasyczną. Po dawce poezji i muzyki przechodzimy do naszej bibliotecznej galerii obrazów autorstwa Teresy Miki rozwieszonych w bibliotece.

Wernisaż wystawy prac Teresy Miki

W związku z wernisażem w Międzyrzeczu przyjaciel Pani Teresy napisał na tę okoliczność wiersz, który tematem nawiązywał do jednego z prezentowych pejzaży – Mieczysław Szabaga „Poszukiwanie muzy”. Po obejrzeniu wystawy w kuluarach trwały rozmowy na temat inspiracji i technik malarskich. Na pamiątkę tego wydarzenia można było wpisać się do księgi gości.

W nawiązaniu do tematu przewodniego wystawy – “Spełniam marzenia” – przygotowano okolicznościową wystawę książek, w których tytułach znajdziemy słowo marzenie.

Możemy uratować naszą planetę – 11 maja 2023 r.

Największym przedsięwzięciem Tygodnia Bibliotek był piknik ekologiczny dla dzieci przedszkolnych w wieku 4 – 6 lat z terenu Gminy Międzyrzecz, promujący ekologiczne wartości i oferujący wiele atrakcji w ramach konkursów, gier oraz warsztatów. Wzięło w nim udział ok. 440 przedszkolaków. Partnerami naszych działań był Celowy Związek Gmin CZG-12 w Długoszynie oraz Nadleśnictwo Międzyrzecz.

Głównym punktem programu pikniku ekologicznego było ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych w dwóch konkursach: literackim i plastycznym.

W pierwszej części pikniku dokonano podsumowania rywalizacji w Turnieju Zagadkowym realizowanym przez bibliotekarzy w ramach całorocznej akcji w międzyrzeckich przedszkolach pn. „Spotkania z Książką (15 przedszkoli, pięćdziesiąt oddziałów). W sumie pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą rzeczową (oczywiście książką) uhonorowano ponad 50 dzieci.

Następnie wręczono 8 nagród i 8 osiem wyróżnień dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym na zakładkę do książki. Najlepsze, zdaniem Rady Artystycznej, wydrukowano. Otrzyma je każdy czytelnik, który odwiedzi naszą książnicę. Ta „dobra praktyka’ sprawdziła się w poprzednich latach i świetnie promuje postawy proekologiczne, jak i naszą bibliotekę. Do końca miesiąca w Oddziale dla Dzieci będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową na zakładkę o charakterze ekologicznym.

Spotkajmy się w bibliotece – 11 maja 2023r.

Do rozmowy o książkach zaprosiliśmy międzyrzeckie blogerki i youtuberki, osoby bliskie odbiorcom i wyrażające autentyczną miłość do książek, erudytki, czasami kontrowersyjne, ale niezależne  w osądach. Nie chcieliśmy jednak zamykać się w wąskim gronie piszących o literaturze. Zaprosiliśmy również międzyrzeczanki, które prowadzą blogi z dziedziny podróży, fotografii, edukacji oraz kultury. Tym sposobem międzyrzeczanie poznali także czytelnicze wybory tych, którzy na co dzień zajmują się innymi dziedzinami.

W spotkaniu w sumie wzięło udział sześć kobiet z pasjami wszelakimi. Moderatorka pytała zaproszonych gości  o zainteresowania, o inspiracje w życiu oraz w świecie blogowym, wg jakiego klucza recenzują książki, jak wybierają swoje obiekty do fotografowania, czym się kierują relacjonując wydarzenie kulturalne lub społeczne, skąd pomysł na bloga edukacyjnego?

Dyskutowaliśmy o wątpliwościach natury językowej czy „egzaminocce”. Z kolei naszą blogerkę kulinarną pytaliśmy m.in. o ulubione połączenia smakowe, kulinarne wpadki czy popisowe danie. Do każdego bloga przygotowaliśmy wystawy tematyczne w oparciu o zbiory naszej biblioteki. Mamy nadzieję, że to spotkanie stanie się zachętą do rozwijania zainteresowań czytelniczych, do spędzania wolnego czasu z książką i biblioteką.

