Miejska Biblioteka w Kielcach jak zwykle zadziwia Nowości dla czytelników: e-booki, e-audiobooki i nowoczesna aplikacja mobilna. Promocja książki „Dziennik klikomanki” Florii Netnickiej oraz Galeria Żywych Obrazów. Film „Czytam, bo lubię” z udziałem kieleckich władz, dyrektorów instytucji kultury i ZTM-u. Mobilni bibliotekarze w autobusach, na rowerach i hulajnogach z czytelniczymi zestawami dla pasażerów i przechodniów. Książkowe podarunki dla podopiecznych DPS-ów oraz Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w ciąży. Ekscytująca wyprawa do bibliotek „W poszukiwaniu złotej księgi”, „Czytanie na szczekanie” w schronisku dla bezdomnych zwierząt z udziałem znamienitych gości i uczniów SP nr 1 oraz cyfrowy flash mob na kieleckim Rynku. Fascynujące lektury proponowane przez znanych artystów i pisarzy. Będzie się działo…

XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zapowiada się obiecująco. Hasło tegorocznej edycji „Znajdziesz mnie w bibliotece” tylko częściowo odzwierciedla propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Bibliotekarzy, książki i miłośników czytania będzie można znaleźć nie tylko w miejskich placówkach. Dyrektor Anna Żmudzińska zaprasza wszystkich do wyjścia z domów, zaczerpnięcia świeżego powietrza, spotkań z książką na ulicach miasta. Zapewnia, że Biblioteka pamięta także o tych, którzy muszą pozostać w domach. Bogaty program, pełen niespodzianek, przygotowano z myślą o dzieciach, młodzieży i dorosłych, tradycjonalistach i zwolennikach nowoczesności, a w nim m.in.:

8 maja (sobota)

Na dobry początek promocja projektu „E-biblioteka – Słuchaj i czytaj online!”, realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego. Czytelników ucieszy katalog z nowymi e-bookami i e-audiobookami oraz aplikacja mobilna na smartfony i tablety z systemem Android e-Biblioteka. Już od godziny 9:00 gra miejska dla kielczan „W poszukiwaniu złotej księgi”. Trasa ekscytującej wyprawy będzie prowadzić do 6 bibliotek (filie nr 5, 7, 9, 10, 11, 12), meta w Poczytalni na dVoRcu. Dobra zabawa i nagrody gwarantowane! 9 maja (niedziela) „Czytam, bo lubię” – film z udziałem władz miasta, dyrektorów instytucji kultury i ZTM-u. Emisja na telebimach przy dworcu i przystankach autobusowych oraz na profilu Facebook MBP w Kielcach. Zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli: Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta, Zastępcy Prezydenta Miasta Kielce Agata Wojda i Marcin Chłodnicki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Anna Żmudzińska, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury Augustyna Nowacka, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” Piotr Bogusław Jędrzejczak, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska, dyrektor Wzgórza Zamkowego Ewa Chabielska, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca Elżbieta Pańtak, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Barbara Damian.

10 maja (poniedziałek)

300 paczek dla kielczan. W poniedziałkowe przedpołudnie, w godz. 10:00-12:00, pasażerowie miejskich linii autobusowych numer 4, 13, 25, 45, 103 zostaną obdarowani… książką. W samo południe do akcji wkroczą także mobilni bibliotekarze, którzy na rowerach i hulajnogach dotrą z czytelniczymi zestawami do osób spacerujących po centrum miasta. Ci, którzy nie będą w pobliżu podczas rozdawania prezentów, mogą skorzystać z półek bookcrossingowych znajdujących się w galeriach handlowych i innych punktach w mieście.

11 maja (wtorek)

Psy sz(czekają)! W schronisku dla bezdomnych zwierząt, bibliotekarze wraz z małżonką prezydenta Kielc Iwoną Wentą, redaktorką magazynu „Na 4 łapy” Małgorzatą Cioroch i uczniami SP nr 1 zorganizują godzinne „Czytanie na szczekanie”. Początek o godz. 11:00. Zwierzęta mogą także liczyć na różne przysmaki.

12 maja (środa)

Bibliotekarze dotrą do tych, którzy sami nie mogą wyjść z domu i być może nie będą śledzić wydarzeń Tygodnia Bibliotek on-line. Podczas akcji „Dzielimy się książką” dostarczą prezenty w postaci książek do czterech kieleckich Domów Pomocy Społecznej oraz Domu dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w ciąży. Dla najmłodszych przygotowali także pluszowe zabawki. Nie zapomną również o seniorach, którym systematycznie przynoszą książki z biblioteki.

13 maja (czwartek)

W oszklonych witrynach Mediateki zadziwiająca „Galeria Żywych Obrazów” – w godz. 13:00-14:00 nietypowa wystawa dzieł polskiego i światowego malarstwa, prezentowanych przez pracowników bibliotek. Żywe obrazy będzie można obejrzeć codziennie na portalu Facebook.

14 maja (piątek)

„Muzykuj w Mediatece” – fascynujące spotkanie on-line z Florią Netnicką. Kim jest Floria? Zagadka zostanie rozwiązana o godz. 18:00. Spotkanie promujące powieść dla młodzieży „Dziennik klikomanki” poprowadzi Małgorzata Oracz. Całość dopełni muzyka Mozarta, ilustracje Ryszarda Kai, inscenizacja i fragmenty książki czytane przez artystki Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

15 maja (sobota)

Na kieleckim Rynku o godz. 11:00 pojawi się grupa osób w niebiesko-czerwonych okularach 3D. Będzie to znak, że czas na cyfrowy flash mob pod hasłem „Odrzuć kilogramy, czytaj z elektronicznej ramy”. Każdy może się przyłączyć czytając z telefonów, tabletów lub czytników e-booków fragmenty książki Stanisława Lema „Bajki robotów”. Przez cały tydzień, na stronie www.mbp.kielce.pl i w mediach społecznościowych odbywać się będą relacje z poszczególnych wydarzeń, a znani pisarze i artyści (Grzegorz Kasdepke, Alek Rogoziński, Karolina Korwin-Piotrowska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Robert Małecki, Katarzyna Bonda, Małgorzata Warda) polecać będą interesujące książki. W bibliotece, domu i autobusie. Na ulicy, w galerii handlowej i schronisku. W przestrzeni realnej i wirtualnej, na plakatach, w mediach. W towarzystwie wybitnych ludzi kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach wraz z Partnerami i Sponsorami, wśród których znajdują się: Urząd Miasta Kielce, Kieleckie Centrum Kultury, Instytut Dizajnu, Zarząd Transportu Miejskiego, Teatr Lalki i aktora „Kubuś”, Lotto, Feel the City oraz kilkanaście polskich wydawnictw, zapraszają wszystkich na doroczne, tym razem bardzo odjazdowe, Święto Bibliotek.

Kontakt z Organizatorami:

dyrektor MBP w Kielcach Anna Żmudzińska, tel. 695 861 948
zastępca dyrektora MBP w Kielcach Ewelina Iwan, tel. 503 482 903