Biblio-? Nie! Już multimedia-teki

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznego święta bibliotekarzy – Tygodnia Bibliotek 8 – 15 maja br. No właśnie – co można znaleźć współcześnie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku i jak będzie wyglądał ten tydzień?

– Biblioteki to niewyczerpany dostęp do książek – mówi Dariusz Filar, znany profesor ekonomii, a dzisiaj przede wszystkim pisarz.

Dzięki bibliotece możemy być na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Pozwala to oszczędzić domowy budżet i przestrzeń. Kto ma mieszkanie, mogące pomieścić 7 tysięcy książek (średnia ilość pozycji dostępnych w filiach – przyp.)?

I te książki w bibliotekach wyglądają teraz zupełnie inaczej.

– Książki kiedyś jednakowe, w szarym papierze, z tajemniczymi kodami na grzbietach – wspomina Maciej Siembieda, autor poczytnych powieści historycznych, sensacyjnych i kryminałów.

Dziś przyciągające wzrok serią barw. Zmieniły się również wnętrza filii WiMBP Gdańsk. Podłogi wyłożone linoleum, boazerie na ścianach oraz regały z paździerzowych płyt zastępują nowoczesne wnętrza. A w nich bywalcy znajdą już nie tylko książki. To również dostęp do audiobooków, filmów, winyli, gier planszowych, czy instrumentów muzycznych.

– Współczesna biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, to także przestrzenie, służące wielu naszym zainteresowaniom i pasjom. W Bibliotece Manhattan – okulary google i wirtualna rzeczywistość, w Bibliotece Lawendowej – sprzęt, który pozwoli tworzyć podcasty, w Bibliotece Chełm – nowoczesna sala warsztatowa, w Bibliotece Głównej – mała galeria sztuki – opisuje Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP Gdańsk. – Znajdziesz wszystko w bibliotece, tylko brakuje tam ciebie. Zapraszamy na Tydzień Bibliotek – i po – do naszych filii! – dodaje.

Na gości z okazji święta czekają atrakcje. Rozpoczniemy w sobotę 8 maja akcją: „Kto rano wstaje, prezent dostaje”. Czytelnicy, którzy jako pierwsi odwiedzą biblioteki, które pracują w sobotę: Główną, Kokoszki, Lawendową lub Manhattan, otrzymają niespodzianki. W każdej filii czekać będzie 25 zestawów, więc lepiej się pospieszyć.

Gratką Tygodnia Bibliotek będzie spotkanie na żywo, 13 maja 2021r. o godz. 20:00, w przestrzeni cyfrowej, z autorką bestsellerowych kryminałów – Katarzyną Bondą.

Podczas Tygodnia Bibliotek poznacie także odpowiedź na pytanie: Dlaczego warto czytać? Koniecznie sprawdźcie, jak na to pytanie odpowiedzieli zaproszeni przez nas goście! Wśród m.in. Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z Kabaretu Hrabi, Paweł Huelle, Igor Brejdygant, Magdalena Stachula, Dariusz Filar czy Mikołaj Trzaska.

Ich opinie będziecie można zobaczyć na kanale YouTube WiMBP Gdańsk – https://www.youtube.com/channel/UC4Kwa6be-T2nHhDJkvTlAiA

14 maja o godz. 17:00 odbędą się warsztaty z twórczego pisania, które poprowadzi Barbara Piórkowska, znana trójmiejska pisarka. Obowiązują zapisy!

15 maja o godz. 12:00 to z kolei punkt obowiązkowy dla rodziców, opiekunów i dziadków, którzy chcą dowiedzieć się, jak rozbudzać dziecięcą wyobraźnię. Tego dnia Wioleta Karpowicz, aktorka z Teatru Miniatura, poprowadzi warsztaty aktorskie, podczas których zdradzi kilka tajemnic dotyczących głośnego czytania. Obowiązują zapisy!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku