Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza na XVIII TYDZIEŃ BIBLIOTEK!

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze już po raz kolejny włącza się w organizację tej ogólnopolskiej imprezy, która w tym roku odbywać się będzie po raz 18. Każdego roku Tydzień Bibliotek organizowany jest pod wspólnym hasłem, które tym razem brzmi „Znajdziesz mnie w Bibliotece”.

To święto bibliotek i bibliotekarzy, ale także w nie mniejszym stopniu świętują je z nami czytelnicy. Impreza organizowana jest w całym kraju w terminie od 8 do 15 maja. W tych dniach planujemy zabrać naszych czytelników i odbiorców w podróż do przeróżnych zakątków biblioteki. W zasadzie nie ma działu, filii, czy agendy bibliotecznej, w której nic nie będzie się działo. Spotkania autorskie, konkursy, quizy, gry miejskie, wystawy, koncerty, filmy i wiele, wiele innych.

Cały program tegorocznego Tygodnia Bibliotek można znaleźć pod linkiem: http://www.wimbp.zgora.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11334:tydzien-bibliotek-2021&catid=12:wydarzenia&Itemid=390

Warto chociażby wspomnieć o spotkaniu autorskim z Zofią Mąkosą, Rafałem Gawinem i Czesławem Sobkowiakiem. Zaplanowano także Czytelnię Dramatu, podczas której usłuszymy “Ucho” Kuby Kaprala. W programie jest także Zielonogórski Salon Poezji online z okazji Dnia Matki oraz szereg propozycji przygotowanych przez nasze agendy i oddziały dla dzieci. Międzyfilialna gra miejska “Złap Literaka”, quiz “OD(najdź)Po(znaj)WIEM”, Nauka języków na wesoło, konkurs dla dzieci na najciekawszą kukiełkę “Wyjątkowo kukiełkowo”, dyktando oraz  konkurs kryminalny, a także quiz dla młodzieży na temat USA w języku angielskim, organizowany we współpracy z Ambasadą USA – to tylko wybrane propozycje z bogatego programu tegorocznego święta bibliotek.

W Tygodniu Bibliotek zaplanowano także urodziny zielonogórskich mediatekGóry Mediów i Szklanej Pułapki, których program przedstawia się następująco:

10. Urodziny mediateki Góra Mediów

FB mediateki Góra Mediów
•    10 maja, godz. 17.00 – benefis “10 lat Góry Mediów”, podczas którego usłyszymy jak mediateka zmieniała się na przestrzeni lat i jak wspominają ją pracownicy, którzy ją tworzyli! Prowadzenie: Agnieszka Sobiak
•    12 maja, godz. 18.00 – Zagra  NA ŻYWO zespół “Fruti Blues” ze swoim liderem, Andrzejem Święcickim, który sprawi, że wczujemy się w kameralny bluesowy klimat. A w dodatku będziemy mogli poprosić o zagranie waszego ulubionego kawałka!
•    19 maja, godz. 9.00 – pierwszy z cyklu odcinek Bibliotecznej Telewizji Śniadaniowej – spotkanie z człowiekiem i jego pasją. Czyli nie tylko biblioteczny talk show. Rozmowy z ciekawymi osobami realizującymi się w szeroko pojętej kulturze, nauce, czy sporcie. Gośćmi będą zarówno bibliotekarze, jak i postaci spoza świata bibliotecznego, którzy opowiedzą i zainspirują swoją opowieścią, naszych czytelników. Prowadzenie: Sandra Stempniewska
•    28 maja, godz. 18.00 – kolejny koncert NA ŻYWO. Tym razem grupa “Atawizm” zaprezentuje trochę cięższe brzmienia, ale wciąż w kameralnej kompozycji

Urodziny Szklanej Pułapki
17 maja, godz. 12.00-18.00, FB Mediateka Szklana Pułapka, ul. Wrocławska 12a
•    godz. 12.00 – Ogłoszenie wyników konkursu “Norwid, Lem, Różewicz, Baczyński – Który z nich jest twoim ulubionym autorem i dlaczego?”
•    godz. 14.00 – Muzyczne Fascynacje Romana czyli #chodźmyposłuchaćhałasu. Odcinek specjalny z zaproszonymi gośćmi: Andrzejem Buckiem i Wojciechem Brodzińskim
•    godz. 17.00 – Spotkanie autorskie online z Krzysztofem Fedorowiczem, poetą, powieściopisarzem, laureatem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2020 w kategorii Proza. Prowadzenie Roman Wojciechowski.

Tydzień Bibliotek zwieńczy Noc Muzeów, zaplanowana na sobotę 15 maja. Do udziału w tej imprezie zaprasza nasze Muzeum Ilustracji Książkowej, które także przygotowało na tę noc niemało propozycji – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Już teraz zapraszamy do udziału w zabawie-konkursie “Zróbmy sobie muzeum w domu – Żywe obrazy”.

“Zróbmy sobie muzeum w domu – Żywe obrazy”
Zapewne ze względu na przewidywane limity gości tylko nieliczni będą mogli w Noc Muzeów osobiście odwiedzić muzea i galerie. Sytuacja jest wciąż niepewna, a głód kultury wielki. Mając na względzie te okoliczności mamy pomysł! – Zróbmy sobie muzeum w domu, stwórzmy galerię sztuki, wcielmy się w postaci ze słynnych obrazów!
Co trzeba zrobić?
– wybrać ulubiony obraz, który chcemy „skopiować”
– sfotografować się w pozie i podobnej scenografii jak na obrazie. Dosłowność nie jest konieczna, liczy się bardziej poczucie humoru
– do 13 maja przesłać zdjęcie swojego obrazu wraz z fotografią oryginału w komentarzu do posta na Facebooku Biblioteki lub mailem na adres: a.lipinska@wimbp.zgorapl lub m.radziszewska@wimbp.zgora.pl
Specjalna komisja oceni wszystkie „obrazy”. Najlepsze „kreacje” zostaną nagrodzone. Z nadesłanych przez uczestników zabawy „dzieł sztuki” utworzymy galerię, którą obejrzymy 15 maja czyli tak jak przystało w Noc Muzeów.
Wtedy też ogłosimy kto wykonał najlepszą kopię. Zapraszamy do wspólnej zabawy!
Organizatorem przedsięwzięcia jest Dział Zbiorów Specjalnych i Muzeum Ilustracji Książkowej naszej książnicy.

Cały program Nocy Muzeów w Muzeum Ilustracji Książkowej można znaleźć na stronie: http://www.wimbp.zgora.pl/