20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem „Moja, twoja, nasza biblioteka” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Choszcznie, zainaugurowano 8 maja uroczystym spotkaniem, na które zaproszono bibliotekarzy z powiatu, emerytowanych pracowników biblioteki, członków SBP oraz władze samorządowe.
Burmistrz Robert Adamczyk życzenia złożył na ręce dyrektorki MBP Katarzyny Jezierskiej. Pogratulował również Annie Lewickiej i Halinie Kluczewskiej, które w miniony piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, wyróżnione zostały Medalem „W dowód uznania” i Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Katarzyna Jezierska wyliczyła najważniejsze osiągnięcia minionego roku. Była też okazja do przypomnienia, jak bogaty jest program tegorocznego choszczeńskiego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Nieodłączną tradycją tego święta jest odczytanie wiersza, który specjalnie na to wydarzenie, od wielu już lat układa Zbigniew Meller. Tym razem swoje dzieło zatytułował „Nostra bibliotheca”, a przedstawiła go Izabela Szczyż.
Facebook biblioteki: MBPChoszczno
Strona biblioteki: mbp.choszczno.edu.pl/
Klub Miłośników Mangi
9 maja 2023 r. w naszej bibliotece pojawili się entuzjaści mangi i cosplayu ARTUR NIEWCZAS i DARIA MAKUCH z Klubu Miłośników Mangi „Isekai” działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie wprowadzili choszczeńską młodzież do niezwykłego świata mangi. Młodzi dowiedzieli się dlaczego warto czytać mangi, jakie są wydawnictwa w Polsce, od jakich tytułów warto rozpocząć przygodę z tym rodzajem książek. Poznali także gatunki mangi z podziałem na wiek, a także wartości w niej ukryte, takie jak bezwarunkowa przyjaźń, działaniu w grupie, wspólnocie, niepełnosprawności, prześladowaniach, czy wykluczeniu. Było zabawnie i niezwykle ciekawie, z quizem, zagadkami oraz nagrodami, za co serdecznie dziękujemy bibliotekarzom z MBP Szczecin.
Barlinianka o swoich książkach
Iwona Małgorzata Żytkowiak, pisarka z Barlinka, spotkała się z czytelnikami MBP w Choszcznie 11 maja. Opowiadała o swoich książkach, zdradziła skąd czerpie pisarską inspirację i co ją fascynuje w życiu. Promowała swoją ostatnia książkę „Weź to serce”, w której porusza problem transplantacji i stara się oswoić czytelników z tym trudnym tematem. Wspominała też Romanę Kaszczyc, nieżyjącą mieszkankę Barlinka, mającą związki z Choszcznem (pracowała przez jakiś czas w Choszczeńskim Domu Kultury i pisała legendy o miastach z naszego regionu), artystkę i malarkę, przyjaciółkę, która stała się bohaterką jej powieści „Zamknij oczy”.
Przemek Staroń „Szkoła Bohaterek i Bohaterów”
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, wykładowca etyki i filozofii, autor serii książek „Szkoła bohaterek i bohaterów” 11 maja spotkał się w naszej bibliotece z choszczeńskimi rodzicami, nauczycielami i uczniami klas ósmych. Spotkanie poprowadziła Marta Młyńska, która rozmawiała z naszym gościem o problemach nie tylko młodych ludzi, o emocjach, szczególnie tych negatywnych oraz ich znaczeniu i metodach na poradzenie sobie z nimi.
Z osobami nauczającymi rozmawialiśmy o tym, jak radzić sobie z kryzysami, oraz jak na takim fundamentalnym poziomie dostrzegać promień światła, gdy naprawdę, ale tak naprawdę jest ciemno. Z młodzieżą spotkaliśmy się w ramach cyklu “W Szkole Bohaterek i Bohaterów, czyli jak…?” Tym razem szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, jak budować pewność siebie? Na spotkaniu wybrzmiało to, co kluczowe, czyli jak ważne – najważniejsze – jest bycie swoim własnym sojusznikiem.
