Tydzień Bibliotek organizowany jest już po raz XIX przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. W tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”. Dystrybutor książek OSDW Azymut jest partnerem wydarzenia: wspiera je organizacyjnie, promocyjnie, zapewni atrakcyjne i wartościowe nagrody książkowe dla laureatów konkursu na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2022.

– Biblioteki są dla nas jednym z najważniejszych partnerów – mówi Anna Lubczyńska-Lafuente, Prezes Zarządu Azymutu – współpracujemy z bibliotekarzami biznesowo, zapewniając im szybki dostęp do zakupu najlepszych książek. Prowadzimy też szereg działań w obszarze współpracy edukacyjnej – szkolenia, webinaria. Na prośbę bibliotekarzy powstał projekt Wielkie Litery, który zwiększa dostępność książek dla osób słabowidzących i seniorów. Jesteśmy w stałym kontakcie z bibliotekami w całej Polsce – współpracujemy, dzielimy się doświadczeniami i bieżącymi spostrzeżeniami, uczymy od siebie nawzajem. Dlatego też partnerstwo z Tygodniem Bibliotek jest dla nas naturalne i bardzo ważne – dodaje.

Tydzień Bibliotek odbywa się od 2004 r. i jest związany z wejściem Polski do Unii Europejskiej – pierwsze wydarzenie miało miejsce tydzień po rozszerzeniu wspólnoty i odbywało się pod hasłem „Biblioteki w Europie były zawsze”. To ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana zawsze w okolicach 8 maja, kiedy obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich inicjuje działania wokół Tygodnia, ale ich pomysłodawcami i twórcami są sami pracownicy bibliotek. Hasło tegorocznej edycji „Biblioteka – świat w jednym miejscu” zostało zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Również plakat Tygodnia Bibliotek został zaprojektowany oddolnie – zwycięska grafika została wyłoniona w drodze konkursu, jej autorką jest Agata Małecka.

OSDW Azymut działa na polskim rynku od ponad 20 lat i z pewnością znany jest wielu bibliotekom jako hurtownia książek. W swojej ofercie ma kilkadziesiąt tysięcy tytułów, m.in. bogaty wybór publikacji akademickich, literaturę piękną, książki dla dzieci czy literaturę obcojęzyczną. Od lat dystrybutor Azymut włącza się w inicjatywy na rzecz promocji czytelnictwa. Jest organizatorem festiwalu Noc Księgarń, a od 2019 roku prowadzi projekt Wielkie Litery, w ramach którego szkoli bibliotekarzy z zakresu udostępniania księgozbioru osobom słabowidzącym i niewidomym. Od stycznia tego roku raz w miesiącu OSDW Azymut organizuje także webinaria, podczas których wydawcy prezentują nowości i zapowiedzi – w spotkaniach biorą udział także bibliotekarze.

Więcej informacji dla bibliotekarzy na:
www.azymut.pl
www.fb.com/osdwazymut

Kontakt dla bibliotekarzy:
bibliotekarz@azymut.pl

OSDW Azymut

XIX Tydzień Bibliotek 2022 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiające orła w koronie, nazwę ministerstwa i szarfę w kolorach polskiej flagi

Partnerem wspierającym SBP w realizacji Tygodnia Bibliotek 2022 jest OSDW Azymut – dystrybutor przyjazny bibliotekom.