Piknik z biblioteką został zorganizowany 12 maja 2018 r. w piękną, słoneczną sobotę przed budynkiem biblioteki. Mieszkańcom zaproponowano:

• podchody czytelnicze,
  • wspólne kibicowanie polskiej drużynie na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej,
  • biblioteczne foto,
  • gry planszowe plenerowe,
  • bańki mydlane,
  • rysowanie kredą
  • zabawy animacyjne.

Czytelnicy zostali poproszeni o przyniesienie koca, jak nietrudno się domyśleć, do czytania na trawie.

• Podchody czytelnicze dla dzieci i młodzieży w wieku 6-14 lat

Podchody czytelnicze polegały na rozwiązywaniu różnorodnych zadań w otoczeniu biblioteki. Dzieci i młodzież rozwiązywały zadania matematyczne, rozszyfrowywały kod zapisany językiem Indian, wykonywały zadania sprawnościowe, rozpoznawały drzewa i krzewy, rozwiązywały zagadki związane z instytucjami sąsiadującymi z biblioteką. Od startu do mety prowadziły uczestników strzałki narysowane na chodniku. Każda startująca grupa miała swoją biblioteczną nazwę. Były zatem: książki, audiobooki, czasopisma. Za każde poprawnie rozwiązane zadanie grupa otrzymywała 1 obrazek. Po zebraniu wszystkich obrazków, każda drużyna przystępowała do odczytania hasła głównego ukrytego w diagramie. Uczestnicy podchodów, często nie znający się wcześniej, pięknie się integrowali przy rozwiązywaniu zadań. Czuło się ducha współpracy, wzajemnej pomocy, pozytywnej energii i niesamowitej pomysłowości.

Hasło 1 – „Czytać każdy może”

Hasło 2 – „Czytać można wszędzie”

Hasło 3 – „Czytać znaczy wiedzieć”

• Kibicujemy naszym na Bibliotecznych Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej 2018

Chłopcom i ich ojcom, aczkolwiek nie tylko, zaproponowaliśmy tworzenie ekologicznych boisk do piłki nożnej. Wykorzystaliśmy do tego celu pudełka tekturowe, zielone kartony (murawa), słomki do picia napojów (bramki) i puchowe kuleczki (piłki). Powstawały piękne boiska, na których były rozgrywane mecze. Zabawa polegała na wydmuchiwaniu powietrza przez rurkę   i w ten sposób wprawianiu w ruch puchowej piłeczki. Celem zabawy było oczywiście opracowanie takiej strategii dmuchania przez rurkę, oby „strzelić-dmuchnąć” gola przeciwnikowi. Całe rodziny rozgrywały mecze, emocje sięgały zenitu i chociaż reprezentacja Polski nie bierze już udziału w Mundialu (dzielnie kibicowaliśmy, jednak sport jest nieprzewidywalny), nasi czytelnicy bawili się doskonale. Wszystkie dzieci mogły zabrać do domu wykonane przez siebie boiska.  Na dobre i na złe, jesteśmy z naszymi – Polska gola!!! Dodatkową atrakcją było piłkarskie koło z zadaniami do rozwiązania lub wykonania. Znajomość historii mistrzostw świata, przebiegu kariery naszych piłkarzy, zasad rozgrywania meczów, była wśród chłopców imponująca. O pokolenie kibiców w przyszłości nie musimy się martwić, a może nawet o skład reprezentacji. W naszym mieście funkcjonują  z powodzeniem szkółki piłkarskie, więc wszystko jest możliwe.

• Biblioteczne foto

Ta atrakcja pikniku szczególnie przypadła do gustu dziewczynkom. Może dlatego, że była możliwość zakładania kolorowych peruk i pozowania do zdjęć z różnorodnymi akcesoriami. Przygotowaliśmy duże ramki, książkową scenografię i sentencje biblioteczne – „Kocham książki”, „Jestem książkoholiczką”, „Lubię bibliotekę”, „Prawdziwy dżentelmen słucha audiobooków”, „Ja byłam dzisiaj w bibliotece – a Ty?”, „Książki – moja miłość” i wiele innych. Rodzice z wielkim zapałem fotografowali swoje pociechy, efektem były zabawne zdjęcia i dużo śmiechu.