Agata Napiórska i jej „Ha-Ga”
Na porannym czwartkowym spotkaniu w ramach XX Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA”, Katarzyna Jezierska, dyrektor naszej biblioteki rozmawiała z Agatą Napiórską. Pisarka, dziennikarka i tłumaczka opowiadała uczniom z Zespołów Szkół nr 1 i nr 2 o bohaterce swojej ostatniej książki „Ha-Ga. Obrazki z życia”.
Pseudonimem Ha-Ga posługiwała się Anna Gosławska-Lipińska, rysowniczka obrazków satyrycznych publikująca w „Szpilkach” i ilustratorka książek dla dzieci. Autorka wyjaśniła młodzieży dlaczego wybrała właśnie jej osobę do opisania oraz jak zbierała materiały potrzebne do napisania biografii.
Kino sferyczne
Kolejnego dnia TB, 12 maja ,setka dzieci ze szkół podstawowych z naszej gminy miała okazję obejrzeć niezwykły film o Ziemi w kinie sferycznym. Wyruszyli w podróż z Panem Michałem z Blaszanym Bębenkiem odkrywając procesy zachodzące na naszej planecie. – Czekamy na kolejne takie spotkanie – komentowały dzieci wychodząc z kina planetarnego.
Paweł Reszka – warsztaty dziennikarskie
15 maja w naszej bibliotece znany dziennikarz, Paweł Reszka poprowadził warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z choszczeńskiego powiatu. Jeśli uczyć się fachu dziennikarskiego, to od najlepszych. Dziennikarz, reporter i autor książek, uhonorowany licznymi nagrodami. Wspominając tylko te ostatnie, należy wymienić nagrodę im. Dariusza Fikusa za cykl publikacji „Ukraina 2022” w tygodniku Polityka oraz odebraną w grudniu nagrodę za drugie miejsce w konkursie „Dziennikarz Roku 2022”, zorganizowanego przez magazyn branżowy „Press” oraz fundację Grand Press. Spotkanie było wstępem do konkursu o nagrodę Choszczeńskiego Pulitzera Szkolnego, którego finał przewidziany jest na koniec bieżącego roku.
Tygrys i Mirabelka
Cezary Harasimowicz, pisarz, scenarzysta i aktor, 16 maja spotkał się z dziećmi ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3. Czytał fragmenty swoich książek: „Tygrys” i „Mirabelka”. Opowiadał o zwierzętach, tych cyrkowych, których ciężki los był bodźcem do napisania „Tygrysa”, a także o tych domowych. W tym miejscu dzieci podzieliły się z autorem historyjkami o swoich pupilach.
Pisarz opowiadał też o drzewie, które rosło w getcie warszawskim, a po wojnie znajdowało się na jego podwórku, i które kilka lat temu zostało wycięte. „Mirabelka”, jak większość jego książek, była inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Na koniec uczniowie zadawali pytania o pisanie książek i scenariuszy, o aktorstwo, ulubione książki i zwierzęta oraz o inspiracje.
Małgorzata Narożna – warsztaty dla dzieci
W poniedziałek 15 maja do biblioteki przyjechała “Ciocia FiKa”, czyli Małgorzata Narożna, która codziennie budzi się z uśmiechem, nieustannie zachwycając się światem. Księgarka, animatorka kultury, przewodniczka, pomysłodawczyni wielu projektów i realizatorka tysięcy wydarzeń promujących czytelnictwo, spotkała się z choszczeńskimi przedszkolakami, by wspólnie pobawić się “wąchając książki”.
Historia polskiej piosenki Duet AnMar
19 maja, zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek umilił nam Duet AnMar, czyli Marta Kozłowska i Andrzej Wiśniewski, którzy wyśpiewali „historię polskiej piosenki”.
W repertuarze były utwory: Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszy, Miry Zimińskiej, Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Jerzego Duduś-Matuszkiewicza, Krzysztofa Krawczyka, Andrzeja Rybińskiego, Urszuli Sipińskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Hanny Banaszak czy zespołów Kombi i Pod Budą. Były też anegdoty i opowieści o piosenkach oraz ich twórcach, a także wspólne śpiewanie.
Hasło tegorocznego Tygodnia bibliotek „Moja, twoja, Nasza Biblioteka” było niezwykle inspirujące dla naszych działań. Do zobaczenia za rok!