Polecajki Francesci i Krawaciarza, czyli biblioteczne koty zapraszają

W czasie święta bibliotekarzy i bibliotek nie mogło zabraknąć kolejnej porcji nowości książkowych. Wszystko po to, aby nasi czytelnicy nie mieli szansy się nudzić. Książki zakupiono ze środków własnych Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury.

Wśród nabytych publikacji znalazły się kontynuacje, najnowsze kryminały i thrillery, literatura piękna i popularnonaukową, zarówno w formie tradycyjnej jak i audiobooków. Zakup realizowano w oparciu o czytelnicze dezyderaty oraz ranking nowości międzyrzeckich blogerek i youtuberek.

 Zabawa słowem czyli tresura pióra – 12 maja 2023 r.

11 maja 2023 r. gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Międzyrzeczu był Pan Rafał Witek – autor powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci i młodzieży.. Do udziału w warsztatach pt. „Zabawa słowem czyli tresura pióra” zaprosiliśmy uczniów klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 6 w Międzyrzeczu, Szkoły Podstawowej w Bukowcu oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Międzyrzeczu.

Podczas spotkania autor rozmawiał z dziećmi o tzw. „tajemnicy pisarskiej” i o cechach, jakie trzeba mieć, żeby coś tworzyć. Przygotował dla uczestników propozycję różnych zabaw literackich np. szybkie czytanie tekstu „Awantura w III klasie”. Z kolei z serii książek pt. „Szczurki” dzieci musiały zapamiętać imiona wszystkich „szczurzych” bohaterów. Potem wspólnie z pisarzem dzieci czytały opowiadanie „Pies marzeń” reagując na wszystkie wyrazy z rodziny słowa pies. Autor zaprosił też uczestników do opowiedzenia swoich historii, kiedy to zwierzę wybrało ich lub ich członków rodziny jako właścicieli.

Na zakończenie spotkania w obecności wszystkich zebranych odbyło się uroczyste wręczenie nagród 3 najlepszym czytelnikom 2022r. w Oddziale dla Dzieci.

Z kolei najbardziej aktywnym uczestnikom spotkania wręczono książki R. Witka, które ufundował Międzyrzecki Ośrodek Kultury. Uczestnicy otrzymali więc wspaniałą pamiątkę ze spotkania – imienną dedykację od autora.

Kobiety mafii – 12 maja 2023 r.

Wspólnie Działem Edukacji Kulturalnej i Wydawnictw MOK zorganizowaliśmy kolejny seans z cyklu Kino Kobiece! Kino Kobiet – to zawsze ciekawy film specjalnie dobrany do żeńskiej widowni, poprzedzony licznymi atrakcjami organizowanymi tuż przed seansem na sali kinowej. Fantastyczna, luźna atmosfera seansu ma już swoje stałe fanki!

Tym razem zagrano przedpremierowo film pt. “Mafia mamma”. Panie swoim ubiorem nawiązały do klimatu kina „mafijnego”. Dla uczestniczek przygotowano pod fotelami kinowymi wiele upominków (również książki oraz zakładki do książek). Były też niespodzianki – ścianka i ramka do sesji zdjęciowych oraz motocykle.

Wieczór poezji z MUTW – 15 maja 2023 r.

Na zakończenie Tygodnia Bibliotek Międzyrzecki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaprosił międzyrzeczan (oczywiście do biblioteki) na wieczór poetycko-muzyczny. Słuchacze MUTW recytowali utwory Szymborskiej, Tetmajera oraz Fredry. Tematem przewodnim, zorganizowanego wieczoru poetycko-muzycznego, była wiosna, którą w swoich dziełach opisywali wybitni poeci i kompozytorzy polscy.

Relacja Krystyna Pawłowska

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Międzyrzecz,
działająca w strukturze Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury