Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza do udziału w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Nocy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, 8-15 maja 2021 r. Wszystkie wydarzenia odbędą się ONLINE.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek jest akcją promującą czytelnictwo i biblioteki. Wydarzenie zostało ustanowione przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
i odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku. Jak podaje organizator, program służy do podkreślania roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Tegoroczna, już XVIII edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”, którego autorką się Marzena Przybysz – członkini Prezydium Zarządu Głównego SBP:

„Hasło promujące Tydzień Bibliotek 2021 „Znajdziesz mnie w bibliotece” jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji
i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych
i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury. Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i  do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji
i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie na to wydarzenie przygotowała atrakcyjny program ONLINE, którego finałem będzie Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie – majowe święto biblioteki. Dotychczas dzieci i dorośli odwiedzali WiMBP w Rzeszowie od 18.00 do 24.00, gdzie czekały na nich wystawy, pokazy, warsztaty, koncerty i konkursy. Tegoroczna Noc WiMBP w Rzeszowie, ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną zgromadzi uczestników przed ekranami smartfonów
i komputerów.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, 8 – 15 maja 2021 – ONLINE

W programie:

 • „Co wiesz o WiMBP w Rzeszowie?” – quiz dla Czytelników i Bibliotekarzy
 • „Znajdziesz mnie w bibliotece” – animacja poklatkowa o bajkowych bohaterach
 • „Akcja Digitalizacja” – filmiki o procesie digitalizacji książek przez bibliotekarzy, cz. 1 „Wprowadzenie”, cz. 2 „Skanowanie”, cz. 3 „Opracowanie”
 • „Znajdziesz je w bibliotece” – animacja z książkami w roli głównej
 •  Filmiki ukazujące pracę bibliotekarzy: „Kulisy pracy bibliotekarza na wesoło” oraz „Z życia biblioteki – migawki wspomnień Kruka Anastazego”

Finał Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

15 maja – Noc Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie:

 • 18:00 Spotkanie autorskie online z Januszem Leonem Wiśniewskim
 • 19:00 „Rzeszów na starej pocztówce – widok współczesny” – wirtualna wystawa
 • 19:30 „Akcja Digitalizacja” – cz. 3 „Opracowanie”
 • 20:00 „Stanisław Lem – pisarz, myśliciel, człowiek” – wykład dra hab. Wojciecha Birka, prof. UR
 • 21:00 „Książki nie do czytania” – warsztaty papieroplastyki z Darią Sikorą
 • 22:00 „Cymelia ze zbiorów WiMBP w Rzeszowie” – wirtualna wystawa

Wszystkie wydarzenia odbędą się ONLINE i będą dostępne dla uczestników na stronie biblioteki oraz na fanpage’u WiMBP w Rzeszowie.

> www.wimbp.rzeszow.pl

> facebook.com/WiMBPwRzeszowie