W dniach  8-15 maja br. odbędzie się XIX edycja ogólnopolskiej akcji promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to  „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. W bemowskich placówkach planowane są spotkania z kulturą i obyczajami wybranych krajów. Uczestnicy mogą liczyć na wyjątkowe gry, zabawy i łamigłówki oraz wiele ciekawych ekspozycji tematycznych.

Tegoroczne hasło odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w USA, Japonii, Anglii, Irlandii, Włoch, podróżować po Szwecji, Australii czy Egipcie. Podróż do tych właśnie krajów zaproponują bemowscy bibliotekarze.

– To właśnie w bibliotece można znaleźć cały świat w jednym miejscu i mieć całą wiedzę o świecie na wyciągnięcie ręki. Tu żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi – podkreśla dyrektor biblioteki Anna Fiszer-Nowacka.

Na przygotowane atrakcje można przyjść w godzinach otwarcia placówek. Podajemy harmonogram:

  1. Czytelnia nr XVII, ul. Powstańców Śląskich 17: Pokonaj bibliotekarza w angielskim stylu! Zagraj w krykieta, minigolfa lub rzutki i skosztuj angielskiej herbaty!
  2. Czytelnia Naukowa nr VIII i Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 38, ul. Konarskiego 6: Rozsmakuj się we włoskich smakołykach oraz cappuccino, wypożycz przewodniki po Italii i rozwiąż włoską krzyżówkę! Będą też czekały „krzywe” zakładki z Krzywą Wieżą w Pizie.
  3. Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży nr 29, ul. Konarskiego: Bądź jak Pippi! Dzieci będą mogły skorzystać z malowania twarzy, fotobudki, stworzą także postać Pippi z ekomateriałów. Bibliotekarze przygotują również książki i filmy o Pippi.
  4. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 113, ul. Powstańców Śląskich 108a: Przyjedź do USA! Wypożycz ulubiony komiks, przygotuj łapacz snów, poczęstuj się popcornem.
  5. Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 114, ul. Powstańców Śląskich 17: Zainspiruj się Japonią! Wykaligrafuj swoje imię w systemie zapisu katakana, wypożycz komiksy Manga i filmy Anime.
  6. Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dzieci i Młodzieży nr 119, ul. Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 28c: Poznaj tajemnice polskich ptaków wędrujących oraz rozszyfruj związane z nimi przysłowia. . Tu wykonasz też ekokarmniki.
  7. Punkt Biblioteczny nr 141, ul. Batalionów Chłopskich 87: Zobacz, jak wyglądają rafy koralowe! Wybierz się w podróż do Egiptu. Bibliotekarki z Chrzanowa zapraszają na zabawę w stylu escape room związaną tematycznie z Egiptem i rafą koralową. Poznaj mieszkańców oceanu; zmierz się z czyhającymi w nim zagrożeniami!
  8. Punkt Biblioteczny nr 142, ul. Powstańców Śląskich 126: Poznaj gatunki zagrożone wyginięciem w Australii! Uczestnicy przygotują kartonowy kangur do wspólnych zdjęć oraz „zwierzątkowe” zakładki. Czekać będą też quizy i literatura tematyczna.
  9. Punkt Biblioteczny nr 143, ul. Sternicza 98: Poznaj taniec irlandzki!

 

 

Zapraszamy na moc atrakcji!

Więcej informacji (w tym film!) na stronie: https://bibliotekabemowo.pl/biblioteka-swiat-w-jednym-miejscu/